Še pred glasovanjem o zaupnici vladi premiera Janeza Janše je predsednik vlade ob začetku rednega novembrskega zasedanja odgovarjal na poslanska vprašanja, večinoma povezana z zaupnico. Premier je v svojih odgovorih kot razlog za nastale razmere in podobo Slovenije v tujini večkrat izpostavil novinarsko peticijo, ki ga obtožuje medijske cenzure.
Na vprašanje Jožefa Školča (LDS) o natančnih podatkih o "centrih moči iz ozadja in posameznikih, ki posredujejo napačne podatke in posledično napačno sliko o Sloveniji v tujino", je Janša omenil novinarsko peticijo, ki ga obtožuje medijske cenzure. "Te iste obtožbe so bile izrečene tudi doma v političnih razpravah, zelo precizno so definirane v oceni stanja stranke Socialnih demokratov. Gre praktično za isto besedilo, isto terminologijo," je dodal premier.
Mirana Potrča (SD) je zanimalo predvsem, ali lahko po izglasovani zaupnici pričakujemo še kakšne poteze, "ki bodo brez potrebe vnašale politično nestabilnost, odvračale pozornost vlade od nalog, ki so v njeni pristojnosti, in poskušale kritično prikazovati aktivnosti opozicije, ki so njeno normalno delovanje in sestavni del demokratičnih odnosov v parlamentarni demokraciji."
Janša je dejal, da zaupnica ni vezana na razmere v koaliciji in "tudi ni vezana na razmere, ki bi jih s svojim ostrim parlamentarnim bojem povzročala opozicija v tej državi." Po njegovih besedah namreč opoziciji "v državi, kjer 570 ošiljenih peres vsak ukrep vlade pričaka na nož, in če to ni dovolj, vlado blati še v tujini, ni treba kaj dosti početi." Janša je še povedal, da je za vsako opozicijo v parlamentarni demokraciji normalno, da kritizira vlado, da se poskuša prikazati kot boljša, ponuja svoje programe in poskuša dobiti zaupanje volivcev. "Zelo nenormalno pa je, da če vlada ponudi svoj odstop, opozicija naenkrat spremeni govorico in pravi, da vlada ne sme odstopiti."
Tanka zanimala povezava politike in medijev
Tudi vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je poslansko vprašanje vezal na sliko države v tujini. Novinarska peticija zoper cenzuro in politične pritiske na novinarje, ki jo je podpisalo 571 novinarjev, namreč obtožuje Janšo omejevanja medijske svobode. Zato je Tanka zanimalo, kakšne so dejanske politično kapitalske povezave v medijih, iz katerih prihajajo podpisniki in v katerih se "domnevno izvajajo cenzura, ter odpuščanja, šikaniranja in drugi domnevni pritiski na novinarje."
Premier je odgovoril, da nima v nobenem nacionalnem mediju večinskega deleža, niti nima takšnih deležev v regionalnih medijih. Janša je dodal, da je v zadnjih dneh 'dobil osebno več sporočil' podpisnikov peticije. Ti po njegovih besedah niso vedeli, da bo šla 'obtožba' v tujino. "Z nami so manipulirali. In drugič. Morali smo podpisati, ker nismo v rednem delovnem razmerju. Bili so pritiski na novinarke in novinarje, vendar ne z vladne strani," je osebna sporočila povzel Janša.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.