Politico je včeraj na podlagi pogovorov s slovenskimi novinarji in tujimi opazovalci objavil obširno analizo glede medijev v Sloveniji in zapisal, da "napadi premierja Janeza Janše ustvarjajo ozračje strahu" in da "vodja ene najmanjših članic EU bije veliko kampanjo proti novinarjem, ki jih ne mara".
"Desničarski populistični voditelj, občudovalec Donalda Trumpa, je STA označil za 'nacionalno sramoto'. Javno RTV je obtožil, da širi 'laži' in zavaja javnost, v tvitu pa dodal, 'očitno vas je preveč in ste predobro plačani'. Ta mesec pa je premier označil RTV in zasebno televizijo za 'neodgovorne razširjevalce virusa," je zapisala novinarka Lili Bayer.
Kaj se zgodi, če se zameriš slovenskemu premierju Janezu Janši oziroma kritično poročaš o njem, je kaj kmalu občutila na lastni koži. Janša jo je namreč na Twitterju osebno napadel in zapisal, da ji je bilo naročeno, "naj ne pove resnice", zato je večinoma citirala "neznane vire ekstremne levice in namenoma zanemarila vire, ki imajo imena in integriteto".
"To je žal Politico – laganje za preživetje," je še zapisal, pri čemer pa je v angleščini narobe črkoval besedo laganje – namesto lying je napisal laying, kar v prevodu pomeni ležati.
V uglednih medijih zgražanje in pozivi k ukrepanju
Njegov zapis je sprožil burne odzive novinarjev in urednikov uglednih svetovnih medijev in institucij, ki so Bayerjevo pohvalili, pristojne pa pozvali k ukrepanju.
Dopisnica New York Timesa iz Bruslja Matina Stevis-Gridneff je zapisala, da je slovenski predsednik vlade osebno napadel novinarko Politica in njen celoten izdelek, ki je bil "izjemna zgodba o zatiranju medijev v Sloveniji".
"Če član Evropskega sveta odkrito blati novinarko, v tem primeru Lili Bayer, za kritično poročanje, to ne bi smelo ostati neopaženo. Čas je, da spregovorijo predsednik Evropskega sveta in njegovi sodelavci. Tole bi moralo biti enostavno," je zapisal Lucas Guttenberg z Inštituta Jacquesa Delorsa v Berlinu.
"Hej, Janez Janša, dajmo, naredimo intervju brez prekinitev! Samo povejte, kdaj in kje," pa je predsednika vlade pozval politični urednik Euronewsa Darren McCaffrey.
Odzvali so se tudi v neprofitni organizaciji Novinarji brez meja (RSF) in obsodili premierjev napad na Bayerjevo. Označili so ga za nevrednega vlade, ki bo od julija predsedovala Svetu EU. "Evropsko komisijo, parlament in predsednika Evropskega sveta prosimo, naj Janeza Janšo opomni, da se Evropska unija zavzema za svobodo medijev," so zapisali.
Bayerjevo je podprlo tudi Društvo novinarjev Slovenije (DNS) in obsodilo Janšev napad nanjo in Politico. "S tem, ko je novinarko na Twitterju oblatil in obtožil, da prejema navodila za širjenje neresnic, je grobo posegel v integriteto tako novinarke kot medija, ki je zavezan spoštovanju in sledenju najvišjih novinarskih standardov ter uživa ugled verodostojnega, kritičnega in resnicoljubnega medija na širšem mednarodnem področju," so sporočili iz DNS in izrazili solidarno podporo Lili Bayer in celotnemu uredništvu Politica.
Za Bayerjevo in medijsko svobodo pa se je zavzel tudi poslanec Evropskega parlamenta Guy Verhofstadt. "Ko novinarka postavlja vprašanja o medijski svobodi, ustrahovanje ni odgovor," je zapisal na Twitterju, ob tem pa označil slovenskega premierja. "Evropska unija mora braniti svobodo tiska in kritično novinarstvo bolj kot kadarkoli, in kot član Evropskega sveta bi morali biti za zgled," je bil jasen.
Politico: Znotraj slovenske vojne proti medijem
In s čim je Bayerjeva, ki se je pogovarjala z več kot desetimi slovenskimi novinarji, tudi uredniki javnih medijev, tako razburila Janšo? Kot je zapisala v članku, ga številni obtožujejo, da spodbuja sovraštvo do novinarjev in urednikov v javnih medijih, "rezultat tega pa so grozilni telefonski klici, pisma, elektronska sporočila in objave na družbenih omrežjih. Novinarji opozarjajo, da jih je ta pritisk vodil v samocenzuro, nekateri uredniki pa so zaradi groženj poklicali policijo".
"Čeprav nekateri novinarji pravijo, da lahko poročajo kot običajno, pa mnogi, ki pokrivajo delo vlade, navajajo, da se politični pritisk pri njihovem vsakodnevnem delu močno čuti, kar vpliva na poročanje o vprašanjih, kot so madžarske investicije v Sloveniji, vloga skrajno desnih gibanj v državi in celo Janševo poveličevanje Trumpa na Twitterju."
Bayerjeva pojasnjuje tudi, da ni sporna samo retorika, ampak je Janševa vlada poleti predlagala spremembe medijske zakonodaje, "ki bi povečala vpliv države na STA in zmanjšala financiranje RTV". "Državno financiranje tiskovne agencije je bilo konec leta tudi začasno ustavljeno, kar vzbuja skrbi glede njene prihodnosti."
"Janševe poteze neposredno nasprotujejo standardom EU glede medijske svobode. Podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova je lani izjavila, da bi novinarji morali imeti možnost poročanja brez strahu," so še zapisali pri Politicu in opozorili, da se zaskrbljenost glede medijske svobode in pluralnosti krepi po večini Srednje in Vzhodne Evrope.
Odziv vlade: Izjemna politična pristranskost
Na članek so se odzvali na ministrstvu za kulturo, njihove tvite pa sta poobjavila tako Janša kot tudi vlada. Kot so zapisali, Politico v članku o "fantomski vojni z mediji" v Sloveniji kaže izjemno politično pristranskost.
Med 'dejstvi', ki so jih našteli, so zapisali, da so slovenski zasebni mediji "pretežno v lasti levih medijskih tajkunov" in da je vlada prek medijskega razpisa pretežno levim medijem podelila 2,6 milijona evrov in še na desetine milijonov iz interventnih sredstev za blaženje posledic koronavirusne bolezni.
"Premier je bil kritičen do medijev, ki so poročali tako, da so ljudje začeli podcenjevati koronavirusno bolezen in zato niso spoštovali varnostnih epidemioloških ukrepov, a nikoli ni posegal v uredniško samostojnost," so pojasnili in dodali, da novinarji, če jih je 'strah' poročati o madžarskih investicijah v Sloveniji, tega gotovo ne kažejo, saj o tej temi veliko poročajo.
RTV Slovenija ne bo ostala brez sredstev, pač pa bo majhen delež RTV-naročnine, ki bo prenesen na druge medije, nadomeščen z liberalnejšo zakonodajo na področju oglaševanja, so še dodali.
KOMENTARJI (2430)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.