Predsednik vlade Janez Janša je poročilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), ki mu očita kršitve protikorupcijske zakonodaje, označil kot nekorektno. Kot je dejal na današnji novinarski konferenci, "gre za akt politične inkvizicije". Ta teden je tako vložil pritožbo, sproženi pa bodo tudi drugi pravni postopki. O vsebini tožbe je Janša povedal le, da je izpodbijal vse, kar ne drži, in da je tega zelo veliko.
Janša: Poročilo ni korektno
Reakcija DL, ki so ji sledile podobne reakcije tudi nekaterih drugih koalicijskih strank, je po njegovih besedah presenetila posebej za to, ker poročilo protikorupcijske komisije, ki se nanaša nanj, ni korektno.
"Gre za akt politične inkvizicije, je netočno po vsebini, zgrešeno v pravnem smislu in tudi zakonodaja, na katero se sklicuje, je sporna z ustavnega vidika, ker naj bi šlo za dokončen akt, zoper katerega ni pritožbe, čeprav je ta pravica po slovenski ustavi zagotovljena zoper kateri koli akt katerega koli organa," je dejal Janša.
Ne glede na dokončnost, na katero se poročilo sklicuje, pa po mnenju premierja in, kot je dejal, tudi pravnih strokovnjakov, velja slovenska ustava. Zato je vložil pritožbo in napovedal, da bodo sproženi tudi vsi drugi pravni postopki, ki jih zagotavlja ustava.
Premier je sicer dejal, da ni bilo nobene možnosti niti volje, da bi lahko koalicijskim partnerjem pojasnil kar koli iz poročila protikorupcijske komisije. To po njegovih besedah kaže, da je šlo pri tem poročilu zgolj za "povod, ki je sprožil neki scenarij, ki se je pripravljal dlje časa".
KPK: Uporaba pravnih sredstev je običajna, ustavna in demokratična pot
"Komisija, ki je svoj postopek vodila zakonito in strokovno, bo to stališče zagovarjala tudi v morebitnem postopku pred sodiščem. Zavezanec pa bo imel na sodišču med drugim spet možnost pojasnjevati, kako je kot javni funkcionar razpolagal z velikimi vsotami gotovine nepojasnjenega izvora ter kdo, na kakšni podlagi in na kakšen način je namesto njega financiral njegova potovanja, sodne stroške, osebna vozila in vzdrževanje nepremičnin, ki presegajo njegove uradne dohodke ali uradno prijavljene prihranke iz preteklosti," so v odzivu dejali na protikorupcijski komisiji.
Navajajo še, da je uporaba pravnih sredstev običajna, ustavna in demokratična pot, "za razliko od podtikanj in osebnih diskreditacij nadzornih institucij ter ljudi, ki vodijo takšne institucije".
Kot so pojasnili, tožbe ali kakega drugega pravnega sredstva od Janše še niso prejeli. Ko jo bodo, bodo nanjo odgovorila.
Zahteva za nadzor nad premoženjskim stanjem Gorana Klemenčiča
Poslanska skupina SDS je danes na predsednico mandatno-volilne komisije naslovila zahtevo za sklic nujne seje, kjer bi obravnavali nadzor nad premoženjskim stanjem predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Gorana Klemenčiča.
Kot pojasnjujejo, naj "se opravi nadzor nad premoženjskim stanjem in ugotovi, ali obstajajo tveganja, da je z opustitvijo dolžnega ravnanja pridobil zase ali za koga drugega premoženjsko korist ali opustil dolžna ravnanja v nasprotju z veljavnimi zakonskimi in podzakonskimi predpisi ter kodeksi ravnanja ter ali se pri njem izraža zadostna integriteta za vodenje KPK in ali ne obstaja nasprotje interesov, ki bi vplivali na njegovo delo."
KOMENTARJI (217)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.