Slovenski premier Janez Janša je po odmevnem sporu na družbenih omrežjih zapisal, da gre za "cenzuro na organu, ki bi moral zagovarjati svobodo medijev". Zatrdil je, da je bilo vse pravočasno dogovorjeno, pripravljeno, prevedeno in posredovano. "Žalosten pravi obraz Odbora Evropskega parlamenta za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve."
Da se seveda lahko kakršenkoli material ali gradivo predloži skupini, a da "Evropski parlament ni dolžan predvajati posnetkov na zahtevo," pa je dogajanje na družbenih omrežjih komentirala predsedujoča skupini Sophie in 't Veld.
Iz skupine za spremljanje demokracije, pravne države in temeljnih svoboščin pa so v sporočilu za javnost zapisali, da obžalujejo, da je bila izmenjava mnenj prekinjena. Poudarjajo pa, da je bilo srečanje na izrecno prošnjo Janše izjemoma predvajano v živo. Gradivo slovenskega premierja pa je po njihovih besedah prispelo le nekaj minut pred začetkom srečanja, nekateri posnetki pa celo med razpravo.
Na družbenih omrežjih se je tudi odzvala predsednica Socialnih demokratov in evropska poslanka Tanja Fajon (SD/S&D). Zapisala je, da je o Janševem sporu s Sophie in 't Veld govorila s kolegi v Evropskem parlamentu, ki so nad današnjim potekom dogodkov po njenih besedah šokirani. "Pravijo, da se do sedaj še nihče ni tako obnašal. Pred tem še niso videli tako šibkega nastopa."
"Z nastopom je dodatno prispeval k uničenju mednarodnega ugleda Slovenije," je še dodala. V stranki SD pa so zapisali, da je Janša "demonstriral vso svojo aroganco, nesposobnosti in nezmožnosti odgovornega upravljanja svoje javne funkcije. To bi moralo biti dovolj nazorno tudi za politične sopotnike, ki mu doma še vedno omogočajo vladanje na veliko škodo Slovenije."
Evropska poslanka Ljudmila Novak (NSi/EPP) pa je po sporu spomnila na stališče, ki "sem ga že večkrat javno izrazila in ostaja nespremenjeno". "V Bruslju se veliko pogovarjamo o demokraciji, kršenju človekovih pravic, o svobodi medijev, ki je kršena v nekaterih državah. Moja največja bojazen je, da bi se Slovenija znašla v isti skupini držav, ki jim očitajo takšne stvari. Tega si zagotovo ne želim."
"Upam, da ni že prepozno. Tovrstne razprave škodijo ugledu Slovenije v Evropski uniji," je še dodala.
Današnji spor sicer odmeva med evropskimi poslanci. Tako se je Sergey Lagodinsky odzval z besedami, da je Janša končal pogovor z njimi, po tem ko si niso želeli ogledati njegovega "doma narejenega posnetka". "Očitno je zamenjal našo skupino za kinematograf. Mi nismo."
Poslanka Irena Joveva (LMŠ/ALDE) pa je delila tvit madžarske evroposlanke Anne Julia Donath, v katerem je ta zapisala, da je "nesprejemljivo, da je slovenski premier poskušal obrniti razpravo v trobilo za lastno propagando".
Da Janša ni bil pripravljen ali pa ne more razpravljati brez "dramatičnih posnetkov in glasbe", je na družbenih omrežjih zapisala evroposlanka iz Nemčije Katarina Barley. In zapis pospremila z besedo neverjetno.
Da je Veldova cenzurirala slovenskega premierja, pa je na drugi strani zapisal evropski poslanec Milan Zver (SDS/EPP).
Spomnimo, da je v okviru skupine Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije danes potekala razprava o Sloveniji, v kateri so najprej soočili mnenja o položaju medijev. Razpravo je popolnoma zasenčil spor slovenskega premierja Janeza Janše s predsedujočo Sophie in 't Veld. Janša je namreč zahteval predvajanje videoposnetka o svobodi medijev v Sloveniji, ki pa ga Veldova ni želela predvajati, saj da je video prispel v zadnjem trenutku. Janša pa je odvrnil, da je posnetek poslal tri ure prej, ter da bi lahko glede na sredstva, ki jih imajo na voljo, posnetek že pregledali.
KOMENTARJI (1697)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.