Slovenski premier Janez Janša se je danes na sedežu Združenih narodov v New Yorku srečal z generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Moonom, s katerim sta govorila predvsem o prednostnih nalogah ZN in Evropske unije v času slovenskega predsedovanja povezavi. Med temi sta omenila boj proti podnebnim spremembam, medkulturni dialog in vprašanje Kosova. Slednje bo po Janševih besedah "eno težjih vprašanj, s katerimi se bomo ubadali v prvi polovici prihodnjega leta".

"Z generalnim sekretarjem Ban Ki Moonom smo šli na kratko skozi prioritete slovenskega predsedovanja EU, še posebej glede zavez in vodilne vloge EU na področju boja proti negativnim posledicam podnebnih sprememb. V zvezi s tem smo govorili o pripravah na konferenco ZN o podnebnih spremembah decembra na Baliju," je dejal Janša. "Prihodnje leto je tudi leto medkulturnega dialoga, kar je ena od prioritet slovenskega predsedovanja," je dodal.
"Na kratko smo se dotaknili tudi naših pričakovanj glede Kosova. Skupaj smo ocenili, da bo to vprašanje zelo verjetno eno tistih, s katerimi se bomo ukvarjali v prvi polovici leta tako v ZN kot v EU," je dodal. Kot je povedal Janša, sta z Banom ugotovila, da so bila uvodna pričakovanja bolj optimistična - v smislu, da se bo vprašanje statusa Kosova lahko rešilo že letos. "Tako, kot se je sedaj obrnilo, pa bo to eno težjih vprašanj, s katerimi se bomo ubadali v prvi polovici prihodnjega leta," je poudaril.
Janša se bo danes sestal še z visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano, pred govorom na 62. zasedanju Generalne skupščine pa se bo sestal tudi z njenim predsednikom Srgjanom Kerimom.
Kot je napovedal, bo Solano seznanil s pismom, ki ga je poslal evropskim kolegom v zvezi z vprašanjem Kosova in vprašanji, ki bi jih morali na Zahodnem Balkanu reševati prioritetno. Za sestanek s predsednikom Generalne skupščine pa je Janša napovedal, da bo glavna tema "presečišče slovenskega predsedovanja EU in njegovega predsedovanja 62. Generalni skupščini".
Rupel na sestanku zunanjih ministrov članic EU
Zunanji minister Rupel, ki spremlja premierja na otvoritvi zasedanja GS ZN, je v sredo opravil številna bilateralna srečanja in multilateralne pogovore. Na sestanku zunanjih ministrov članic EU z ameriško državno sekretarko Condoleezzo Rice so obravnavali po novem zelo zanimivo vprašanje za ZDA in zaveznike - Mjanmar, kjer vojaška hunta že vrsto let zatira prebivalce in jim ne dovoli svobodnega izražanja stališč. Sprejeli so skupno izjavo s pozivom vojaškim oblastem Mjanmara, da tega ne delajo več in naj raje začnejo proces dialoga z opozicijo. EU in ZDA so pozvale tudi Kitajsko, Indijo, Združenje držav jugovzhodne Azije (Asean) in druge države v regiji, naj uporabijo svoj vpliv in podprejo prebivalstvo v Mjanmaru.
Na sestanku so obravnavali tudi položaj na Bližnjem vzhodu in se strinjali, da je bil zadnji sestanek četverice pozitiven in je uspešno vplival na nadaljnje priprave na novembrsko konferenco, ki bo potekala v Washingtonu. Govora pa je bilo tudi o položaju v Afganistanu.
Na sestanku trojke EU z generalnim sekretarjem ZN Banom so prav tako govorili o Bližnjem vzhodu, pa tudi o jedrskem programu Irana ter napotitvi vojaških in policijskih sil v Čad in Centralno afriško republiko. Minister Rupel je vodil pogovor o reševanju kosovskega vprašanja in poudaril pomen tega vprašanja pri zagotavljanju stabilnosti celotne regije Zahodnega Balkana. Rupel se je sicer srečal tudi s kolegi iz Peruja, Azerbajdžana in Egipta.

Teroristični napadi na ZDA s štirimi ugrabljenimi potniškimi letali so 11. septembra 2001 zahtevali skoraj 3000 življenj. Od tega največ v New Yorku, kjer sta se dve letali zaleteli v stolpnici WTC in ju porušili.
Zahvala slovenski skupnosti
Janša se je v New Yorku srečal tudi s predstavniki tamkajšnje slovenske skupnosti. V nagovoru je spomnil na vlogo newyorške in okoliške slovenske skupnosti v času osamosvajanja Slovenije, ki je bila v takratnih težkih trenutkih zelo aktivna v prizadevanjih za mednarodno priznanje naše države. “Slovenija vam je bila takrat izredno hvaležna. Hvaležna vam je tudi danes. V imenu slovenske vlade vam izrekam iskreno zahvalo,” je dejal. “Slovenija se vse bolj zaveda bogastva, ki ga predstavljate rojaki – vsi, ki čutite slovenske korenine po svetu. Zato je slovenski parlament lansko leto končno sprejel zakon o Slovencih po svetu,” je povedal predsednik slovenske vlade ter dodal, da je bila s tem zakonom ustvarjena vez med vsemi, ki živijo po svetu in domovino.
Janša bo danes sklenil obisk v ZDA. Popoldne bo nastopil na splošni razpravi 62. zasedanja Generalne skupščine ZN, po govoru pa se bo vrnil v domovino. Tako udeležba kot današnji nastop Janše na splošni razpravi GS ZN sta povezana s pripravami na predsedovanje Slovenije Evropski uniji v prvi polovici naslednjega leta.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.