Predsednik opozicijske SDS Janez Janša je o spomladanskem zborovanju proti delu vlade, ki ga je v ponedeljek napovedal na javni tribuni Zbora za republiko, povedal, da imajo do takega zborovanja vso pravico, tako kot sta imela pravico ljubljanski župan Zoran Janković in šolski minister Igor Lukšič, da sta se udeležila delavskih protestov konec preteklega meseca.
Ob tem je dodal, da Slovenije ne ogroža zborovanje, ampak nevestno delo vlade, zaradi katerega Slovenija zaradi posledic gospodarske krize plačuje dvakrat več kot druge evropske države. "Bolj kot bo šla vlada v sedanji smeri, bolj ostra bodo zborovanja. Pravica do zborovanja je namreč temeljna ustavna pravica," je še dodal.
"Reakcije tranzicijske levice podobne kot pred 20 leti"
Ocenil je, da so odzivi na napoved zborovanja enaki kot pred 20 leti, ko so slovenske oblasti preprečile miting resnice v Ljubljani. Pri tem je dodal, da se tisti, ki mislijo, da lahko zborovanje preprečijo, hudo motijo.
"Reakcije tranzicijske levice na napoved zborovanj presenečajo, ker so izjemno podobne reakcijam, kakršne so bile leta 1988 ali 1989 ob napovedovanju zborovanj odbora za človekove pravice," je ocenil prvi mož opozicije. Kot je dejal, 42. člen ustave pravico do zbiranja uvršča med temeljne človekove pravice.
Poleg tega 14. člen ustave po njegovih besedah govori o tem, da so v Sloveniji vsakomur zagotovljene temeljne človekove pravice in svoboščine in da smo pred zakonom vsi enaki. Notranja ministrica Katarina Kresal po njegovih besedah državljanom Slovenije torej odreka temeljno ustavno pravico in jih "zmerja, ker jo zahtevajo".
Kresalova po njegovem uporablja natančno isti besednjak, kot ga je leta 1988 uporabljal takratni šef sekretariata za notranje zadeve in Udbe Tomaž Ertl, ko je govoril o napovedanih zborovanjih odbora za človekove pravice. Oba trdita, da bi takšna zborovanja ogrozila stabilnost države in oba enačita svojo lastno oblast z državo in mislita, da če je ogrožena njihova oblast, je ogrožena država, je pojasnil Janša.
Proti odlikovanju Ertla že zbirajo dokaze
Glede odlikovanja Ertla pa je povedal, da predsednik Danilo Türk sočustvuje s starši Bora Nekrepa, ne pa tudi z žrtvami nekdanje Udbe. Po besedah Janše predsednik nadaljuje simbolno kršenje človekovih pravic, zaščitenih s slovensko ustavo. Dodal je, da že zbirajo gradiva, ki dokazujejo protiustavnost odlikovanja.
Poudaril je, da je trenutna demokratično izvoljena oblast v državi pokazala izjemno tolerantnost do Ertla in njemu podobnih. "Vendar pa nihče ni pričakoval, da bodo ti ljudje po 20 letih dobivali državna odlikovanja," je opozoril. Izgovarjanja, da gre v primeru gospoda Ertla zgolj za en izsek oziroma eno akcijo, je po Janševih besedah prazno. "Tudi Hitler je gradil avtoceste, pa se nihče ne spomni na to, da bi mu zaradi tega podelil kakšno državno odlikovanje - posmrtno," je dejal. Türkovo izjavo o premalo tolerantnosti pa je Janša ocenil za cinično.
Daul stoji za svojo izjavo
Na odlikovanje Ertla se je zopet odzval tudi predsednik največje poslanske skupine v Evropskem parlamentu ELS Joseph Daul. Zatrdil je, da za svojimi besedami trdno stoji Sam sebe in svoje skupine ne želi spustiti na nivo prerekanja, ki podžiga čustva in ustvarja delitve. "Simboli so v družbi pomembni in poslanski skupini ELS je jasno, da tisti, ki so bili na ključnih pozicijah v času komunističnega režima ne morejo predstavljati simbola demokratizacije," je poslanska skupina zapisala v v izjavi za javnost.
Spomenka Hribar zavrača demonstracije
Na izjave Janše se je odzvala Spomenka Hribar, ki je dejala, da so množična protivladna javna zborovanja absurd, ker pomenijo vračanje v preteklost. Ideja o tako imenovani drugi republiki, ki jo želi Janša, se ji zdi popolnoma nesmiselna in pravi, da demokracijo že imamo. "Mitingaštvo in osvajanje oblasti na ulici spada v predmoderno dobo. Mi pa živimo v demokraciji, imamo svobodne volitve, na katerih določimo oblastno strukturo. Jaz sem že nekajkrat ponovila, da je Janez Janša najbolj nevaren politik: zaradi svoje metodologije, političnega ravnanja in menim, da je to to,'' je povedala za oddajo 24ur popoldne.
Komentiral tudi zadevo Perčič
Janša je komentiral tudi postopek v primeru svetovalca predsednika republike Francija Perčiča. Dejal je, da kolikor ve, noben postopek v zvezi s tem ni končan. "Povsod so bile vložene pritožbe, ker je zadeva absurdna," je menil. Kot je pojasnil, je bil na spletni strani SDS najprej res objavljen podatek s spletne strani udba.net, kjer so tudi nekateri osebni podatki Perčiča. Ko je informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar na to reagirala, pa so bili osebni podatki po njegovih besedah umaknjeni. Ta zadeva se po besedah prvega moža opozicije ne more končati s pravnomočno obsodilno sodbo, "ker potem je treba prepovedati še vrsto knjig in spletnih strani". "Tukaj bomo šli do zadnje sodne inštance v Evropi. Če bo treba, upam, da boste podpisali tudi kakšno peticijo za svobodo govora," je novinarjem še povedal Janša.
KOMENTARJI (1069)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.