Porazdelitev mest, ki opoziciji pripadajo v parlamentarni komisiji za nadzor javnih financ (KNJF) in komisiji za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (KNOVS), še naprej ostaja nerešeno vprašanje med SDS in NSi. V obeh nadzornih komisijah mora skladno s poslovnikom DZ imeti večino opozicija, SDS pa zaradi nestrinjanja s porazdelitvijo mest v delovnih telesih še ni imenovala svojih članov v omenjeni nadzorni komisiji.
V začetku aprila je kolegij predsednice DZ na predlog poslanskih skupin Svoboda in SD izglasoval sklep, da se Svoboda začasno odpove dvema mestoma v KNJF v prid NSi, ki ima zdaj v komisiji štiri mesta. Časnik Delo je celo poročal, da bi NSi lahko vstopila v vlado namesto Levice, kar pa so tako v Gibanju Svoboda kot v NSi zanikali, niso pa izključili sodelovanja pri posameznih projektih.
To in poziv Mateja Tonina stranki SDS, naj imenuje svoje člane, je naletelo na ostre besede šefa stranke SDS Janeza Janše. Ta meni, da je stanje še slabše, kot če bi NSi tudi formalno vstopila v vlado. "To je lahko nekaj, s čimer se ne strinjamo, vendar bi bila to legitimna odločitev suverene stranke, transparentna in bistveno bolj poštena od sedanje dvojne igre. Dejstvo pa je, da stranke Nove Slovenije murgelska koalicija svobodnjakov SD in Levice ne potrebuje v vladi, ampak kot zaveznika v opoziciji. Na ta način vzporedni mehanizem navzven vzdržuje varljiv videz delujoče parlamentarne demokracije, hkrati pa onemogoča resen parlamentarni nadzor, saj so NSi, ki ima zgolj osem poslancev in temu primerne kapacitete, dodelili vodenje obeh nadzornih komisij KNJF in KNOVS."
Nova Slovenija po njegovem mnenju pomaga pri preprečevanju ustanovitve preiskovalne komisije o "rabotah Golobovanja v GEN-i" in sodeluje pri prizadevanjih za osamitev SDS. Janša kot ključni cilj mandata vlade vidi spremembo ustave, s katero bi si "levi pol dokončno cementiral absolutno oblast v sodstvu, demotiviral podeželske volivce za udeležbo na volitvah in namesto parlamentarne demokracije uvedel sebi prilagojen polpredsedniški sistem".
Janša je še poudaril, da je bila SDS doslej edina stranka, ki je Novo Slovenijo vzela v vlado in ji glede na število poslancev dodelila veliko ministrskih mest. Vodstvo NSi je obtožil dvojne igre in poskusa nevtralizacije dela volilne moči stranke ter ocenil, da stranke ne vodi predsednik, "temveč generalni sekretar oziroma glavni tajnik s svojo skupino 'vročih navijačev', ki se nikoli javno ne izpostavi za stvar, vendar iz mandata v mandat ostaja isti ter priložnostno menja predsednike".
NSi: Vsi se še niso navadili, da gre za dve različni stranki
In kako Janšev zapis vidijo v drugi opozicijski stranki? Pravijo, da spora med strankama ni. "V opoziciji sta dve samostojni stranki, na kar se očitno vsi še niso navadili." V stranki so še vedno prepričani, da na desni sredini potrebujejo drugačno politiko, ki bo z dialogom, argumenti in pravimi rešitvami pridobila kar najvišje zaupanje ljudi.
NSi izpostavlja dve točki, v katerih si prizadevajo za sodelovanje s koalicijo: ustavne spremembe in prenova zdravstva. Na slednjem področju, pravijo, imajo preverjene in dobro delujoče rešitve. "Zdravstvo ni ne levo ne desno, ljudje pa od politike pričakujejo, da stvari v zdravstvu uredimo." Vseeno pa z delom vlade niso zadovoljni. "Ne bomo pa morebitnim dobrim rešitvam nasprotovali zgolj zato, ker smo v opoziciji."
KOMENTARJI (315)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.