
Na Cerju nad Mirnom ob spomeniku braniteljem slovenske zemlje je potekala z naslovom Viharju kljubujem, ostanem!, s katero se je Slovenija spomnila uveljavitve mirovne pogodbe iz leta 1947, ki so jo z Italijo podpisale zavezniške sile med 2. svetovno vojno, med njimi tudi Jugoslavija.
Mirovna pogodba je bila sicer podpisana že 10. februarja 1947 v Parizu, a veljati je začela v noči s 15. na 16. september. Z njo je Italija Jugoslaviji odstopila veliko večino goriške pokrajine, del tržaške, Istro južno od reke Mirne ter jadranske otoke.

Slavnostni govornik prireditve, ki jo je nekoliko okrnilo slabo vreme, je bil premier Janez Janša, ki je poudaril pomembnost sprave. V svojem govoru se je dotaknil spomenika braniteljem slovenske meje na Cerju. Stolp – simbol moči, upornosti, vztrajnosti in trdoživosti narodnega obstoja – naj spodbuja k narodni enotnosti, krepitvi narodne zavesti in utrjevanje moči, da enkrat za vselej prevladajo narodni interesi nad političnimi, ideološkimi in osebnimi, je dejal Janša.
Janša je v govoru tudi poudaril pomembno vlogo Primorske in dejal, da ima izjemne zasluge, da so Slovenci v gospodarskem in duhovnem pogledu znali ne le obdržati stik z razvitejšim in zahtevnejšim evropskim okoljem, ampak se vanj tudi vključevati.
Slovesnosti se je udeležilo več kot 1000 ljudi, med njimi tudi predstavniki slovenskega političnega in cerkvenega življenja, med njimi predsednik državnega zbora France Cukjati in nekdanji predsednik republike Milan Kučan.
Na slovesnosti pa so sodelovali tudi glasbeni skupini Faraoni in Avtomobili ter pevka Polona, ki so posebej za to priložnost zapeli pesmi Simona Gregorčiča Na bregu, Ljube Šorli Magistrale in Srečka Kosovela Pa da bi znal, peli pa so tudi znane pesmi upora.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.