Premier Janez Janša, ki se obravnav v zadevi Patria pred slovenskim sodiščem ne udeležuje, je pred avstrijskim nastopil kot priča. Svojo vlogo v aferi je pojasnil prek videokonference.
Stike z glavnima obtožencema v procesu, avstrijskim lobistom Hansom-Wolfgangom Riedlom in podjetnikom Walterjem Wolfom, je zanikal. Na vprašanje o povezavah z Riedlom je odgovoril, da ga ne pozna in da z njim ni imel niti posrednih niti neposrednih stikov. Glede Wolfa pa je dejal, da ga pozna, odkar proti njemu poteka postopek.
Janša je sodišču pojasnil, da je odločitev o nakupu oklepnikov leta 2004 sprejela vlada njegovega predhodnika Antona Ropa, ko je bil sam poslanec v državnem zboru. V skladu s slovensko zakonodajo je bilo po Janševih besedah za mednarodni razpis za nakup in upoštevanje vseh pravil pristojno obrambno ministrstvo, za podpis pogodbe o nakupu oklepnikov pa tedanji obrambni minister Karl Erjavec.
Janša: SDS z zadevo nima nič
Premier je izključil vsakršno vpletenost svoje stranke SDS v afero Patria. "SDS z zadevo Patria nima popolnoma nič opraviti. Slovenski novinar, ki je to trdil, je bil že dvakrat obsojen zaradi lažnih izjav," je zatrdil.
"V zadevi Patria nisem govoril z nikomer od teh, ki jih omenjate v tem postopku," je Janša odgovoril na vprašanje sodnice Marion Zöllner. Ta ga je spraševala tudi o njegovih stikih z brigadirjem Tonetom Krkovičem, lastnikom Rotisa Ivanom Črnkovičem, lobistom Juretom Cekuto in nekdanjim prvim možem HSE Jožetom Zagožnom. Ob tem je sodnica omenila, da so na Krkovičevem računalniku, ki so ga zasegli med hišno preiskavo, odkrili podatke, po katerih naj bi si denar, povezan z afero Patria, razdelili on, Zagožen, Krkovič in "stranka", kar naj bi pomenilo SDS.
Janša je na to odvrnil, da bi beseda "stranka" v tem primeru lahko pomenila udeleženo stran in ne politične stranke. Kdo je ta udeležena stran, pa bi morali po Janševih besedah vprašati tiste, ki so to napisali.
Janša je zatrdil, da ne pozna nekdanjega predstavnika Patrie za Slovenijo Reija Niittynena. Kot je dejal, tudi ni vedel za srečanje 1. septembra 2005 na holdingu HSE, na katerem naj bi sodelovali Zagožen, Črnkovič, Wolf, Niittynen in Krkovič, ampak je za to izvedel iz medijev, "ko so začeli napihovati afero Patria".
Janša se ni skliceval na imuniteto
Janša po zaslišanju ni dajal izjav za medije, je pa njegov odvetnik Franci Matoz pojasnil, da je bil zaslišan kot priča. "Kot priča je govoril resnico; povedal je, da ni imel nikoli nikakršne zveze z udeleženimi v postopku v Avstriji," je dejal odvetnik. Prav tako Janša po njegovih besedah nikoli ni bil z nikomer v stiku v zvezi s Patrio oziroma se s to zadevo kot predsednik vlade ni ukvarjal.
Kot je še povedal Matoz, je Janša odgovoril na vsa vprašanja sodišča in tožilstva ter se ni skliceval niti na imuniteto niti na privilegij zoper samoobtožbo.
Dunajski proces proti petim obtoženim, ki so med drugim obtoženi podkupovanja in industrijskega vohunjenja, je povezan s prodajo 135 oklepnikov finskega podjetja Patria Sloveniji leta 2006. Pri 278 milijonov evrov vrednem poslu naj bi bile v igri milijonske podkupnine posameznikom, s katerimi naj bi poskušali iz posla izločiti slovensko Sistemsko tehniko, sicer partnerico avstrijskega proizvajalca oklepnikov Steyr Daimler Puch Spezialfahrzeuge. Avstrijski lobist Hans-Wolfgang Riedl in podjetnik Walter Wolf naj bi podkupnine spravila do pomembnih ljudi v Sloveniji. Oba očitke zanikata. Janša je eden ob obtoženih v slovenskem delu procesa, ki poteka pred deželnim sodiščem na Dunaju.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.