Z oceno Anžeta Logarja, da bi moral Andrej Vizjak odstopiti z mesta ministra za okolje in prostor, se, po poročanju Dela, strinjajo tudi nekateri poslanci iz stranke SDS.
V zvezi s tem je Vizjak iz Glasgowa sporočil, da možnost odstopa "vedno obstaja".
Janez Janša, ki se vse doslej ni opredelil, ali Vizjak še uživa njegovo zaupanje, pa je sporočil, da niti od Logarja niti od kakšnega drugega člana stranke SDS tega pisma ni prejel.
Gre za odzive politike po aferi 'glupi davki', ki smo jo razkrili v oddaji 24UR ZVEČER. Objavili smo pogovor med Vizjakom in tajkunom Bojanom Petanom, kjer je Vizjak Petanu svetoval, naj ne izpelje odkupa lastnih delnic, ker bi bilo to neumno, o tem pa ga je prepričeval tudi z besedami, da bo moral za odkup državi plačati davek. Z njim je barantal o tem, kdo bo sedel v nadzornem svetu Term Čatež, mu obljubljal tudi naklonjenost države pri prevzemu Term Olimje, če bo kooperativen, ob tem pa še izjavil, da bo, če bo treba, "strl jajca tudi kakšnemu sodniku", da bi dosegel svoje.
Vizjak je posnetke označil za zlepljenko, toda naša kasnejša objava daljšega pogovora ga je demantirala. Danes je Vizjak zapisal, da namerava vse očitke zavrniti z odgovorom na interpelacijo. Kot je znano, je pet opozicijskih poslanskih skupin interpelacijo zoper njega vložilo konec oktobra.
Iz poslanske skupine DeSUS pa so danes sporočili, da bodo temeljito prebrali Vizjakov odgovor na interpelacijo. "Ker pa je minister sam potrdil, da je posnetek prisluhov avtentičen in je sam po sebi dovolj zgovoren, bo odločitev poslancev pri glasovanju jasna," so zapisali v poslanski skupini. Hkrati so izrazili pričakovanje, da bo minister Vizjak do obravnave interpelacije v DZ "prevzel odgovornost in odločitev, ki temu pritiče".
NSi mu je sinoči odrekel podporo
Tudi predsednik NSi Matej Tonin je včeraj v oddaji 24UR ZVEČER povedal, da so bile besede ministra Vizjaka, "posnete na nezakonit način v zasebnem pogovoru, neprimerne in nedostojne". "Vizjaku sem jasno in glasno v obraz povedal, da po vsem tem ne more več računati na podporo NSi," je dejal. Verjame, da bo ta sam sprejel odločitev, ki bo "vse razbremenila", sicer je na potezi Janša, tretja možnost pa je interpelacija.
Odzivi strank na Toninovo izjavo, da Vizjak ne uživa več podpore NSi
Glede odstopa ministra za okolje in izjave Tonina so se odzvali v Levici. Koordinator Luka Mesec je dejal, da bi moral Vizjak že zdavnaj odstopiti. "Izjave ministra Vizjaka so gospodarski kriminal. Nezaslišano je, da koalicijski partnerji, vključno s Toninom, tega več tednov niso niti obsodili, kaj šele pozvali k odstopu. Tonin, ki pravi, da je Vizjaku 'jasno in glasno v obraz povedal', se je v resnici opogumil šele po tem, ko so se pozivi k Vizjakovemu odstopu pojavili znotraj SDS. Tonin je s tem ponovno pokazal, da je NSi pod njegovim vodstom zgolj satelit SDS, ki si ne upa izstopiti iz sence Janza Janše - niti, ko ima pred sabo črno na belem gospodarski kriminal."
Iz stranke SD pa so glede izjave Tonina, ki je dejal, da minister Vizjak ne uživa več podpore NSI sporočili, da bolje pozno kot nikoli. Dodali so, da pa je zanimivo, da se je minister in predsednik NSI Tonin za to potezo odločil, ravno ko se je pod plazom obtožb o politično motiviranih zamenjavah uspešnih direktorjev v energetskih podjetjih znašel njegov strankarski kolega minister Vrtovec. "Glede na to, kako dolgo je minister Tonin molčal v zadevi Vizjak lahko domnevamo, da je želel preusmeriti pozornost z nepravilnosti, ki se dogajajo na resorju ministra Vrtovca. Zgodbi o dogajanju v energetiki in pogovori ministra Vizjaka s Petanom sta dve plati istega kovanca. In zato bi morala odgovarjati oba ministra."
Ob tem se sprašujejo, zakaj Tonin, ob načelnosti ki jo izkazuje v primeru ministra Vizjaka, še vedno podpira ministra Dikaučiča ali pa ministra Hojsa. "Prvi je osumljen davčne utaje in ponarejanja poslovnih listin, drugega bremenijo očitki o pretirani in nepotrebni uporabi sile nad protestniki ter o političnem vmešavanju v delo policije. Če ne gre le za PR potezo, bi se morala NSi v celoti distancirati od roparskega in avtokratskega vodenja države, pri katerem sedaj aktivno sodeluje. Edini način za to je izstop iz vlade Janeza Janše."
V Stranki SAB so poudarili, da je stranka NSi sodelovala v vseh treh Janševih vladah. "Razkrit pogovor ministra Vizjaka je evidenten primer gospodarskega kriminala, ki ga izvaja stranka SDS in je v Sloveniji navrtal več milijardno bančno luknjo. Po podatkih sta največ slabih posojil za seboj pustila prav cerkvena finančna holdinga Zvon Ena in Zvon Dva, glavni finančnik Cerkve Kraševec pa je omenjen tudi v pogovoru med Vizjakom in Petanom," pravijo. Kot so zapisali, bi zato od NSi pričakovali, da ostro obsodi takšen način delovanja politike, iskren pogovor, ki ga omenja minister Tonin, pa da bi bilo bolje opraviti z volivci.
V koalicijski SMC pa medtem veliko bolj redkobesedno sporočajo le, da se bodo o tem pogovorili na naslednjem sestanku predsednikov strank koalicije.
KOMENTARJI (437)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.