Predsednik vlade v odhodu Janez Janša je na državno tožilstvo vložil predlog za kazenski pregon novinarja finske nacionalne televizije YLE Magnusa Berglunda ''zaradi kvalificirane oblike kaznivega dejanja žaljive obdolžitve'', so sporočili iz odvetniške pisarne Zidar Klemenčič. Omenjeno kaznivo dejanje je tako imenovani predlagalni delikt, ki ga tožilstvo preganja po uradni dolžnosti šele po prejemu ustreznega predloga oškodovanca.
Predlog za pregon je Janša vložil ''zaradi neresničnih obtožb, ki jih je novinar izjavil v oddaji finske nacionalne televizije YLE''. ''Ravnanje Magnusa Berglunda predstavlja klasično obliko protipravne in kaznive žaljive obdolžitve, ki jo je storil novinar brez predložitve dokazov za hude lažnive obdolžitve in ob očitnem kršenju temeljnih načel dolžne novinarske skrbnosti,'' so zapisali v sporočilu za javnost. ''Drugi predlogi za kazenski pregon in civilna tožba bodo sledili,'' so dodali.
Skrivnostna črka ''J''
V oddaji "Resnica o Patrii", ki so jo na YLE predvajali 1. septembra, je novinar Janšo obtožil podkupovanja v zvezi z nakupom oklepnikov v Sloveniji. Zatrdil je, da ima trdne dokaze za svojo trditev. Janša je vse obtožbe zanikal z besedami, da gre za "čisto laž in konstrukt". Poudaril je, da se v oddaji ne pojavlja njegovo ime, temveč le črka 'J', pogodb med obrambnim ministrstvom in finskim podjetjem Patria naj ne bi niti videl. Motil ga je tudi čas objave, saj so oddajo predvajali v predvolilnem času.
Trpel ugled Slovenije ali le Janše?
Janša je še dejal, da ni bilo oblateno zgolj njegovo ime, temveč tudi ugled Slovenije, zato je napovedal tožbi zoper novinarja in finsko televizijo v imenu države. V stranki Zares so se takrat spraševali, v čem je smisel, da se troši davkoplačevalski denar za tožbo slovenske vlade proti Fincem, ko pa so v oddaji obtoževali le Janšo in ne skorumpiranosti celotne države. Poudarili so, da bi v primeru izgube tožbe stroške postopka krili vsi slovenski davkoplačevalci, tožbo pa bi izgubila Republika Slovenija in ne Janez Janša. Branko Vidrih z Urada vlade za komuniciranje je povedal, da je Janša tožbo vložil kot fizična oseba.
Zanimivo je tudi vprašanje, ali oziroma pod katerimi pogoji je v Republiki Sloveniji dopusten kazenski pregon finskega državljana za kaznivo dejanje, ki je bilo storjeno z objavo oddaje na finski televiziji. Po slovenskem Kazenskem zakoniku šteje za kraj storitve kaznivega dejanja kraj, kjer je storilec deloval (to bi bila v tem primeru tem primeru Finska), kot tudi kraj, kjer nastanejo prepovedane posledice kaznivega dejanja (torej tudi ozemlje Republike Slovenije). Če bi šteli, da je bilo kaznivo dejanje storjeno na slovenskem ozemlju, bi bilo torej mogoče finskega novinarja kazensko preganjati tudi pri nas. Sicer pa Kazenski zakonik velja tudi za tujca, ki stori kaznivo dejanje zunaj Republike Slovenije proti njenemu državljanu, vendar le, če se ugotovi na slovenskem ozemlju ali se mu izroči.
KOMENTARJI (211)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.