Nov teden bo prinesel nadaljevanje arbitražne zgodbe. Prvak opozicije Janez Janša ocenjuje, da se "arbitražna saga dokaj hitro spreminja v farso", saj je Hrvaška izstopila iz postopka, velika dilema pa je tudi, kako bo ravnalo arbitražno sodišče. Slovenski politični vrh naj bi o nasledniku Jerneja Sekolca in Ronnyja Abrahama odločil v četrtek.
Janša je v pogovoru za Top TV sicer ocenil, da bo vlada novega slovenskega arbitra poiskala iz istih logov, kot je bil bivši arbiter Jernej Sekolec, ki je odstopil po objavi prisluhov, in za katerega se je po navedbah Janše izkazalo, da je bil "registriran sodelavec Udbe".
Odstop Abrahama pa je po njegovi oceni bolj kot odločitev hrvaškega sabora posledica dogajanja okoli Ruske kapelice, kjer je 26. julija potekala tradicionalna slovesnost v spomin na več sto ruskih vojnih ujetnikov, ki jih je med gradnjo ceste čez prelaz zasul snežni plaz. Slovesnosti se je prvič udeležil ruski premier Dmitrij Medvedjev.
Na vprašanje, kdo je odgovoren oziroma kdo bo prevzel odgovornost v primeru, če bo izid arbitraže neugoden za Slovenijo, je Janša namreč dejal, da gre za "isto politiko, ki je Sloveniji enkrat že zapravila Trst, Gorico in del Koroške", ko je zaradi paktiranja z Moskvo izgubila velik del ozemlja.
Tudi sedaj po njegovi oceni kaže, da Slovenija izgublja prednosti in zavezništva zaradi enakega paktiranja z Moskvo. Pri tem je izpostavil spominsko slovesnost pri Ruski kapelici, kjer se je po njegovi oceni v škodo Slovenije zlorabilo neko pietetno dejanje za to, "da se je obtožilo Evropsko unijo, da je kriva za eskalacijo konflikta v Ukrajini", kar je odmevalo po vsem svetu. Ko je dan po tem ruski premier Medvedjev kritiziral EU in sankcije, je bil premier Miro Cerar, ki je glasoval za te sankcije, tiho. Na nek način se je pridružil Medvedjevi kritiki, meni predsednik SDS, ki ob tem še napoveduje predčasne volitve.
KOMENTARJI (2515)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.