Predsednik SDS Janez Janša pričakuje, da bo tožilka Branka Zobec Hrastar vložila obtožni predlog proti premierju Borutu Pahorju, kot so jo tudi proti njemu zaradi afere Patria. Po Janševih besedah gre pri Pahorjevih pogovorih z nekdanjim vršilcem dolžnosti ameriškega veleposlanika v Ljubljani Bradleyjem Fredenom, ki jih je razkrila danes objavljena depeša, namreč za politično trgovanje.
Obtožni predlog Janša pričakuje, ker se je ''Pahor na ugotovljenem mestu, ugotovljenega dne, na ugotovljen način dogovarjal o podkupovanju oziroma dal obljubo o podkupovanju konkretni osebi''. Če je pri njem lahko tako hitro spisala obtožni predlog, da bo imela v Pahorjevem primeru še lažje delo, je v pogovoru za 24ur.com dejal prvak SDS.
Janša sicer načeloma meni, da ni dobro, da pridejo depeše v javnost, ker pogosto povzročijo več škode kot koristi. Sedaj bo po njegovih besedah škoda povzročena tako krivim kot nedolžnim. Bo pa po njegovih besedah zanimivo opazovati, kaj so tisti, ki so leta 2008 eno depešo spravili v javnost, rekli sedaj in kako bodo reagirali.
Ob tem je Janša zatrdil, da v času njegovega mandata takega trgovanja ni bilo. Dejal je, da je takrat Slovenija brez težav dobila termin za obisk pri ameriškem predsedniku, takrat je to bil George Bush, oziroma so dobili vabilo, prav tako pa je Bush obiskal Slovenijo.
Juri: Depeša je brezpredmetna
V Zares menijo, da je depeša brezpredmetna. "Možnost, da bi Slovenija sprejela enega ali več zapornikov iz Guantanama, je bil naš izvirni predlog. Posredovali smo ga v stranki Zares in pri tem nismo bili deležni nikakršnih navodil. Zato nas čudijo špekulacije o pogojevanjih ameriške vlade na podlagi ene depeše,'' je v odgovoru 24ur.com zapisal podpredsednik Zares Franco Juri.
''Tudi če je bila depeša verodostojna, je bila brezpredmetna. Slovenija se ni odločala na podlagi takšnih navodil, pri mnogih glasovanjih v okviru Združenih narodov pa ni sledila pričakovanjem ZDA," je še zapisal Juri.
Anderlič: To bi bilo zelo neprofesionalno
Antonu Anderliču iz LDS se ne zdi verjetno, da bi Pahor pogojeval tako pomembni vsebini. ''Predsednik vlade je mednarodni politolog, ki se gotovo dobro zaveda diplomatskih "uzanc", in se mi ne zdi verjetno, da bi pogojeval dve tako pomembni vsebini, kot sta napotitev zapornikov iz Guantanama in obisk predsednika ZDA. To bilo zelo neprofesionalno," je zapisal v odgovoru za 24ur.com.
"Nasprotujem preganjanju novinarjev, namesto tega naj Bela hiša okrepi zanesljivost svoje administracije, z vsemi potrebnimi ukrepi, saj je takšno uhajanje informacij škodljivo za ZDA, njene partnerice in njihova gospodarstva,'' sicer o objavi dokumentov meni Anderlič.
Uhajanje zaupnih informacij ameriške administracije Anderlič razume predvsem kot del notranjepolitičnega boja v ZDA, ''kjer gibanje čajankarjev in druge konservativne sile skušajo ustaviti reformsko politiko predsednika Obame in mu preprečiti drugi predsedniški mandat''.
Žerjav: Bi za klepet z Obamo zastavil tudi dostop Slovenije do odprtega morja?
SLS ob omenjenem razkritju skrbi predvsem to, ''kaj včerajšnji izkrivljeni odgovori slovenskega predsednika vlade Boruta Pahorja na novinarska vprašanja v zvezi z njegovim domnevnim barantanjem z ZDA glede zapornikov iz Guantanama pomenijo za ostale stvari v državi.'' Predsednik SLS Radovan Žerjav pravi, da so to ''stvari, ki bi nas morale kot državljane še precej bolj skrbeti kot trenutna huda nerodnost predsednika Vlade RS na mednarodni politični sceni, za katero lahko le upamo, da ni preračunljiva vsakdanja praksa''.
Žerjav pa je tudi zaskrbljen, da ni morda predsednik vlade tudi zgodbo z arbitražnim sporazumom o meji s Hrvaško izpeljal zgolj za pridobitev možnosti nekajminutnega pogovora ob kavici s predsednikom ZDA? ''Glede na vse, kar zdaj prihaja v javnost, se v SLS ne bi čudili, če bi bil Pahor pripravljen zamenjati tudi prost dostop Slovenije do odprtega morja za kratek klepet z Obamo,'' pravi in dodaja, da je osebno ponavadi v svojih komentarjih in ocenah sicer bolj zadržan, ''ker ne želim komu storiti krivice, tokrat pa lahko brez dlake na jeziku rečem, da sem kot slovenski državljan osupel. Kar je naredil, namreč ni bilo prosjačenje, to je bilo preprosto izsiljevanje za promocijske drobtinice in ne recimo za ohranitev kakšnega najpomembnejšega nacionalno vitalnega interesa Slovenije. To se tako ne dela! Sram me je in ogorčen sem.''
Jelinčič: Pahor je pripravljen izdati domovino
Prvak SNS Zmago Jelinčič Plemeniti je za 24ur.com sporočil, da v njihovi stranki ostro nasprotujejo temu, da bi Slovenija sprejela kakšnega zapornika iz Guantanama. Po njihovem mnenju omenjeni zaporniki niso naša stvar. ''Američani naj pometajo pred svojim pragom in naj svoje zadeve razčistijo sami, ne pa, da najprej naredijo godljo po celem svetu in zakuhajo vojne, potem pa hočejo vse skupaj obesiti na ramena celega sveta,'' je sporočil Jelinčič.
V SNS še pravijo, da je premier Pahor več kot očitno pripravljen izdati svojo domovino, ''da dvigne svoj sumljivi ugled v svetu, ki ga pravzaprav nima''. Kot menijo v stranki, je Pahor pripravljen pripeljati Slovenijo do možnosti terorističnega napada, samo zato, da bi se srečal s predsednikom ZDA. ''Morali bi mu izglasovati nezaupnico zaradi tega, vendar to v državnem zboru ne bo uspelo. Kar naj nadaljuje tako in do konca pokaže svojo nesposobnost, na naslednjih volitvah pa ga bomo tako zamenjali," dodaja.
Protikorupcijska komisija: Primer bomo preučili
Protikorupcijska komisija je sporočila, da se do konkretnega primera v tej fazi še ne more opredeljevati, ker ne želi prejudicirati svoje končne odločitve v zadevi. ''Vsekakor pa primer objave depeš in njihova vsebina izpostavlja pomembno sistemsko vprašanje dopustnih mej sicer legitimnega političnega dogovarjanja v odnosu do zakonsko predpisanih postopkov ter transparentne in zakonite porabe javnih sredstev. Komisija se je tako odločila, da bo primer preučila na lastno pobudo,'' so sporočili.
Türk: Gre za neprimerno dogovarjanje
Predsednik republike Danilo Türk ocenjuje, da bo imela objava dokumentov in diplomatskih depeš na spletni strani WikiLeaks veliko neugodnih posledic za mednarodne odnose in zaupanje med državami. Glede depeš, ki zadevajo Slovenijo in govorijo o domnevnem dogovarjanju z ZDA o srečanju s predsednikom Obamo v zameno za sprejem ujetnikov iz Guantanama in drugimi uslugami, predsednik ocenjuje, da je tovrstno dogovarjanje, v kolikor je do njega res prišlo, neprimerno in ni v skladu z načeli in interesi slovenske zunanje politike.
'Premierjev obisk veleposlaništva ni običajen'
Predsednik Slovenskega društva za mednarodne odnose Jožef Kunič je dejal, da težko komentira, zakaj se je slovenski premier odločil za obisk ameriškega veleposlaništva, kot to izhaja iz depeše, ki jo je objavil WikiLeaks. Kot je dejal, v vsebino ameriške diplomatske depeše ne gre dvomiti, saj je napisana zelo jasno. Gre za normalno diplomatsko prakso, da diplomat korektno poroča; za to tudi odgovarja, pojasnjuje dolgoletni slovenski diplomat. "Zakaj pa se je naš predsednik vlade tako odločil, te politične odločitve ne morem komentirati," je dejal.
Pojasnil je, da je glede na diplomatski protokol "skrajno nenavadno in ni običajno", da je Pahor obiskal ameriško veleposlaništvo. "Premier na veleposlaništvo razen v primerih nekih sprejemov ne gre. Na pogovore pošlje nekoga, ki je na ustreznem položaju in je zaupanja vreden," je pojasnil Kunič.
Običajno niti zunanji minister ne obišče veleposlaništva za pogovore. "Običajna praksa bi bila, če bi odgovorni na zunanjem ministrstvu povabil veleposlanika ali pa odpravnika poslov k sebi na pogovor in mu prenesel želje in pričakovanja države," je še pojasnil. "Še posebej pa premier ne gre nikoli k odpravniku poslov, kot je bilo to v primeru srečanja Pahorja z odpravnikom poslov na ameriškem veleposlaništvu Bradleyjem Fredenom. Ampak to je diplomatski bonton oziroma protokol," je ponovno opozoril Kunič.
Vseeno je izrazil začudenje tudi nad vsebino pogovorov, kot izhaja iz depeše, predvsem glede tega, da naj bi Pahor ponujal gospodarsko sodelovanje ameriškemu Westinghouseu pri načrtovani gradnji drugega bloka slovenske jedrske elektrarne. "Pričakovati bi bilo ravno obratno, da oni ponujajo sodelovanje Westinghousea, saj gre za njihov posel," je dejal Kunič. "Če je to ponujal, bi moral dobiti kako enakovredno ponudbo," je še menil Kunič. Toda Freden o tej morebitni ponudbi ne piše. "Tudi to je nekoliko nenavadno," je še dodal.
Pirnat: Pahor ni ravnal v skladu z zakonodajo
Dekan ljubljanske Pravne fakultete Rajko Pirnat glede na vsebino depeše ameriškega veleposlaništva v Ljubljani meni, da če drži napisano, potem premier Pahor ni ravnal v skladu s slovensko zakonodajo in je dajal obljube o zadevah, o katerih bi moral pred tem odločati državni zbor. "Zdi se, da je premier dajal neke obljube, za katere ni imel podlage v predhodno izvedenih postopkih v Republiki Sloveniji, ki vključujejo državni zbor," je poudaril.
Sicer opozarja, da ni nujno, da je pogovor potekal na način, kot ga je v omenjeni depeši predstavil Freden, vendar pa če gre verjeti zapisanemu, je "hitro govorjenje o tem, da če bo prišlo do srečanja z Obamo, da potem bi pa sprejeli zapornika iz Guantanama, v nasprotju s tem postopkom", je opozoril Pirnat.
"V razprave o tem, ali gre za morebitno koruptivno dejanje, se ne bom spuščal, ker to po moje niti ni tako pomembno. Sam sprejem pri drugem državniku najbrž ni neka korist, zaradi katere bi lahko govorili o korupciji. Bistveno pri vsem skupaj je, da bi lahko zaradi prenagljenih izjav prišlo do – če ne drugega – neresnega obravnavanja Slovenije, lahko pa celo do prehitrega prevzemanja obveznosti, iz katerih bi se potem težko Slovenija izvlekla," je izpostavil.
Podobno po mnenju Pirnata velja tudi za ponudbe o sodelovanju ameriškega podjetja Westinghouse pri načrtovani gradnji drugega bloka slovenske jedrske elektrarne v Krškem, o čemer naj bi se glede na vsebino depeše prav tako pogovarjal Pahor. Tudi tu se niso spoštovali postopki, ki so predvideni v zakonu o javno-zasebnem partnerstvu ali pa v zakonu o javnem naročanju, meni Pirnat.
KOMENTARJI (314)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.