Predsednik računskega sodišča Igor Šoltes je odgovor premierja Janeza Janše na poziv k razrešitvi ministra za okolje Janeza Podobnika označil kot "odgovor o neodgovoru". Sodišče se bo do mnenja zakonodajne službe, kar predlaga premier, opredelilo in mu ga prihodnji teden skupaj s pričakovanjem o konkretni odločitvi glede poziva k razrešitvi posredovalo.
Šoltes ustavno-pravnih dilem pri pozivu k Podobnikovi razrešitvi - na to v odgovoru opozarja Janša - ne vidi. Računsko sodišče namreč na podlagi zakona da zgolj poziv za začetek postopka odgovorne osebe organu, za katerega oceni, da lahko izvede postopek oz. začne postopek same izvršitve. "To je računsko sodišče tudi storilo. Ocenili smo, da je treba pismo za razrešitev poslati premierju, saj je on tisti, ki predstavlja vez med sodiščem in državnim zborom, ki odloča o razrešitvi," je pojasnil Šoltes.
Zakon o računskem sodišču glede poziva organa k razrešitvi odgovorne osebe je sicer jasen, poudarja Šoltes. "Organ, ki mu je bil vročen poziv za razrešitev odgovorne osebe, mora odločiti o pozivu in o tem pisno obvestiti sodišče. Same vsebine odgovora pa zakon ne opredeljuje podrobneje," je pojasnil. Šoltes je poudaril tudi, da se breme odgovornosti za odločitev o nadaljnjih korakih ne more prenesti na drug organ, tudi ne na računsko sodišče. Prepričan je, da bo od Janše dobil tudi vsebinski odgovor.
Kot je še povedal Šoltes, računsko sodišče ni zahtevalo sprožitev postopka na podlagi uveljavljanja morebitne politične odgovornosti, temveč na podlagi strokovne odgovornosti zaradi hujše kršitve dobrega poslovanja. "Minister ne nosi zgolj politične odgovornosti, temveč tudi odgovornost za zakonito in učinkovito poslovanje ministrstva, ki ga vodi," pravi predsednik računskega sodišča in dodaja, da pri ministrih ne gre za drugačno odgovornost ali izjemo.
Pahor na strani Šoltesa
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.