Žgajner Tavševa iz Lipe je zato na Komisijo za preprečevanje korupcije poslala dopis, v katerem jo poziva, naj preveri, ali je Vladna služba za razvoj pri izdaji brošure 'Slovenija danes' ravnala zakonito. Gre namreč za izdajo 731 tisoč izvodov publikacije, v kateri naj bi vladajoča garnitura Slovenijo seznanila z dosedanjimi dosežki in zastavljenimi cilji.
Vendar pa Tavševa trdi, da prikaz stanja na gospodarskem, socialnem, družbenem, kulturnem in drugih področjih življenja ni realen, da načrtno zavaja javnost in promovira določeno politično opcijo. Prav tako je tudi prepričana, da je bilo v projekt vloženega več denarja od navedenih 107.211 evrov, ki naj bi jih dobilo podjetje Eurograf za tiskanje, saj naj v vsoto ne bi bili vključeni tudi stroški distribucije materiala.
Brošura je po mnenju Tavševe namenjena 'samopromociji' SDS v predvolilnem času, saj že „sam izgled publikacije z uporabo slogana, barv in drugih elementov močno spominja na največjo koalicijsko stranko SDS, katere član je predsednik vlade Janez Janša“. Ta pa se v publikaciji sploh ne predstavlja s svojo uradno funkcijo, zaradi česar, tako Žgajnar Tavševa, „lahko utemeljeno sumimo, da gre za konflikt interesov ter nenamensko porabo proračunskega denarja“.
Turk: Brušuri nasprotujejo tisti, ki so bili proti spremembam
Na dopis Tavševe se je odzval minister za razvoj Žiga Turk, ki je prepričan, da je osnovno sporočilo brošure to, da »v kolikor se spreminjamo in moderniziramo, pridejo tudi rezultati«. Prav to je po njegovem mnenju najbolj zadelo tiste, ki so spremembam nasprotovali in so zdaj proti publikaciji.
Obtožbe glede njene celostne podobe se mu zdijo absurdne, saj naj bi
Služba za razvoj uporabljala ta način predstavljanja odkar obstaja.
Tudi dejstvo, da nihče ni podpisan s funkcijo, se mu ne zdi
problematično, saj je po njegovih besedah javnost seznanjena z njimi,
čas izida pa se mu ne zdi sporen, ker je normalno, da se na začetku
mandata govori o načrtih, na koncu pa o rezultatih. V brošuri naj se ne
bi samo hvalili, pravi minister, je pa res, da država ostaja skrbna za
socialne potrebe ljudi, saj ima veliko več ljudi zaposlitev, plače in
pokojnine so pravičnejše, izobraževanje se izboljšuje, znižali so
davke, državna uprava pa je bistveno prijaznejša. Izpostavil je tudi
temeljne izzive, s katerimi se bo potrebno še soočiti, kot je na primer
trg dela, pokojninski sistem ter pravna država. Minister je še povedal, da je bilo za brošuro namenjenih 107.000 evrov,
od tega 57.000 evrov za distribucijo ter nekaj čez 40.000 evrov za tisk.
Zares predlaga revizijo izdaje zloženke
Poslanska skupina Zares je na Računsko sodišče poslala predlog za revizijo poslovanja Službe za razvoj v primeru izdaje sporne zloženke, saj so tudi oni prepričani, da gre za nenamensko porabo davkoplačevalskega denarja v namene predvolilne kampanje SDS. "Zloženka je propagandni material, namenjen poveličevanju politične stranke SDS," je na novinarski konferenci opozoril poslanec Zares dr. Pavel Gantar. Nenavadno se jim zdi predvsem to, da je Janša na seji državnega zbora ob obravnavi problematike koncentracije lastništva in kapitala Slovenijo glede na razvitost uvrstil nekam med Albanijo in Romunijo, v publikaciji pa jo Janez Janša (kot državljan) predstavlja z veliko mero optimizma in jo uvršča ob bok najbolj razvitih evropskih držav.
V skladu z zakonom o računskem sodišču mora računsko sodišče upoštevati najmanj pet predlogov za revizijo, ki jih nanj naslovi državni zbor, od tega najmanj dva iz vrst opozicijskih poslancev. Računsko sodišče letos še ni prejelo nobenih predlogov poslancev za revizijo, zato v Zaresu pričakujejo, da bo njihovo pobudo za revizijo poslovanja Službe Vlade RS za razvoj v primeru izdaje omenjene zloženke obravnavalo.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.