Potem ko je novi mandatar Janez Janša v soboto v parlamentarno proceduro vložil listo 12 kandidatov za ministre, bodo prihodnji teden potekala zaslišanja kandidatov pred pristojnimi odbori DZ. Po nekaterih informacijah naj bi se zaslišanja začela že v torek in nadaljevala v četrtek, v petek pa naj bi DZ že odločal o ministrski ekipi.
Janša je 12-člansko ministrsko ekipo, ki jo državnemu zboru predlaga v sprejem, javnosti predstavil že v petek. Poudaril je, da je pred to ekipo zagotovo najtežja naloga po osamosvojitvi Slovenije, njen osnovni namen pa je popeljati Slovenijo iz krize. Po Janševih besedah je to ekipa, "ki je sestavljena na podlagi kompromisov in najboljša možna v realnih razmerah".
Vsak kandidat za ministra se mora najprej tri dni in najpozneje sedem dni po vložitvi kandidatur predstaviti pristojnemu delovnemu telesu državnega zbora. Mnenje delovnega telesa o predstavitvi kandidata za ministra njegov predsednik najpozneje v 48 urah po predstavitvi pošlje predsedniku državnega zbora in predsedniku vlade.
Predsednik vlade lahko najpozneje v treh dneh po prejemu mnenja delovnega telesa umakne predlog kandidature za ministra in predlaga novega kandidata.
Zaslišanje kandidatov že v torek?
Kot je napovedal Janša, bo zaslišanje kandidatov za ministre pred pristojnimi delovnimi telesi državnega zbora potekalo ta teden, po nekaterih neuradnih informacijah v torek in četrtek, dan po državnem prazniku. Poslanci bodo tako o celotni ministrski ekipi predvidoma glasovali že v petek. Predsednik vlade pričakuje, da bodo kandidati v državnem zboru prejeli podporo, v tem primeru pa bi bila lahko takoj zatem sklicana tudi konstitutivna seja vlade.
Stranke Lista Virant, SLS, DeSUS in NSi bodo imele v vladi po dva ministra, SDS pa štiri. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve bo vodil Andrej Vizjak, ministrstvo za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač, ministrstvo za notranje zadeve pa poslanec Vinko Gorenak. Ministrstvo za izobraževanje, kulturo, znanost in šport bo prevzel Žiga Turk.
Kandidat Liste Virant Janez Šušteršič bo, če bo lista ministrov v DZ dobila podporo, vodil ministrstvo za finance, Senko Pličanič pa ministrstvo za pravosodje in javno upravo.
Predsednik SLS Radovan Žerjav bo vodil ministrstvo za gospodarstvo, strankin poslanec Franc Bogovič pa ministrstvo za kmetijstvo in okolje. Predsednica NSi Ljudmila Novak bo prevzela ministrstvo za Slovence v zamejstvu in po svetu, nekdanji član uprave Darsa Aleš Hojs pa ministrstvo za obrambo.
Ministrstvo za zunanje zadeve bo vodil predsednik DeSUS Karl Erjavec, nekdanji piranski župan Tomaž Gantar pa je kandidat DeSUS za ministra za zdravje.
Večina kandidatov za ministre pred zaslišanji v DZ še ni želela dajati izjav o tem, katerih nalog se bodo v primeru potrditve najprej lotili.
Najmanjša ekipa doslej
Sicer pa bo v tokratni vladi Janeza Janše, kot je sam poudaril, sedela številčno najmanjša ekipa doslej. Število ministrstev so zmanjšali z novelo zakona o vladi, ki pa je v javnosti dvignila nemalo prahu. Polemike so se pojavile zlasti zaradi prenosa tožilstva z ministrstva za pravosodje na ministrstvo za notranje zadeve, ločevanja ministrstva za okolje in prostor ter združevanja ministrstva za kulturo z resorjem znanosti, izobraževanja in športa.
Pozitivna Slovenija je napovedala tudi možnost ustavne presoje novele, vendar za to potrebuje podporo vsaj še dveh poslancev drugih poslanskih skupin. Zakon lahko namreč v ustavno presojo vloži najmanj 30 poslancev, ki zakona niso podprli, Pozitivna Slovenija pa jih ima le 28.
Zakonu o vladi sicer nasprotuje tudi SD, ki je, kot trdijo v stranki, na vprašljivost umeščanja tožilstva pod okrilje ministrstva za notranje zadeve opozarjala že tekom pogajanj za koalicijo z Zoranom Jankovićem. Zato menijo, da bi skupaj s tožilsko stroko "oblikovali morebitno ustavno presojo, s katero bi odpravili dilemo o nadzoru ministrstva za notranje zadeve nad tožilstvom". Hkrati pa pričakujejo, da bo nova vlada s spremembo zakona o vladi prispevala k odpravi vprašanja (ne)združljivosti.
KOMENTARJI (1583)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.