Predsednik vlade Janez Janša se je na novinarski konferenci v okviru vladnega obiska na Koroškem v Dravogradu dotaknil tudi slovensko-hrvaških odnosov. Na vprašanje o tem, kako se bo Slovenija odzvala na napoved Hrvaške, da bo s 1. januarjem uveljavila zaščitno ekološko-ribolovno cono (ERC), je odvrnil, da so prihodnji mesec na Hrvaškem splošne volitve in je zato veliko razprav vezanih na omenjeno temo predvsem del tamkajšnje predvolilne kampanje, v kateri pa sam ne namerava sodelovati.
Janša je dejal, da medsebojni pogovori na to temo sicer potekajo, vendar sam ne verjame, da bo do rešitve zapleta mogoče priti pred volitvami. Prepričan je, da lahko do dogovora pride v času med iztekom volitev na Hrvaškem in 1. januarjem prihodnjega leta, ko naj bi se uveljavitev cone zgodila.
Po njegovem prepričanju pretirana nervoza zato ni potrebna, saj ne gre za odnos med Slovenijo in Hrvaško, pač pa za odnos med Hrvaško in Evropsko unijo in za dane obveze, ki so del pogajalskega okvira sosednje države za vstop v EU.
"Zato v tem trenutku niso potrebni nikakršni krizni sestanki, če pa bi se ta potreba pokazala, potem bo do takšnega srečanja zagotovo prišlo na mojo pobudo, kot sem to storil vedno, kadar je bilo to potrebno," je v tej zvezi še dejal slovenski premier.
Predsednica LDS Katarina Kresal je v pismu premierju Janši predlagala, naj skliče sestanek predsednikov parlamentarnih strank, na katerem bi se dogovorili o nadaljnjih korakih glede odnosov s sosednjo Hrvaško in aktivnostih znotraj Evropske unije, so danes sporočili iz stranke.
"Ta vprašanja postajajo toliko bolj aktualna po odločitvi vodstva sosednje države o razpustitvi sabora in razpisu parlamentarnih volitev. S tem postaja kakršnokoli prepričanje o možnosti razveljavitve saborske odločitve o uveljavitvi ekološko-ribolovne cone dokončno nerealno. V LDS menimo, da ta problem s tem ni več le v pristojnosti reševanja slovenskega zunanjega ministrstva, ampak je predmet širšega političnega konsenza," je še zapisala v pismu predsedniku vlade.
Te dni so v Zagrebu potrdili, da bodo parlamentarne volitve na Hrvaškem 25. novembra in da bodo v skladu s tem 12. oktobra razpustili parlament.
Zaradi ERC stop Italije Hrvaški
Hrvaška enostranska razglasitev ekološko ribolovne cone v Jadranskem morju pomeni stop pristopnim pogajanjem Hrvaške z EU, danes piše tržaški dnevnik Il Piccolo.
Veto na nadaljevanje pogajanj med Hrvaško in Brusljem že omenja parlamentarna večina v Sloveniji, sedaj pa je tudi Italija pripravljena blokirati pogajalski proces, piše časnik in dodaja, da naj bi Rim "prihodnji teden" preprečil odprtje poglavja o zunanjih odnosih.
Hrvaška bi napoved o uveljavitvi ERC za članice EU utegnila "drago plačati", ugotavlja časnik. Dodaja, da je Italija zaskrbljena tudi zaradi sprejetja zakona o obalni straži, ki bo sestavni del hrvaške vojaške mornarice in bo torej oborožena.
Il Piccolo še piše, da so se v minulih dneh o ekološko ribolovni coni začeli zaupni pogovori med Italijo, Slovenijo in Hrvaško, ki pa kot kaže, niso dali nobenega rezultata. Od tu tudi odločitev Rima, da preide k dejanjem, da torej blokira pridruževanje Zagreba Evropski uniji, zaključuje tržaški časnik.
'Hrvaška ima pravico do enostranske uveljavitve ERC'
Slovenija in Italija sta enostransko uveljavili svoji ekološki coni v Jadranu, ne da bi se posvetovali s Hrvaško, za kar sta imeli pravico. Enako pa ima tudi Hrvaška pravico, da svojo ekološko ribolovno cono v Jadranu uveljavi v skladu s splošnim mednarodnim in pomorskim pravom, je danes v Zagrebu povedal predsednik nacionalnega odbora za spremljanje pogajanj z Evropsko unijo in hkrati vodja največje opozicijske Socialdemokratske stranke (SDP) Zoran Milanović.
V odgovoru na novinarsko vprašanje o dogovoru med Hrvaško, Evropsko komisijo, Italijo in Slovenijo iz leta 2004, da Hrvaška z uveljavitvijo ERC za članice EU počaka, dokler ne bo dosežen dogovor vseh vpletenih strani, je Milanović odgovoril, da bo to očitno "tema pogajanj s hrvaškimi evropskimi partnerji" ter da mora biti Hrvaška "potrpežljiva, ampak vztrajna".
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.