Predlog proračuna za prihodnji dve leti, katerega obravnava bo prihodnji teden stekla v DZ, je po besedah predsednika SDS Janeza Janše tako slab, da je vprašanje, ali sploh kaže izgubljati čas za razpravo. "To ni niti razvojni niti krizni proračun, gre enostavno za nerealen proračun," je dejal.
Vlada je v predlogu proračuna popolnoma neustrezno ocenila proračunske prilive, še posebej za leto 2011, je ocenil Janša. Prilivi iz naslova davka na dodano vrednost ob taki gospodarski dinamiki in domači potrošnji zagotovo ne bodo takšni, kot jih načrtuje vlada, prav tako se ob načrtovani višini prilivov iz naslova davka od dohodkov pravnih oseb v SDS sprašujejo, od kod se bodo ti dobički vzeli.
Janša je dokument primerjal s tistimi, ki so jih v preteklih letih dobivali na mize poslanci grškega parlamenta. Tudi proračunske izdatke je vlada načrtovala v nasprotju z dejanskim stanjem, je dodal.
Tudi sicer je bil predsednik SDS kritičen do razmer v državi. Na vprašanja novinarjev, kaj bi storil, če bi bil sedaj premier, je odgovoril, da bi takoj odstopil.
Odločno proti zamrznitvi pokojnin
Janša nasprotuje tudi načrtovani zamrznitvi plač javnih uslužbencev, pokojnin in socialnih transferjev. "Vlada najavlja restriktivne ukrepe, ki smo jih Slovenci nazadnje doživeli v 80. letih v času Milke Planinc," je dejal. Ti predlogi se mi zdijo nepravični in neustrezni, pojasnil je, da je v državi s tržnim gospodarstvom nesmiselno uvajati administrativne ukrepe. "Morda je treba pri pokojninah poiskati drugačno formulo, na zamrznitev pokojnin pa SDS v nobenem primeru ne bo pristala," je opozoril.
Pahor proti zadolževanju prihodnjih generacij
Premier Borut Pahor je v odzivu na Janševe navedbe glede proračuna in zamrznitve pokojnin dejal, da se lahko država zadolži za plače in pokojnine, da pa bi s to "kratkotrajno všečno potezo" zadolžili prihodnje generacije z dolgovi, ki ne bi ustvarjali dodatne vrednosti za kakovost življenja. "Breme krize poskušamo na generacije in socialne sloje tako razdeliti, da bi bilo po naši presoji pravično razdeljeno," je dejal Pahor. Ukrep zamrznitve pokojnin je "ukrep začasne narave, ki ga bo mogoče opustiti takoj, ko bo gospodarska rast dovoljevala, da bodo imeli upokojenci lahko višje pokojnine, ker bomo imeli realno rast v gospodarstvu, ne ker se bomo zadolžili".
Kritični tudi do vrednotenja nepremičnin
V SDS pa so kritični tudi do projekta vrednotenja nepremičnin. Janša ne pozna nikogar, katerega izračun vrednosti nepremičnine bi bil povsem v redu, in čeprav so za to deloma krivi lastniki sami, ki niso uredili vpisa v zemljiško knjigo in drugih dokumentov, pa je očitno prišlo do vrste sistemskih napak. Vlado so zato že pozvali, naj geodetska uprava podaljša rok za pripombe, zatem pa še enkrat naredi izračune za vse nepremičnine in jih ponovno pošlje lastnikom.
KOMENTARJI (298)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.