V četrtek bi morali na avstrijskem sodnem procesu v zadevi Patria zaslišati slovenske priče, med drugim tudi slovenskega premierja Janeza Janšo. Predsednik vlade je pred nekaj dnevi vabilo dunajskega sodišča prejel, je povedal odvetnik Franci Matoz, a se obravnave ne bo udeležil. Matoz, ki zagovarja Janšo v slovenskem primeru Patrie, je namreč "glede na kratek čas" od prejetja vabila do obravnave poslal sodišču opravičilo, da Janše na Dunaj v četrtek ne bo.
Iz kabineta predsednika vlade so prejšnji torek sporočili, da Janša uradnega vabila, da bi se udeležil obravnave v zadevi Patria na Dunaju, do takrat ni prejel, "bo pa z veseljem pričal, če dobi vabilo".
Tiskovni predstavnik kazenskega deželnega sodišča na Dunaju Christian Gneist je potrdil, da je sodišče vabila premierju Janši in drugim pričam iz Slovenije že poslalo, do minulega petka pa niso dobili nobenega opravičila. Na vprašanje, kdaj točno so vabila poslali, ni mogel odgovoriti.
Po Gneistovih besedah obstaja možnost, da bi priče iz Slovenije zaslišali prek videokonference. Ob tem je še izpostavil, da avstrijsko pravosodje tujih državljanov ne more prisiliti, da bi pričali, "lahko pridejo samo prostovoljno".
Dopusti prič se križajo z načrti sodišča
Po navedbah časnika Večer je dunajsko sodišče na pričanje poleg Janše povabilo nekdanjega direktorja HSE Jožeta Zagožna, direktorja Rotisa Ivana Črnkoviča, brigadirja Toneta Krkoviča in Črnkovičevo soprogo Marijo Badovinac Črnkovič.
Črnkovič je povedal, da ga v četrtek ne bo na Dunaj, saj je vabilo prejel prepozno. Enako po njegovih besedah velja za njegovo ženo. Sodišču se je Črnkovič zato opravičil in predlagal nekatere nove termine, ko naj ga vabijo. Kot je še povedal, je pripravljen pričati tudi prek videokonference.
Tudi nekdanji direktor HSE Zagožen se je sodišču opravičil, saj je na poti v tujini in se vrne šele v četrtek zvečer. Vabilo je bilo po njegovi oceni poslano prepozno, saj je za te dni že vnaprej načrtoval dopust.
Na deželnem sodišču na Dunaju poteka sojenje v zadevi Patria proti petim obtoženim, ki so med drugim obtoženi podkupovanja in industrijskega vohunjenja. Sojenje, ki se je začelo v začetku leta, je povezano s prodajo 135 oklepnikov finskega podjetja Patria Sloveniji leta 2006.
Pri 278 milijonov evrov vrednem poslu naj bi bile v igri milijonske podkupnine posameznikom, s katerimi naj bi poskušali iz posla izločiti slovensko Sistemsko tehniko, sicer partnerja avstrijskega proizvajalca oklepnikov Steyr Daimler Puch Spezialfahrzeuge (SSF). Avstrijski lobist Hans-Wolfgang Riedl in podjetnik Walter Wolf naj bi podkupnine spravila do pomembnih ljudi v Sloveniji.
KOMENTARJI (414)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.