
Premier Janez Janša v državnem zboru odgovarja na vprašanja poslancev. Janija Möderndorferja iz Pozitivne Slovenije je tako zanimalo, na kakšen način bo vlada dosegla kadrovanje samo po sposobnosti in ne politični naklonjenosti.
Kot je pojasnil premier, je v pripravi zakon o upravljanju kapitalskih naložb, ki bo združil vse dosedanje upravljavce državnega premoženja in tako bomo naredili zadevo transparentno. "Če pa kdo misli, da je bilo v Sloveniji vse v redu, da so bile družbe, kot je Dars, dobro vodene in da imamo denarja preveč in da moramo nadaljevati politiko, ki je v zadnjih treh letih Slovenijo pripeljala v bistven razvojni zaostanek za povprečjem EU, je to njegova pravica. Vendar želi ta vlada državo izvleči iz krize in bo tudi sprejela tiste ukrepe, ki so potrebni, vključno s kadrovskimi, in za to prevzema vso odgovornost," je še dejal Janša.
Möderndorfer je izpostavil, da je Agencija za upravljanje kapitalskih naložb države (AUKN) postala pošta, ki nosi prazne kuverte ministrom in vladi, le-ti pa notri napišejo tisto, kar si želijo. "Sprememba zakona je pripeljala do situacije, da smo na široko odprli vrata politiki, da odloča o gospodarstvu," je bil mnenja poslanec. Janša pa je ob tem izpostavil, da ima vsaka vlada svoj program in da za njegovo uresničevanje izvaja številne funkcije, tudi kadrovsko. "Med vladno koalicijo in programom vaše stranke glede AUKN ni razlike, vsi smo se zavzemali, da se ukine. Mi bomo poskušali narediti upravljanje z državnim premoženjem bolj pregledno in racionalno," je dejal premier in dodal, da mora biti odločanje tam, kjer je odgovornost, in ne obratno.
Vprašanje vodje poslancev SD Janka Vebra pa se je nanašalo na projekt spremembe koncepta upravljanja z državnim premoženjem, saj Vebra zanima, zakaj se je vlada odločila zanj, čeprav ga je Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) označila kot ustrezen in transparenten.
Če bi bile rešitve s Kasi, AUKN in drugimi tako uspešne, bi bile številke o uspešnosti države drugačne, je izpostavil premier. "Rešitev, ki jo tudi mi pripravljamo v določenem delu, sledi konceptu upravljanja s kapitalskimi naložbami države, ki ne obremenjuje dnevnega dela vlade. V tem delu je bil ta pristop pravilen, ni pa bil ta korak izpeljan do konca," je dejal Janša.
Pojasnil je, da sedanji predlog vlade združuje vse dosedanje upravljavce državnega premoženja in da Slovenija doslej od kapitalskih naložb ni imela toliko koristi in učinkov, kot bi jih lahko.
Janša tudi pričakuje, da bodo prišli od razprave, kdo bo banko prodal, do razprave o tem, kako zagotoviti normalno delovanje bančnega sistema. "Sicer kmalu te dileme ne bo več, ker ne bo kaj prodati," je opozoril.
KOMENTARJI (416)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.