Pravna zastopnica Janeza Janše Nina Zidar - Klemenčič od kolumnista Vlada Miheljaka zahteva, da prekliče trditve iz svoje kolumne v časniku Dnevnik oziroma se zanje opraviči. V nasprotnem primeru odvetniška pisarna Zidar & Klemenčič Miheljaku napoveduje tožbo. "V vaši kolumni v časopisu Dnevnik ste 7. 1. 2009 izjavili, da je naša stranka, gospod Janez Janša, za seboj pustila precejšnje opustošenje – izpraznjeno državno blagajno, zapravljene prihodke za ceste, razmetavanje državnega denarja za predvolilne golaže," navajajo v dopisu Miheljaku.
Ta Miheljakov zapis zavračajo in poudarjajo, da "ravno obratno, vsa ravnanja naše stranke so bila v celoti nasprotna ravnanjem, ki ji jih očitate v vaši kolumni, kar je neposredno dokazljivo z javno dostopnimi uradnimi makroekonomskimi podatki".
Miheljak je pojasnil, da je dopis prejel šele danes, ko se je po bolniški odsotnosti vrnil v službo na Fakulteto za družbene vede. Dopis so mu iz odvetniške pisarne namreč poslali na fakulteto.
'Janša ni dolžan prenašati objavljanja neresničnih in žaljivih trditev'
V odvetniški pisarni Zidar & Klemenčič menijo, da Miheljakove izjave v kolumni nekdanjega premierja Janeza Janšo neposredno obtožujejo ravnanj, ki so splošno gledano zavržna in so v celoti neresnična. Miheljakove izjave naj bi tako predstavljale neposredne obtožbe Janše in "niso z ničimer konkretizirane. Gre za hude obtožbe, podane brez konkretnih argumentov, brez utemeljitve," še pravijo v odvetniški pisarni.
Kot poudarjajo v odvetniški pisarni, je pravica do svobodnega izražanja ena od temeljnih človekovih pravic, pa vendar je tudi ta omejena s pravicami drugih. "Naša stranka je vsekakor glede na naravo njene funkcije dolžna prenesti večjo stopnjo posega v osebnostne pravice (zlasti za stopnjo kritike in ostrine izraženih mnenj o njenem ravnanju), ni pa dolžna prenašati objavljanja neresničnih in žaljivih trditev o njenem ravnanju in delovanju."
LA: Tožba je nedopustna oblika pritiska na kolumnista
Na dopis odvetnikov Janeza Janše so se že odzvali v Liberalni akademiji, ki se jim zdi tožba nedopustna oblika pritiska. Ob tem ocenjujejo, da je Janševa težava v tem, da jih je preveč, ki bi jih moral tožiti. "V Liberalni akademiji smo skupaj s številnimi drugimi izrekli zelo podobne ocene. O tem se lahko Janša prepriča v zbirki naših 70 izjav, ki podrobno analizirajo kondicijo demokracije po njegovih zamislih v letih med letoma 2005 in 2008," je še zapisal predsednik Liberalne akademije Darko Štrajn.
"Janša je bil prisiljen zamenjati metode"
Kot so sporočili iz poslanske skupine LDS, so jih Janševe tožbe nehale presenečati. "Janez Janša več kot očitno ne namerava opustiti svojih posegov v medije – vsi še dobro pomnimo kapitalsko kupčkanje z enim od dnevnih časopisov in podržavljanje javne radiotelevizije," je zapisal vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic. Po njegovem mnenju je bil Janša z odhodom v opozicijo "prisiljen zamenjati metode, namen pa je isti – omejevati kritično misel in doseči samoomejevanje kritičnih piscev".
Zdi se mu "naravnost neverjetno, da je v svoji dolgoletni karieri opozicijskega voditelja svoje politične tekmece in svoje kritike neštetokrat zelo nekorektno okrcal brez resnih dokazov, ko pa je bil sam kot premier postavljen v vlogo kritiziranega, pa veliko blažje in predvsem bolj kultivirane oblike kritike ni zmožen sprejeti".
Trije predlogi za kazenski pregon, ena tožba in dve napovedi za tožbo
Poleg pogojnih napovedi za tožbo Slavku Ziherlu in Vladu Miheljaku je do sedaj Janša že vložil tožbeni zahtevek zoper nekdanjega premierja Antona Ropa zaradi izjave, da sta se Janša in hrvaški predsednik vlade Ivo Sanader pred volitvami 2004 dogovarjala za incidente v Piranskem zalivu. "Postopek zoper Antona Ropa je v fazi priprav na glavno obravnavo, ki pa še ni razpisana, čeprav smo zaprosili za prednostno obravnavanje," so sporočili iz odvetniške pisarne Zidar & Klemenčič.
Prav tako je po objavi oddaje Resnica o Patrii predlagal kazenske pregone zoper finskega novinarja Magnusa Berglunda, nekdanjega prvega moža policije Bojana Potočnika in predsednika komisije za boj proti korupciji Draga Kosa. Odločitve o morebitnih tožbah so zdaj na strani tožilstva.
KOMENTARJI (217)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.