Predsednik vlade Janez Janša, ki je danes začel uradni obisk na Kitajskem, se je pozno popoldne po krajevnem času srečal z gostiteljem, kitajskim premierjem Ven Džjabaom. Janša je po srečanju povedal, da sta z Venom največ pozornosti posvetila dvostranskemu sodelovanju s poudarkom na gospodarstvu in sodelovanju med Evropsko unijo in Kitajsko v luči priprav na vrh EU-Kitajska, ki bo 28. novembra v Pekingu, ter v luči slovenskega predsedovanja EU v prvi polovici prihodnjega leta.
Janša in Ven sta med dvostranskimi temami izpostavila vprašanje trgovinskega primanjkljaja, ki ga v trgovini s Kitajsko beležita tako Slovenija kot EU. "Sogovornikom smo povedali, da je v skupnem interesu, da bi bila blagovna menjava bolj izenačena, pri čemer smo naleteli na razumevanje," je povedal slovenski premier. To bo po njegovih besedah tudi ena glavnih tem na bližnjem vrhu EU-Kitajska.
Janša je ob tem poudaril, da je bilo v smeri zmanjšanja trgovinskega primanjkljaja narejenih nekaj konkretnih korakov, pri čemer je omenil zasedanje slovensko-kitajske gospodarske komisije in ustanovitev predstavništva Javne agencije za podjetništvo in tuje investicije (Japti), ki ga bo premier v soboto odprl v Šanghaju.
Kot so sporočili z ministrstva za gospodarstvo, sta strani na zasedanju gospodarske komisije izmenjali informacije o stanju gospodarstev, pregledali razvoj dvostranskega gospodarskega sodelovanja, ki se v zadnjih letih uspešno razvija, in določili področja za nadaljnji razvoj sodelovanja, med drugim industrijo, visoke tehnologije, okoljevarstvene tehnologije in turizem. Slovenski in kitajski predstavniki so se dogovorili tudi za okrepitev sodelovanja med Luko Koper in kitajskimi pristanišči, slovenska stran pa je posebej izpostavila javni razpis za spodbujanje tujih neposrednih investicij v Slovenijo, ki bo predvidoma odprt do septembra 2008.
Janša je še povedal, da so kitajske sogovornike seznanili s slovenskimi prioritetami med predsedovanjem EU in izmenjali poglede na nekatere ključne zunanjepolitične teme, ki bodo odprte v tem času, še posebej vprašanje prihodnjega statusa Kosova in razmere na Zahodnem Balkanu. Nekaj besed so namenili tudi vzajemni podpori v mednarodnih organizacijah, kjer državi po Janševih ocenah dobro sodelujeta. Kot je dejal, so kitajsko stran prosili za podporo slovenski kandidaturi za nestalno članico v Varnostnem svetu ZN v obdobju 2012-2013.
Slovenska in kitajska stran sta danes podpisali tudi pet sporazumov na področju obrambe, kulture, znanosti in gospodarstva. Glede sporazuma med obrambnima ministrstvoma Slovenije in Kitajske o sodelovanju na obrambnem področju je Janša dejal, da gre običajen sporazum, kakršne ima tudi večina evropskih držav. "Politika EU in zveze Nato do Kitajske spodbuja bilateralno sodelovanje držav članic," je pojasnil.
Kitajski premier je slovenskega gosta z vojaškimi častmi sprejel v Veliki dvorani ljudstva na Trgu nebeškega miru v Pekingu, po pogovorih pa mu je priredil še svečano večerjo. Slovenska delegacija si je predtem ogledala Prepovedano mesto.
Janša se bo v petek sestal tudi s predsednikom države Hu Džintaom in predsednikom stalnega komiteja vsekitajskega ljudskega kongresa Vu Bangvojem, v soboto pa bo obisk nadaljeval v Šanghaju.
Zunanji minister Dimitrij Rupel, ki skupaj z ministrom za gospodarstvo Andrejem Vizjakom in ministrico za zdravje Zofijo Mazej Kukovič spremlja premierja na obisku na Kitajskem, pa se je danes sestal s kitajskim kolegom Jang Džiečijem. Kot je dejal Rupel, sta z ministrom govorila o dvostranskih odnosih, slovenskem predsedovanju EU, vrhu EU-Kitajska ter o aktualnih vprašanjih v regiji, predvsem o Pakistanu in Iranu.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.