Socialni in liberalni demokrati, nepovezani poslanci in SNS so namreč prepričani, da so trditve v pismu, ki se ga je prijela oznaka pismo leta, tako obremenjujoče, da jim je treba priti do dna.
Ali je predsednik vlade pripravljen na sestanek z opozicijo za zdaj še ni znano. V premierjevem kabinetu pravijo, da niso dobili nobenega uradnega predloga za takšen sestanek, da pa ga bodo, če ga bodo dobili, preučili.
Janša, ki se je danes z vladno ekipo mudil na obisku na Dolenjskem in v Beli krajini, je prepričan, da je opozicija nervozna zaradi razvojnih uspehov. "Mislim, da bi bila opozicija v vsaki državi, ki bi dosegala take uspehe kot Slovenija, nesproščena in nervozna. V Sloveniji se to dogaja, zato se skuša vlado spravit na neke stranske teme, predvsem zato, da se ne bi ukvarjala s ključnimi razvojnimi vprašanji," je dejal.
Če bo premier sestanek z opozicijo zavrnil, bodo po besedah Mateja Lahkovnika iz skupine nepovezanih poslancev sledili nadaljni koraki. Opozicija omenja vse - od izredne seje državnega zbora, do ustavne obtožbe, pa tudi interpelacijo o delu vlade.
Med morebitnimi nadaljnjimi koraki opozicijskih poslanskih skupin je vodja poslancev socialnih demokratov Miran Potrč naštel zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora, ustanovitev preiskovalne komisije, interpelacijo ali ustavno obtožbo. "Kaj od tega izbrati, danes ne vemo," pravi Potrč. Predlog, za katerega se je dogovorila opozicija, se mu zdi zelo smotrn in korekten do predsednika vlade. Če bo Janša znal odkrito pojasniti okoliščine, pravi Potrč, morda izredna seja niti ne bo potrebna.
Sašo Peče iz SNS je prepričan, da mora na očitke Starina Kosmove, ki so zelo močni, nujno odreagirati opozicija oziroma celoten državni zbor. Po njegovem mnenju je razgovor s "tistim, ki se mu očita, da ruši temelje demokracije v državi" nujen, zato iskreno upa, da bo do sestanka z Janšo tudi dejansko prišlo.
V imenu LDS se je sestanka udeležil sekretar poslanske skupine Dušan Vučko. Potrdil je, da tudi v liberalni demokraciji soglašajo s predvidenimi ravnanji, ki se jim zdijo primerna. Kot pravi, so v poslanski skupini dalj časa opozarjali na nepravilnosti, ki se dogajajo, zadnje pismo pa je "prelilo vodo čez rob".
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.