Prvak SDS Janez Janša je danes v pismu obvestil predsednika države Boruta Pahorja, da zaenkrat ne obstaja potrebna večina za oblikovanje stabilne vlade, da pa obstaja možnost, da se takšna večina oblikuje v naslednjih tednih. Komunikacija s strankami je namreč pokazala pripravljenost za preseganje razlik med programsko različnimi strankami, je zapisal.
Predsednik republike Borut Pahor pa je prek Twitterja sporočil, da bo v ponedeljek uradno seznanil DZ, da v 30-dnevnem roku ne bo predlagal kandidata za predsednika vlade in da nihče ne uživa potrebne parlamentarne podpore za izvolitev.
V pismu, ki ga je objavil tudi na Twitterju, je Janša zapisal, da na podlagi neformalne komunikacije med parlamentarnimi strankami v zadnjih dveh tednih ocenjuje, da obstaja možnost za oblikovanje potrebne večine v DZ in da je skupni imenovalec te komunikacije spoznanje, da si velika večina strank ne želi novih predčasnih volitev, ki bi bile četrte zapovrstjo.
Po Janševih navedbah med parlamentarnimi strankami obstaja določena pripravljenost za sodelovanje in preseganje programskih razlik. "To je glede na dani rezultat volitev, pri katerem druga in tretja stranka skupaj ne dosegata števila poslancev prve, hkrati pa tudi SDS za sestavo večine potrebuje še vsaj dva koalicijska partnerja, seveda tudi edini možen pristop za oblikovanje stabilne vlade," je prepričan predsednik SDS.
Po njegovih besedah se je pokazalo tudi, da nekatere parlamentarne stranke "vztrajajo pri obžalovanja vredni nedemokratični in nedržavotvorni drži zavračanja večinske volje volivcev in celo same kulture dialoga".
Kot meni, k temu pomembno prispevajo "različne neformalne interesne skupine, ki si želijo čim daljše obdobje brezvladja, čim večji nered v družbenih podsistemih in posledično seveda čim bolj šibko vlado".
"V neobvladljivi koaliciji velikega števila strank in šibki vladi dobijo garancijo za lastne koristi oziroma lažji dostop do davkoplačevalskih sredstev, deležev državnega premoženja preko obvladovanja DUTB in SDH in ohranitev svojih privilegijev in monopolov. Ker so te interesne skupine lastnice večine osrednjih medijskih hiš ali pa imajo v njih zaradi kapitalskih in drugih povezav pomemben vpliv, v javnosti načrtno spodbujajo (ne)kulturo izključevanja, kar dodatno otežuje oblikovanje stabilne vlade," je zapisal.
Do resnega poskusa oblikovanja stabilne vlade lahko po njegovem prepričanju "očitno pride šele potem, ko bodo prej izčrpane vse teoretične možnosti za oblikovanje šibke, nestabilne vlade".
Kot je zapisal Pahorju, se bo zaradi vsega navedenega proces oblikovanja vlade še nekaj časa "po nepotrebnem zavlekel, kar najverjetneje prenaša vašo pristojnost in odgovornost za predlaganje predsednika vlade tudi v drug ali v tretji krog".
Pahorja je obenem tudi prosil za podporo "pobudi, oblikovani na skupnem sestanku med SDS in NSi, da se volilni sistem čim prej vsaj deloma popravi tako, da bo omogočal volivcem odločilni vpliv na izvolitev njihovega poslanca". To po njegovih besedah terja tudi ustava, ki v tej točki še vedno ni uresničena. Takšna sprememba bi lahko "pomembno povečala zaupanje ljudi v demokratični proces volitev in s tem tudi volilno udeležbo, ki je že dva mandata nevarno nizka," je še ocenil.
Janša za večino strank preklical vabilo na pogovor o sestavi koalicije
Pahor je Janeza Janšo, ki je s svojo SDS na junijskih parlamentarnih volitvah osvojil največ poslanskih mest, prejšnji teden uradno seznanil, da ga je pripravljen predlagati za premierja. Tedaj je Pahor tudi napovedal, da bo kandidaturo, če jo bo Janša sprejel, še istega dne napotil v DZ.
Janša je po pogovoru pri Pahorju predsednikom parlamentarnih strank poslal vabilo na pogovor o sestavi koalicije, a ga je nato v večini tudi preklical, saj je čez vikend šesterica strank pod okriljem LMŠ v veliki meri uskladila vsebino koalicijske pogodbe.
Po umiku NSi iz pogajanj z LMŠ se je nato Janša sešel s predstavniki NSi, ločeno pa tudi s SNS. Po srečanju z NSi so iz SDS so sporočili, da "nerazrešeni razvojni in strukturni problemi zadnjega mandata k sodelovanju še posebej kličejo parlamentarne stranke, ki niso sodelovale v upravljanju države v obdobju 2014–2018".
Kako naprej?
Pahor je sicer napovedal, da bo v primeru, če Janša kandidature ne bo sprejel, pred iztekom prvega kroga iskanja mandatarja, kar bo v ponedeljek, preveril, ali je uspelo komu drugemu pridobiti večinsko podporo v DZ in ga povabil na pogovor. A po umiku NSi iz pogajanj zadostne večine v DZ prav tako nima na volitvah drugouvrščeni predsednik LMŠ Marjan Šarec.
Kakšne bodo nadaljnje Šarčeve poteze, ni jasno, se pa o poteku koalicijskih pogajanj ta teden seznanjajo tudi v nekaterih posameznih strankah. Tako se bo danes sešel tudi svet SMC, na katerem bo predsednik stranke Miro Cerar predstavil aktualno dogajanje, kakršnih koli odločitev glede nadaljnjih korakov na svetu ni pričakovati.
Odzivi na odločitev Janše
Hitro so se odzvali v Stranki Alenke Bratušek. Marko Bandelli, vodja njihove poslanske skupine zagotavlja, da 'stranka dela in bo delala naprej'. Tako je Bandelli napovedal, da bodo prihodnji teden pripravili in predstavili zakon o upokojencih, ki so ga že dlje časa pripravljali. SAB se sicer že od volitev o koalicijskem sodelovanju pogovarja z na volitvah drugouvrščeno LMŠ.
Predsednik SD Dejan Židan je dejal, da Janez Janša 'žanje tisto, kar je v preteklih letih sejal'. Bil je precej kritičen in dodal, da "delovanja v politiki, kjer konkurente napadaš, jih žališ prek svojih medijev, osebno, enostavno ne daje rezultata".
Židan upa in verjame, da bo koalicijo uspelo sestaviti predsedniku drugouvrščene LMŠ, Marjanu Šarcu. Želi pa si bolj jasnega stališča Levice glede tega, ali je tokrat pripravljena prevzeti odgovornost, kot je volivkam in volivcem obljubljala pred volitvami. Manjšinski vladi s podporo Levice sicer ni naklonjen.
Po Židanovih besedah so v dosedanje pogovore vložili veliko energije in časa ter bili pripravljeni tudi na kompromise v želji, da bi dokazali, da je možna vlada, ki ni enobarvna, in da se znajo v dobrobit državljanov pogovarjati prek političnih in ideoloških okopov.
Očitno pa razpleta ne pričakuje še prav kmalu, saj meni, da bosta med 20. in 23. avgustom verjetno "dve noči in dva dneva, ko bomo iskali rešitev, da ne pride do predčasnih volitev".
Predsednik SMC Miro Cerar pa upa, da bo dovolj modrosti in premisleka, da bodo uspeli v prihodnjih tednih priti do stabilne razvojne vlade. "To je zanesljivo odgovornost, ki pa jo v tem trenutku v največji meri nosita Janša in Šarec," je dodal v izjavi medijem ob robu seje DZ. Naloga tistega, ki bo na koncu uspešen, terja veliko modrosti in verjetno tudi potrpljenja, je ocenil.
Glede navedb v Janševem pismu, da je komunikacija s strankami pokazala pripravljenost za preseganje razlik med programsko različnimi strankami, pa so v SMC zatrdili, da oni niso tisti, ki so se z Janšo o tem pogovarjali.
KOMENTARJI (2559)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.