Premier Janez Janša se je udeležil tretje Akademije aktivnega državljanstva in podjetništva, ki poteka v Piranu. Spregovoril je o aktualnih problemih, s katerimi se ukvarja Slovenija. Poudaril je, da med krizo veljajo enaka pravila za vse. Če ni denarja, financiranje javnega sektorja v enakem obsegu ni mogoče. Toda nihče zaradi tega ne bo propadel, je zatrdil.
Janša ne razume stališča, da so predlagani ukrepi krivični
Vprašal se je, kje so bili sindikati, ko je gospodarstvo izgubljalo delovna mesta, saj smo od začetka krize v gospodarstvu izgubili 60.000 delovnih mest. V gospodarstvu so morali odpuščati in zmanjšati plače, zato predsednik vlade ne razume stališč, da "se ne da" oziroma da so predlagani ukrepi krivični.
Prav tako je premier zavrnil izjave, da bi si bilo treba za sprejemanje nujnih reformnih ukrepov vzeti najmanj pol leta časa. Spomnil je, da je Demosova vlada pred dvema desetletjema zakone, ki so bili ključni za osamosvojitev, sprejemala z enim ali dvema glasovoma večine.
Znova je poudaril, da je treba čim prej sprejeti ključne strukturne reforme. Če ključnih ukrepov ne bomo pravočasno sprejeli, bo treba v prihodnjih letih sprejemati proračune, ki bodo predvidevali takšne reze, kakršni so že bili v Latviji in na Portugalskem, je prepričan Janša.
Tuji investitorji ne bodo drli v Slovenijo
V trenutni situaciji tuji investitorji ne bodo drli v Slovenijo. Razloge za takšno stanje je Janša med drugim pripisal temu, da je Pahorjeva vlada tri leta pošiljala navzven reformne signale, vendar v tem času pravzaprav ni sprejela nobenega od ključnih ukrepov za to.
Zakon o uravnoteženju javnih financ je bil v primerjavi s tem, kar so druge evropske države naredile v zadnjih treh letih, in v primerjavi s tem, kar moramo sami še storiti, sicer majhen korak, "ampak je bil korak naprej".
V tem trenutku so stroški države za odplačevanje obresti višji od stroškov za investicije. Slovenija je v bistveno slabšem stanju kot pred krizo, saj po Janševih besedah zamujamo z reformami, obenem pa imamo manjši manevrski prostor in moramo tako "z manj narediti več" v zelo kratkem obdobju.
Dvig davka ne bo bistveno prizadel gospodarske rasti
Glede dviga DDV za nekatero blago in storitve je Janša opozoril, da se je vlada odločila za selektivni dvig davkov, ki ne bo bistveno prizadel gospodarske rasti. Kot je spomnil, so pred tem sprejeli določene davčne olajšave, na primer za investicije v raziskave in razvoj, kar se po njegovih besedah že pozna v večjih vlaganjih s strani določenih podjetij.
Nihče si sicer ne dela iluzij, da dvig DDV ne bo pomenil povečanja stroškov, vendar so vse alternative glede vpliva na gospodarstvo in na prebivalstvo še hujše, je pojasnil. Vlada namreč ne more povečati proračunskega primanjkljaja, hkrati pa ne more rezati pri investicijah, pri katerih gre zlasti za prispevanje deleža za projekte, ki so financirani iz evropskih sredstev. Slovenija ima veliko neizkoriščenih evropskih sredstev, zato bi bilo nespametno neinvestirati.
V javnem sektorju zaposlenih trikrat več kot leta 1994
Janša je opozoril, da je v javnem sektorju danes trikrat več zaposlenih kot leta 1994, veliko nalog pa se podvaja. Ob tem je napovedal, da se opravlja revizija in da se v prihodnjem letu utegne zgoditi, da marsikaterega sklada in agencije ne bo več.
Vnovič je opozoril na potrebo po reformi trga dela, saj na tem področju vlada "neustavno stanje".
Kot je ocenil Janša, imamo po eni strani pretirano varnost, po drugi pa "divjo prožnost". Prav tako bo potrebna reforma pokojninskega sistema, katerega osrednji problem po njegovem mnenju predstavlja prenizek povprečni čas vplačevanja prispevkov.
KOMENTARJI (1635)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.