Z odvetnikom Francijem Matozom tesno ob sebi se je v sredo zjutraj Janez Janša ob prihodu na predobravnavni narok tudi tokrat mimo novinarjev sprehodil brez besed.

"Očitno je Kršinar že na trdi drogi," so besede, ki jih je Janša pred tremi leti čivknil na Twitterju kot odgovor na enega od člankov Igorja Kršinarja. "Rad bi povedal, da nisem odvisen in ne dovolim, da me kdo blati, ponižuje, četudi je to član stranke SDS," se je uprl Kršinar. Še danes, tri leta kasneje, pa je Janša z besedami, da ni krivde, zavrnil predlog tožnika Kršinarja, saj bi bil ob priznanju krivde obsojen na dva meseca pogojne kazni s preizkusno dobo dveh let.
Kršinar sicer želi javno, s pričami, dokazati, da ga je izjava razžalila, ker da nikoli ni užival trdih drog. Njegova žena, ki je odvetnica, je pojasnila, kako bodo to dokazali. "Predlagali smo zaslišanje najožjih sodelavcev, ki bosta povedala, kako je dejanje obdolženca vplivalo na delo tožnika kot novinarja," je povedala Mojca Cigale Kršinar.

Na drugi strani je Franci Matoz gradil obrambo na Kršinarjevem javnem priznanju, da je pred štirinajstimi leti jemal zdravilo helex za pomiritev. Matoz tako želi izjave Janše omiliti z dokazovanjem, da je jemanje helexa praktično enako uživanju trdih drog. "Gotovo so med volivci SDS ljudje, ki jemljejo helex, ker imajo psihične probleme, in ne vem, če se bodo strinjali z oceno svojega predsednika, da so oni narkomani," pa se brani Kršinar. Sodišče sicer zaenkrat še ni določilo datuma nadaljevanja sojenja.
Kršinar pridobil magnetogram
Reporter je oktobra 2019 objavil članek, v katerem je Kršinar pisal o dogajanju na seji komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb. Novinar je povzel izjavo poslanke LMŠ Jerce Korče, ki jo je po seji objavila na Twitterju. Janša je nato tvitnil: "Čista laž. Očitno je Kršinar že na trdi drogi." Kasneje je Kršinar pridobil magnetogram in ugotovil, da je bila informacija delno netočna, zato je tudi objavil nov članek.
Da Janša že od leta 2017 na družbenih omrežjih pogosto piše o reviji Reporter in njenih novinarjih, predvsem pa o Krišnarju, je zapisano v kazenski tožbi. Poleg izjave o tem, da je Kršinar "že na trdi drogi", je po novem članku glede "tovarne lažnih novic iz kleti SDS" Janša delil tvit Žana Mahniča, v katerem se je Mahnič spraševal, ali je "Kršinar spet mešal viski in Helex".
Janša je nato delil še tvit, ki ga je objavil profil Ribič Tine. Šlo je za montažo zavitka toaletnega papirja, na katerem je Kršinarjeva fotografija.
Kršinar je takrat poudaril, da ni alkoholik ali uporabnik drog in pomirjeval, poleg tega je zagotovil, da nikoli ni imel težav, povezanih z zlorabo drog ali alkohola.
Višje sodišče potrdilo: Janša je kriv razžalitve novinark, zastaranja ne bo
Konec maja letos je Višje sodišče v Celju potrdilo tudi obsodbo Janše zaradi žaljivega tvita o novinarkah. Nekdanji predsednik vlade je bil tako pravnomočno obsojen na tri mesece pogojne zaporne kazni s preizkusno dobo enega leta. Ker mu detektiv v večkratnih poskusih ni mogel vročiti vabila na obravnavo, je sicer obstajala bojazen, da bo ta odpadla, zadeva pa bi lahko zastarala.
"Trajalo je, ampak to je sladka in pravična zmaga. Za vse novinarke. Za vse ženske tega sveta. Za vse žrtve moških šovinistov /.../," je takrat sporočila Eugenija Carl. Janšev zagovornik Franci Matoz je napovedal vložitev zahteve za varstvo zakonitosti na vrhovno sodišče.
Višje sodišče: Janša mora SD plačati 10.000 evrov odškodnine in se opravičiti
Višje sodišče v Celju je 6. julija zavrnilo pritožbo Janeza Janše in v celoti potrdilo sodbo sodišča prve stopnje o tožbenem zahtevku Socialnih demokratov zaradi lažnivih izjav in tvitov o "ukradeni židovski vili", sedežu Socialnih demokratov na Levstikovi ulici 15 v Ljubljani. Sodba z dne 21. oktobra 2021 je tako postala pravnomočna.
Socialni demokrati od Janše zahtevajo opravičilo ter objavo uvoda in izreka sodbe na njegovem Twitter računu, 10.000 evrov odškodnine in povrnitev dosojenih stroškov.
KOMENTARJI (258)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.