
Predsednik vlade Janez Janša se je skupaj z ministri ob koncu drugega vladnega obiska Maribora in sosednjih občin zgornjega Podravja po skoraj dveh letih znova srečal s tamkajšnjimi župani, gospodarstveniki in drugimi nosilci razvoja. V Mariboru so se pogovarjali o razvojnih premikih in perspektivah Podravja v naslednjem obdobju. Kot je poudaril premier, je regija v dveh letih izkoristila številne potenciale ter se razvijala z najmanj takim tempom kot celotna Slovenija.
Janša se je v uvodu dotaknil nekaterih tem, ki so bile na dnevnem redu pogovorov ob prvem obisku. Tako je omenil takratni krivični sistem financiranja občin, kar se je z novim zakonom spremenilo, tako da bo vseh 22 občin regije odslej prejemalo več denarja oz. skupaj okoli 18 milijonov evrov na letni ravni, kar so po njegovem mnenju znatna dodatna razvojna sredstva.
Za bolj učinkovito črpanje evropskih sredstev
Premier je spomnil tudi na nekatere močnejše vladne impulze za razvoj Podravja, med katere je prištel predvsem tiste, ki so vključeni v vladno resolucijo o nacionalnih razvojnih projektih. Med takšne spada tudi logistični center Oreh, ki po njegovih besedah že dobiva konkretno vsebino, za dvig kakovosti življenja v regiji pa so pomembni tudi projekti kliničnega centra, avtocestni program ter na področju energetike projekt hidroelektrarne Kozjak. Kot je dejal, bodo investicije na območju Podravja tako v bližnji prihodnosti presegle milijardo evrov.
Janša je udeležence posveta pozval tudi k učinkovitemu črpanju evropskih sredstev in pri tem dodal, da je Podravje te priložnosti že doslej dobro izkoriščalo. Regija je tako v prejšnji finančni perspektivi načrpala okoli 16 milijonov evrov, iz evropskih sredstev pa je bilo v tem času sofinanciranih več kot 500 projektov. Z novo finančno perspektivo bo po Janševih besedah imela na voljo štirikrat več sredstev kot v preteklem obdobju, zato je po njegovem pametno ta denar izkoristiti kar najbolje in čim prej.
Pereč problem brezposelnosti
Mnogi gospodarstveniki so opozarjali predvsem na to, da regija kljub uspešnemu odpravljanju visoke stopnje brezposelnosti izpred let še vedno ostaja na drugem mestu po brezposelnosti. Vendar pa gre po njihovem mnenju predvsem za strukturno brezposelnost, medtem ko nekateri že daljši čas neuspešno iščejo kadre.
Predstavniki gospodarstva so tako predlagali več možnih rešitev, med njimi programe usmerjanja mladih k izobraževanju za tiste poklice, ki so v regiji najbolj potrebni, ter odpravo sedanje omejitve števila nadur, ki delavcem po mnenju predstavnikov kovinsko-predelovalne industrije onemogoča več dela in višji zaslužek, delodajalcu pa zmanjšuje možnosti za povečevanje tržnega deleža. Nekateri so se zavzeli tudi za možnost zaposlovanja delavcev iz nekdanje skupne države, saj sicer ne bodo mogli uresničiti zastavljenih ciljev.
Kangler o pomembnih projektih
Mariborski župan Franc Kangler je omenil nekaj pomembnih projektov, ki so bili realizirani v zadnjem času, med njimi pa je omenil predvsem ureditev razmerij med državo in Aerodromom Maribor, dogovora z ministrstvom za kulturo o sofinanciranju gradnje lutkovnega gledališča in ministrstvom za okolje in prostor o sanaciji gudronskih jam ter konkretne dogovore z nekaterimi drugimi ministrstvi. Omenil je tudi kandidaturo Maribora za Evropsko prestolnico kulture 2012, ki je po njegovem združila celotno severovzhodno kohezijsko regijo.
Mariborski mestni svetnik in opozicijski poslanec Milan Petek je med drugim vladne obiske regije označil predvsem kot spretno marketinško potezo, saj so nekateri dogodki ob obisku regije prej zelo pozni, kot pa da bi se z njimi pretirano hvalili. Ob tem ga je tudi zanimalo, v kakšni fazi je ustanavljanje železniške direkcije, ki naj bi imela sedež in zaposlene v Mariboru. Minister za promet Janez Božič mu je odgovoril, da se sedanje prehodno obdobje izteče sredi junija, projekta pa se nameravajo lotiti postopno.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.