![Janez Janša](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Nov2012/61090544.jpg?v=7c6d)
Premier Janez Janša bo v petek evropskemu komisarju Olliju Rehnu pojasnjeval referendumsko dogajanje v Sloveniji.
Pri tem bo po njegovih besedah treba dati tudi nekaj odgovorov na "vprašanja, ki se pojavljajo v teh dneh ali urah, glede na to, da se je prvič v zgodovini kakšne parlamentarne demokracije zgodilo, da nekdo blokira sprejetje proračuna z referendumom, tega še nikoli nikjer na svetu ni bilo, in potrebna so nekatera pojasnila".
Ustavno sodišče je sicer prav danes začelo obravnavo zahtev za presojo ustavnosti posledic, ki bi nastale z odložitvijo uveljavitve ali zaradi zavrnitve zakona o slovenskem državnem holdingu ter zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank na referendumih. Obe zahtevi za presojo ustavnosti je ustavnemu sodišču poslal državni zbor na predlog koalicije.
Janša je ob tem izrazil upanje, da bo odločitev o deblokadi zakona o stabilnosti bančnega sistema sprejeta čim prej in da bo mogoče iti naprej z urejanjem bančnega sistema. "Če tega ne bo, potem je lahko za Slovenijo čas, ki bo pretekel do tega, da bo mehanizem evropskega nadzora operativen, usoden," je posvaril.
Poleg tega so sindikati javnega sektorja sprožili postopek za referendum o zakonu o izvrševanju proračuna za leti 2013 in 2014. Finančni minister Janez Šušteršič je v sredo povedal, da bo prihodnji teden vsekakor vložena zahteva za ustavno presojo tega referenduma. "Pričakujem, da ga ustavno sodišče ne bo dovolilo. Upam, da je vsaj še kdo v državi ohranil nekaj razuma," je dejal.
Slovenija je sicer iz EU v minulih tednih dobila že več ostrih opozoril, da z referendumi tvega, da bo prisiljena zaprositi za mednarodno finančno pomoč, ki bo pomenila, da bo morala ukrepe za ureditev javnih financ in reforme izvajati pod tujim narekom. Minister Šušteršič je nedavno posvaril pred "prisilno upravo", ki jo predstavlja zloglasna trojka mednarodnih posojilodajalcev.
Da bo ustavno sodišče blokiralo referendum o izvrševanju proračuna, pa upa tudi predsednik DZ in prvak Državljanske liste Gregor Virant. "Sicer je država blokirana," je posvaril.
To referendumsko pobudo tako ocenjuje za precej neodgovorno. Obenem upa, da se bo med sindikati javnega sektorja in vlado čim prej začel resen dialog o načinu zmanjševanja mase plač v javnem sektorju. Po njegovih besedah za to obstajajo različni načini.
O tem, da je maso plač treba znižati, pa po njegovem prepričanju ne more biti "kakšne velike diskusije" ali dileme. "Sicer bomo pod vodo," je posvaril in dodal, da "moramo proračun spraviti v realne okvire, primanjkljaj pod tri odstotke. Ne moremo se več zadolževati za dve milijardi evrov letno".
Oster je tudi prvak DeSUS Karl Erjavec, ki meni, da tak referendum pomeni za državo totalno blokado. S tem bi, kot je pojasnil, prišli na začasno financiranje, praktično bodo ustavljene vse investicije, evropska sredstva in nekateri projekti. Vse to je po njegovem mnenju precej neodgovorno od vlagateljev pobude.
V Bruslju so ga po njegovih besedah ministri spraševali, ali bo res vložena referendumska pobuda za zakon o izvrševanju proračuna, ker "se jim je to zdela znanstvena fantastika". Kot je pojasnil, so ocenili, da ni verjetno, da bi ustavno sodišče tak referendum dovolilo. Po mnenju Erjavca tudi ni dobro, da bi bila vsa država talka sindikata javnega sektorja.
Vodja poslancev SDS Jože Tanko pa je danes dejal, da je pobuda sindikatov izjemno slaba, saj da ne bo ostala neopažena in pomeni dodatne težave za delovanje države.
"Očitno je to v kontekstu širšega dogajanja v Slovenji," je ocenil Tanko. Če bi bil namen sindikatov dobronameren, po njegovem mnenju ne bi vložili zahteve za referendum. Spomnil je, da je zakon o izvrševanju proračuna moč spremeniti, prav tako ima vlada relativno velika pooblastila za prerazporejanje sredstev med proračunskimi postavkami.
Tudi predsednik SLS Radovan Žerjav je danes kot minister za gospodarski razvoj pobudo za referendum označil za neodgovorno.
Vodja poslancev NSi Matej Tonin pa je v sredo dejal, da vložitev referendumske pobude vidi kot taktično potezo, "neke vrste izsiljevanje". Prepričan je, da gre za zlorabo referendumske zakonodaje za utrditev pogajalskih izhodišč. "Sindikati s tem sami sebi kopljejo jamo," je še ocenil in opozoril, da javni uslužbenci, če zakon ne bo uveljavljen, januarja ne bodo prejeli plač.
KOMENTARJI (1227)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.