Izvršni odbor DeSUS je danes sklenil svetu stranke predlagati odhod iz koalicije, je povedal prvak stranke Karl Erjavec. Po mnenju Alenke Bratušek, ki začasno vodi Pozitivno Slovenijo, je sedaj čas, da se stranke začnejo pogovarjati o projektni vladi in projektih, ki jih je treba nujno izpeljati. Medtem predsednica NSi Ljudmila Novak še vedno podpira Janšo. Vodja poslancev SLS Mihael Prevc pa meni, da je čas za streznitev glav. Predsednik SD Igor Lukšič je ponovil, da so edina rešitev predčasne volitve.
Lukšič: Vlada in DZ nimata operativne večine
"Imamo neoperativno vlado in neoperativno večino v DZ", zato bi bilo "za skrajšanje te agonije, v katero vstopa Slovenija, dobro, da premier Janez Janša odstopi", meni predsednik SD Igor Lukšič. Ponovil je, da so po mnenju SD za državo edina možnost predčasne volitve, ki bi morale biti čim prej, zato da se "ta agonija" čim bolj skrajša.
"Vlada nima večine, DZ nima operativne večine, kar pomeni, da imamo zakonodajni in izvršni organ zunaj funkcije, in to je za državo zelo slabo," opozarja Lukšič.
"Izmišljujejo si razne izraze, od projektne in tehnične vlade do vlade narodne enotnosti in manjšinske vlade. Kar koli od tega ne pride v poštev, ker bo vse samo podaljševalo agonijo in upravičeno dajalo vtis pri ljudeh, da poslanci samo kupčkajo, zato da bi čim dlje ostali v parlamentu," je dejal. Slovenija se mora po njegovem mnenju očistiti. Vendar očiščenje, pravi, ni možno s tem, da se "sodeluje z Jankovićevo stranko, ker Janković ostaja predsednik PS". Ta stranka ostaja s tem, kot pravi Lukšič, hendikepom.
Na vprašanje, ali se bi povezali s PS že v tem mandatu, če Janković odstopi, je odvrnil: "PS je imel kongres, to se tam ni zgodilo. Zdaj nekaj improvizirajo in uprizarjajo neke piruete, kar za slovenski politični prostor po naših kriterijih ni dobro".
Po mnenju Lukšiča je tudi napačna predstava, da bi dvokrožni večinski volilni sistem stabiliziral pozicijo vlade v političnem sistemu. Prav tako za to spremembo ni podpore, zato o tem nima smisla razpravljati, je še dejal.
Izvršilni odbor DeSUS predlaga svetu stranke odhod iz koalicije
Kot je Erjavec pojasnil, je svet stranke tisti, ki lahko odloči o vprašanju odhoda iz koalicije. Seja sveta stranke bo 5. februarja, je dejal Erjavec. Dodal je tudi, da bodo, v kolikor bo svet stranke tak sklep sprejel, oba ministra in državni sekretarji iz vrst DeSUS odstopne izjave premierju Janši podali 22. februarja.
Do takrat pa ne bodo mirovali. "Zagotovo se bodo začeli neformalni pogovori," je zatrdil Erjavec in dodal, da je tudi začasna predsednica PS Alenka Bratušek že povabila predsednike parlamentarnih strank k pogovorom.
"Ta kriza se bo razrešila, karte so na mizi, premier pa je zelo nervozen," je dejal Erjavec. Erjavec tudi misli "da bi bilo bolje, če bi Janša pojasnil svoje težave, ki jih ima v zvezi s poročilom protikorupcijske komisije".
Erjavec vidi dve možnosti za rešitev trenutne politične krize. Po njegovem mnenju je treba pripraviti vse za konstruktivno nezaupnico, pri čemer pa potrebujejo sodelovanje PS. Kot pravi, bi za sodelovanje zadostovalo, če bi se Zoran Janković umaknil iz stranke. Če do tega ne bo prišlo, vidi rešitev v spremembi zakona o vladi.
Če Janković ne bo več imel kontakta s stranko, funkcij ali vpliva v PS, potem Erjavec nima težav s sodelovanjem s stranko v koaliciji. Kot je dejal pred sejo izvršilnega odbora DeSUS, je Jankovićeva županska funkcija stvar Ljubljane in Ljubljančanov in da ga je mestni odbor DeSUS že pozval k odstopu.
Če se Janković ne bo v celoti umaknil iz Pozitivne Slovenije, pa Erjavec meni, da bi morali spremeniti 11. člen zakona o vladi, ki pravi, da je vlada nastopila funkcijo, ko je imenovanih več kot dve tretjini ministrov.
Bratuškova za pogovore o projektni vladi
"PS je pripravljena aktivno sodelovati pri reševanju situacije. Prvič, z dogovorom o projektni vladi, in drugič, z dogovorom o tem, kdaj izpeljemo predčasne volitve, če si tega res vsi, ki o tem govorijo, tako želijo," je dejala predsednica Pozitivne Slovenije Alenka Bratušek.
Na ultimate nekaterih strank, da so se s PS pripravljene pogovarjati le v primeru odstopa Zorana Jankovića, je dejala, da njen način dela niso ultimati, zato tega ne bo sprejemala z druge strani. "Zahteve, o katerih govorijo stranke, so že izpolnjene," je povedala in poudarila, da ima polna pooblastila za vodenje stranke. Dodala je, da upa, da jim bodo druge stranke dovolile, da razmerja v svoji stranki urejajo sami.
Bratuškova je sicer v torek vse predsednike in predsednico parlamentarnih strank povabila na sestanek, s tem pa so po njenih besedah pokazali iniciativo za začetek pogovorov.
Novakova: Težave v koaliciji so se pogosto pojavljale ravno zaradi Viranta
Na aktualne dogodke se je danes odzvala tudi predsednica NSi Ljudmila Novak. Poudarila je, da predčasne volitve ne rešujejo ničesar, saj bi razmerje sil ostalo nespremenjeno. "Obžalujem, da je Virant Janšo tako hitro pozval k odstopu. To je bila preuranjena poteza, iz katere se ni dalo izviti," je povedala Novakova.
Pojasnila je še, da so se težave v koaliciji pogosto pojavljale ravno zaradi Viranta. "Tisti, ki so razbijali vladno koalicijo, bi morali priti na dan s konstruktivno nezaupnico in novo vlado," je še dodala. "Če bi se meni nekaj očitalo in bi vedela, da imam prav, prav tako ne bi odstopila," je dejala.
Kot je pojasnila, NSi ne podpira večinskega volilnega sistema, ki je v korist predvsem velikih strank. Bi bilo pa po njenih besedah treba sistem spremeniti tako, da bi imeli volivci večji neposreden vpliv na izbiro poslancev. "Dokler ima vlada polna pooblastila in tudi podporo v DZ, toliko časa je operativna," je odgovorila na vprašanje, ali bi lahko vlada delovala samo z ministri SDS in NSi.
Prevc: Usedimo se in streznimo
"Zdaj bomo morali strezniti glave," je dejal vodja poslancev SLS Mihael Prevc. V stranki bo predlagal, da se druge štiri koalicijske partnerice "usedemo, streznimo in rečemo, kako naprej".
Tudi po njegovem mnenju je ena od možnosti sprememba volilnega sistema, a v SLS imajo s tem težave. Kot je pojasnil, se bojijo, da zlasti male stranke ne bi več imele toliko možnosti za vstop v DZ. Kot drugo možnost Prevc povzema možnost konstruktivne nezaupnice, vendar v SLS vidijo bolj malo možnosti za novo politično vlado.
"Predvsem DL se je morda v prvih napovedih prenaglil in bi bilo mogoče res pametno, da bi delali po sistemu, da se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha. Da bi se usedli in z bolj treznimi glavami začeli reševati to težavo," je še ocenil Prevc.
KOMENTARJI (3209)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.