Prvak stranke SDS Janez Janša je po današnji seji sveta stranke povedal, da so zadovoljni, da so v prvi polovici državnozborskega mandata dosegli dva ključna etapna cilja – zmago na evropskih in na lokalnih volitvah. Manj pa so v stranki zadovoljni z razvojem Slovenije.
Janša je opozoril, da zadnji podatki kažejo, da je vlada v dveh letih Slovenijo zadolžila za 100 odstotnih točk, "hkrati pa je ta denar šel večinoma v prazno, saj zadnji podatki prav tako kažejo, da se je brezposelnost povzpela na preko 100.000 in izgledi za naslednje mesece so ravno tako slabi".
SDS preko svojega strokovnega sveta ob polovici mandata pripravlja "realno oceno stanja po vseh ministrskih resorjih", je poudaril Janša. To oceno bo stranka do 21. novembra objavila na spletni strani, nato pa se bodo posvetili alternativnemu vladnemu programu oz. programu strateških in ostalih potrebnih sprememb. Te mora po besedah Janše Slovenija izvesti, če želi rešiti nastale probleme, "ki jih trenutna vlada očitno ni sposobna reševati".
Janša je še povedal, da SDS danes gosti tudi večino od 35 novoizvoljenih županov s podporo ali kandidaturo SDS in tudi veliko od preko 700 svetnikov, ki so bili izvoljeni na njihovi listi.
Glede sestanka predsednikov parlamentarnih strank in države, ki ga je premier Borut Pahor napovedal za prihodnji petek, je Janša dejal, da so sicer dobili vabilo in da so se že posvetovali v zvezi z mogočimi datumi za sestanek. Vendar je predsednik SDS pričakoval tudi kakšno gradivo oz. vsaj pojasnilo, o čem naj bi se pogovarjali.
Kot je poudaril Janša, od Pahorja že več kot leto dni čakajo odgovor na predloge, povezane s t. i. partnerstvom za izhod iz krize in za razvoj. O tem, ali se bo sestanka SDS udeležila, bo odločalo ravno to, ali bodo odgovore do takrat dobili oz. ali bodo dobili obrazložitev, čemu je sestanek namenjen, je pojasnil.
Glede tega, da naj bi Pahor na sestanku želel dobiti mandat za podporo predlogu, da bi države, ki v območju evra kršijo skupne obveznosti, lahko politično kaznovali, pa je predsednik SDS povedal, da kolikor pozna mehanizme sprejemanja odločitev, v primerih, ko gre za odločanje o stvareh, kjer je Slovenija suverenost delno prenesla na EU, ni potrebna dvotretjinska večina.
"To ne more biti razlog za ta sestanek," meni Janša. Po njegovih besedah ni nikogar v Sloveniji, ki ne bi podpiral predlogov o zelo striktnih kriterijih znotraj evroobmočja. Pahor se je za vabilo po besedah predsednika SDS verjetno odločil, "ker mu je to takrat padlo na pamet in so poslali vabilo".
KOMENTARJI (450)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.