Predlog rebalansa proračuna ni posledica samo slabih izračunov vlade ob pripravi tekočih proračunov in nekaterih negativnih gibanj na svetovnem trgu, ampak so razlogi globlji in strateški. Janša je napovedal, da bodo ti razlogi do konca dvoletnega proračunskega obdobja zahtevali še dodatne popravke proračuna. Realna gospodarska rast v zadnjih desetih letih se je v zadnjem obdobju "praktično popolnoma umirila" in je bila primerjalno gledano precej nižja od primerljivih tranzicijskih držav. Po Janševem mnenju je previsok tudi odstotek javne porabe v bruto domačem proizvodu, zato smo v zadnjem času "zažirali lastno substanco", problematična pa je še "neukročena" inflacija. Rebalans sam po sebi ne predstavlja velike katastrofe, bolj pomenljiv pa je zaradi trendov, ki jih napoveduje. Janša je napovedal, da poslanci SDS za rebalans ne bodo glasovali, razen če bodo sprejeti njihovi amandmaji, sicer pa nameravajo sprejemanje rebalansa v DZ izkoristiti za strateško razpravo o makroekonomskih gibanjih.
Triodstotna gospodarska rast v Sloveniji po Janševem mnenju ne zadošča niti za toliko "svežih sredstev", da bi s tem ustvarili toliko delovnih mest, kot se jih v tem času izgubi v panogah, ki propadejo. Gospodarska rast je po njegovem mnenju umirjena predvsem zaradi počasnega izvajanja nekaterih reform, predvsem v finančnem sektorju in zaradi prevelike porabe države.
Inflacijski trendi so po besedah prvaka SDS zaskrbljujoči, kljub temu da je zaradi spremenjene metodologije leta 1998 inflacija nekoliko nižja, kot bi bila sicer. Javna poraba je iz 42,1 odstotka leta 1992 narasla na 44,5 odstotka 2001, kar je "zelo velika rast".