Na izredni seji, ki bo potekala do petka, so se začela poslanska vprašanja vladni ekipi. Premier Janez Janša tako že odgovarja na vprašanja o spopadanju z epidemijo. Kot je pojasnil, je situacija izjemno resna. "Nekateri smo pet ali šest mesecev opozarjali na drugi val, na to, da si moramo naložiti aplikacijo, ki opozarja na tvegane stike," je dejal. Oster je bil do vseh tistih, ki čakajo, da vlada nekaj naredi in nato kritizirajo, ali pa počakajo, kam se obrača javno mnenje in se nagnejo tja. Slednje se je nanašalo na opozicijo, ki jo je prosil, da se zgleduje po svojih političnih predhodnikih pred 30 leti, ki so sprva nasprotovali odločitvi v Poljčanah, nato pa je bil plebiscit sprejet z veliko večino. "Mislim, da nekaj takega rabimo tudi sedaj," je poudaril Janša. Kot je še dodal, smo trenutno sredi spopada, ki je zelo resen, 80 odstotkov kapacitet vlade pa se ukvarja z epidemijo.
Janša: Zaključke o uspešnosti spopada z epidemijo bomo delali, ko bo ta mimo
V Sloveniji smo trenutno "sredi epidemije, ki je zelo resna", zato ni smiselno že zdaj delati zaključkov, "kdo je bil bolj ali manj uspešen", je dejal premier. Ocenil je, da je položaj resen. "Imamo pozitivne obete glede cepiva, kar pa ne pomeni, da bo na voljo pravočasno, da se prepreči tretji val," je dejal.
Zagotovil je, da bomo drugi val epidemije zajezili, da pa je pri tem potrebnega tudi več sodelovanja vseh, ne samo kritiziranje. "Delamo veliko in delamo tudi napake, a na drugi strani ne vidim drugega kot kritike. Karkoli je vlada naredila, je bilo kritizirano. Če ni naredila, je bilo tudi kritizirano," je dejal v odgovoru na vprašanje Franca Trčka (SD). Tega je namreč zanimalo, kako se bo vlada spopadla z drugim valom epidemije, pri čemer je ocenil, da je vlada padla na izpitu.
V Sloveniji je po besedah Janše stanje trenutno takšno kot v večini drugih evropskih držav, razlike je "samo nekaj tednov ali pa nekaj dni". Vlada po besedah premierja spopadu z epidemijo že od marca namenja 80 odstotkov zmogljivosti. "Do zdaj edina večja napaka, ki jo je naredila v teh ukrepih, je tisto 'telovadenje' pristojnih glede mask v šolah. Takrat so nam številke narasle, ker je bilo v teh poklicnih skupinah tudi za trikrat, štirikrat več pozitivnih kot pa v povprečju, ker pač bolezen pri otrocih ne pokaže znakov in je težko sledljiva. Mantra o tem, kako je treba vse zapreti razen šol, nas je verjetno pripeljala en teden pred nekatere druge države, ki pa danes sprejemajo enake ukrepe, kot smo jih mi sprejemali," je dejal.
Na očitek, da bi morala vlada v času epidemije bolj pristopiti naproti opoziciji, je odgovoril, da so vsem opozicijskim strankam že na začetku mandata ponudili sporazum o sodelovanju. Nekatere so ga sprejele in sodelujejo pri pripravi ukrepov in zakonodajnih projektih, večina pa ne. Klub temu je ponudba vladne strani po besedah Janše še vedno na mizi: "Sprejmite jo in boste zraven, ko bo strokovna skupina predstavljala predloge za svoje ukrepe."
Luka Mesec (Levica) je v svojem vprašanju, ki se je prav tako nanašalo na ukrepanje vlade v času epidemije, pokazal sliko, "dostavljavca hrane, ki je zaužil malico" na Prešernovem trgu, a je dobil kazen, čeprav po besedah Mesca pri tem ni nikogar ogrožal. Slika je ta konec tedna zaokrožila po družbenih omrežjih in po besedah poslanca kaže na nesposobnost vlade pri soočanju z epidemijo. Po besedah Janše je policija že pojasnila, da "ni šlo za dostavo hrane, šlo je za neupoštevanje odloka, ki zapoveduje nošenje maske". "Oseba na sliki, ki ste jo pokazali, nima maske," je dejal. Vsi ukrepi so bili sicer po besedah Janše sprejeti le zato, da se čim bolj omeji število stikov. "In zdaj izpostavljanje tega, bi rekel, laganje o očitnih dejstvih, samo prispeva k temu, da bo to posnemalo še več ljudi," je dejal. Dodal je tudi, da vlada "nima nič z inšpekcijo in s policijo, ker oni opravljajo svoje delo".
Na vprašanje Mesca, ali namerava premier zaradi po njegovi oceni slabega spopadanja z epidemijo prevzeti odgovornost, pa je premier odgovoril: "Pravite, da imate 46 glasov, pravite tudi, da imate mandatarja, ki je predlagal, da naj Slovenija izstopi iz evra. Imenujte ga, prevzemite krmilo, izstopite iz evra, iz EU v skladu z njegovim programom, pa bomo videli, kako se bo končalo na naslednjih volitvah. Ne pozivajte nas, naj odstopimo, če nas lahko zamenjate," je dejal. Mesec je na to odgovoril, da je trditev, da želi Jože P. Damjan izstopiti iz evra in EU, laž.
Na vprašanje o pripravljenosti na drugi val epidemije je odgovarjal tudi zdravstveni minister Tomaž Gantar. Poslanca LMŠ Jožeta Lenarta je namreč zanimalo, zakaj ministrstvo že med poletjem ni poskrbelo za dovolj potrebnega medicinskega kadra v bolnišnicah, ki se v drugem valu epidemije srečujejo s kadrovskimi težavami.
Minister je odgovoril, da so rešitve za kadrovske težave, ki so v zdravstvu prisotne že dlje časa, intenzivno iskali tudi med poletjem. "Je pa treba vedeti, da specializiranega medicinskega osebja z znanjem, kot ga potrebujejo, v nekaj mesecih ne moreš dobiti, ker izobraževanje na področju zdravstva traja dolgo," je dejal. "Dejstvo je tudi, da tako izrazitega in močnega drugega vala ni pričakovala praktično nobena država. Dodaten faktor, ki je zadevo močno poslabšal, je število okuženih med samimi zdravstvenimi delavci," je dodal.
Dodaten kader so po Gantarjevih besedah skušali zagotoviti tako, da so omogočali dodatna usposabljanja in izobraževanja. Z odredbo so zagotovili, da se lahko mladi zdravniki specializanti pripravniki na področju zdravstvene nege vključijo v delo v matičnih ustanovah oziroma v bolnišnicah. V petem protikoronskem paketu so zagotovili tudi zakonsko osnovo za prerazporejanje zdravstvenih delavcev ter z odredbo zaposlenim v zdravstvu omejili nekatere pravice iz delovnega razmerja v času, ko gre za koriščenje ur in dopustov v času največje epidemije.
Janša se ni mogel izogniti niti vprašanju Marjana Šarca (LMŠ), ki je spraševal o podpori ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu. Kot je dejal Janša, bomo z veseljem čestitali tistemu, ki bo izvoljen za naslednjega ameriškega predsednika. Poudaril je tudi, da Slovenija goji dobre strateške in partnerske odnose z ZDA ne glede na to, katera administracija je na oblasti. "V vseh vladah, ki sem jih vodil, je bilo tako in tako bo tudi v prihodnje."
Poudaril pa je, da so volitve končane takrat, ko druga stran prizna poraz ali ko razglasijo uradne rezultate. "Vse tisto prej je pač politika. Nekateri so se odločili, da bodo sledili medijskemu valu, jaz pa sem se odločil nasprotno. Bomo videli, kdo je imel prav, zagotavljam pa vam, da to na odnose med Slovenijo in ZDA v prihodnje ne bo vplivalo," je dejal.
Odnosi bi se lahko po njegovih besedah celo izboljšali, saj so tisti, ki so korakom k vzpostavitvi dobrih odnosov z ZDA v zadnjega pol leta očitno nasprotovali, zdaj spremenili stališče. "Upam, da boste enotno podprli tudi našo ponudbo Združenim državam za namestitev rotacijske enote ameriške vojske v Sloveniji in da boste podprli zavezo Slovenije k bolj doslednemu izpolnjevanju svojih obveznosti v Natu," je dodal. "Proameriškega vala v zadnjem času" je premier izjemno vesel. "Skoraj si ne morem predstavljati, da lahko en tvit povzroči takšno pozitivno spremembo v smer prijateljstva z ZDA. Upam, da bo to trajalo," je dejal.
Spomnil je tudi na razmere pred osamosvojitvijo Slovenije, ko je tudi ameriška administracija zatrjevala, da samostojne Slovenije ne bo priznala. "Tisti, ki so še nekaj dni pred napadom na Slovenijo trdili, da nas ne bodo nikoli priznali, so nas priznali; nekateri čez pol leta, nekateri pa čez slabo leto," je poudaril. Šarec z njegovim odgovorom ni bil zadovoljen. Opozoril je, da ga je vprašal, kako lahko podpira Trumpa, ko pa ta podcenjuje nevarnost koronavirusa. Janša mu je odgovoril, da si ne dela iluzij, da lahko vpliva na ravnanje ameriškega predsednika.
Šarec je zahteval razpravo o premierjevem odgovoru na eni od prihodnjih sej DZ.
Na seji DZ, ki bo potekala do petka, bo poslancem zaradi epidemioloških razmer omogočeno sodelovanje na daljavo. Ker poslovnik DZ možnost sodelovanja na seji na daljavo predvideva le za izredne seje, so za november vse predvidene točke iz redne prestavili na izredno sejo v enakem terminskem obdobju.
Spomnimo, da je Janša že pred volitvami v ZDA podprl sedanjega predsednika Trumpa, njegovega izzivalca označil za "najšibkejšega", nato pa se pridružil Trumpovi razglasitvi zmage, čeprav je bilo treba prešteti še na milijone glasovnic. S tem je sprožil vihar na Twitterju, njegove besede so odmevale tudi v tujih medijih, Evropska komisija pa je vsem priporočila, da počakajo na uradno obvestilo ameriških oblasti in da se volilnega procesa ne komentira.
Janša pa ni le predčasno čestital Trumpu, ampak je ameriško volilno tekmo tako kot Trump označil za prevaro in zaroto levičarjev, nato pa se je še prepiral s tujimi novinarji in uglednimi diplomati. Med drugim se je spustil v besedni dvoboj z Wolfgangom Ischingerjem, ki je eden najbolj vidnih nemških diplomatov, med drugim pa je bil tudi veleposlanik v ZDA med letoma 2001 in 2006. Ischinger je pod Janšev prvotni tvit zapisal: "Zanimivo, da očitno ne kažete spoštovanja do vsakega izmed oddanih glasov, veliko jih še sploh niso prešteli. In mimogrede, kako neumen bi bil videti vaš tvit, če bi Joe Biden naposled zmagal? Bi si Slovenija to zaslužila?" Janša je na to odgovoril z besedami: "Je to grožnja?", Ischinger pa je odgovoril, da je preprosto vprašanje in če lahko odgovori. Janša je nato dejal, da živimo v svobodni državi in dodal: "Zakaj je vam dovoljeno, da izrazite svojo podporo Bidnu in drugi nimajo enake pravice? Ne glasujemo v ZDA, zato nihče nima vpliva na rezultat. Odprto sem podprl našo sorodno stranko iz Mednarodne demokratske zveze in enako bom storil v prihodnosti."
S svojimi tviti je Janša pritegnil pozornost tujih medijev in vrgel slabo luč na državo, saj je namesto čestitk raje pritrjeval Trumpu, ki je prepričan, da je bil na volitvah 'ogoljufan'. Posmehoval se je medijem, ki so razglasili Bidnovo zmago in med svoje sledilce delil različne teorije zarote, v katere verjame Trump. Nekateri tuji mediji so Janšo označili za skrajnega desničarskega voditelja, ki vodi politiko proti priseljencem, politika, ki je nekaj časa preživel za zapahi, in tesnega zaveznika madžarskega avtokratskega voditelja Viktorja Orbana. Spraševali so se, ali bo Janša sčasoma vendarle priznal Bidnovo zmago – seveda na račun dobrih odnosov med Slovenijo in ZDA. A to se, kljub temu, da so rezultati že dali zmagovalca, še ni zgodilo.
Vlada podpira zakonodajne spremembe glede gojenja medicinske in industrijske konoplje
Janja Sluga (SMC) je od premierja želela odgovor, ali vlada podpira namere njene stranke po celoviti ureditvi tega področja in katere korake lahko od vlade pričakujejo. "Dejstvo je, da je slovenska zakonodaja na področju konoplje ena najbolj zastarelih v Evropi. In v Evropi je to večmilijardni posel," je poudarila. Hitre korake naprej na tem področju po njenih besedah delajo vse slovenske sosede, Slovenija pa v zadnjih letih ni sprejela praktično niti enega zakona ali drugega akta, ki bi si prizadeval celovito urediti to področje.
V SMC, kjer so v preteklem mandatu vložili predlog zakona na to temo, trenutno po njenih besedah zaključujejo pripravo nadgrajene različice zakona in zanjo pričakujejo enotno koalicijsko podporo. Ureditev pridelave in rabe konoplje v medicinske in industrijske namene je namreč tudi del koalicijske pogodbe. Janša se je strinjal, da je slovenska zakonodaja v delu, ki se nanaša na gojenje konoplje v medicinske in industrijske namene, "verjetno pretoga". "Strinjam se, da so nekatere ureditve pretoge in slovenske pridelovalce postavljajo v nekonkurenčen položaj, zato je to treba urediti," je dejal.
Poudaril je, da kmetijsko ministrstvo skupaj z upravo za varno hrano že pripravlja spremembe dveh pravilnikov s tega področja: pravilnika za pridobitev dovoljenja za gojenje konoplje z uvedbo možnosti pridelave konoplje s sadikami in pridelavo konoplje v rastlinjakih ter pravilnika o vzgoji sadik, ki bo določal pogoje za pridelavo sadik konoplje, primernih za trženje za nadaljnjo pridelavo. "Sprejem obeh pravilnikov je predviden spomladi naslednje leto," je pojasnil in dodal, da so vsi akti predmet koalicijskih usklajevanj.
KOMENTARJI (865)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.