Zgodovinsko pomembni odločitvi v minulem letu sta nadaljevanje koraka iz leta 1990, ko so se Slovenci na plebiscitu odločili za samostojnost. Slovenija se bo namreč v naslednjem letu vključila v Evropsko unijo in zvezo Nato. Vendar pa se stvari v notranjem razvoju v minulem letu niso premaknile na bolje, je Janša ocenil iztekajoče se leto 2003. Janša je opozoril, da Slovenija še ni imela tako nizke gospodarske rasti, tako velikega zunanjega dolga, tako velikega proračuna in tako velikega proračunskega primanjkljaja.

"Še nikoli doslej pa nismo imeli tudi tako arogantne oblasti, kjer prednjači sam predsednik vlade," pravi Janša. Delo poslanske skupine SDS je ocenil kot zelo dobro, kritiziral je zdravniško in davčno reformo, "spotaknil" pa se je tudi ob dva kandidata od šestih za generalnega direktorja policije, namreč ob Boruta Likarja in Draga Kosa.
Sicer pa bo prihodnje leto po mnenju Janše v slovenski zgodovini zapisano v velikimi črkami. Vključitev v EU in Nato pa bodo spremljale tudi volitve v Evropski parlament in v DZ. "Kot kažejo trendi, bo do sprememb prišlo, Slovenija pa jih potrebuje," meni prvak SDS.
Janša je spomnil, da se je leto 2003 za koalicijo Slovenija začelo z vložitvijo šestih zahtev za demokratično uravnoteženost. Zahteve se, kot je znano, nanašajo na pluralnost medijev, na enakopravnejšo zastopanost koalicije in opozicije v podjetjih in evroatlantskih institucijah ter pravično razdelitev premoženja nekdanjih družbenopolitičnih organizacij; za slednje premier pričakuje, da bodo politične stranke same opravile razpravo.
Janšo je veselilo, da se je tej zahtevi priključilo tudi precej intelektualcev, pozdravil pa je tudi državljansko pobudo Nekaj je treba storiti. V zadnjem času Janša podpira tudi razmišljanja filozofa Tineta Hribarja in zunanjega ministra Dimitrija Rupla; Janša je spomnil na pisanje Rupla, ki je mnenje zapisal kar na spletnih straneh zunanjega ministrstva.
Prvak SDS je ocenil, da se je od šestih zahtev koalicije nekaj sicer uresničilo: državljani lahko spremljajo zasedanje parlamenta, deloma pa se je uresničila tudi zahteva, da bi se v nadzorne svete nekaterih pomembnih podjetij vključilo tudi člane iz opozicije. Od ostalih zahtev se praktično ni uresničilo nič, pravi Janša, vendar vsaj zadnji dogodki (zapleti na RTV Slovenija) kažejo, da so bile njihove zahteve upravičene.
Janša je novinarje spomnil tudi na zasluge stranke pri uspehu referenduma za vstop Slovenije v EU in Nato, kritiziral pa je belo knjigo, češ da je slabo pripravljena, ter davčno reformo, ki se je napovedovala vse leto, šele tik pred koncem leta pa je vlada sprejela predloga novega zakona o dohodnini in zakona o davku od dohodkov pravnih oseb. Po mnenju prvaka SDS bi bilo treba "jasno povedati, kdo bo več dobil, kdo več izgubil". Janša je prepričan, da tik pred vstopom v EU Slovenija ne bo mogla tako hitro sprejeti ukrepov za ozdravitev javnih financ. Janša je pozdravil strinjanje predsednika države za razprave o prihodnosti Slovenije, ponovil, da je konvencija o prihodnosti Slovenije nujno potrebna. Dočakal je tudi spremembo pomorskega zakonika. "Prav komično je, koliko naporov je bilo potrebnih, da je bil ta zakonik sprejet," pravi Janša, ki je razočaran tudi z odločitvijo državnega zbora, ki je na ustavno sodišče naslovilo zahtevo za presojo morebitnih protiustavnih posledic referenduma o t.i. tehničnem zakonu o izbrisanih. To je protiustavno, pravi Janša in dodaja, da ima ljudstvo pravico do odločanja.
Janša je ocenil še nekatere druge aktualne dogodke: ne razume odločitve računskega sodišča, ki ne namerava revidirati domnevno spornega financiranja kampanje Jelka Kacina (LDS). To meče slabo senco tako na neodvisnost računskega sodišča kot tudi na LDS, ki se ne bo mogla nikoli otresti take sence. Janša pa je tudi začuden nad odločitvijo petčlanske natečajne komisije, ki je za izvedbo javnega natečaja za položaj generalnega direktorja policije ministru za notranje zadeve Radu Bohincu med 20 prijavljenimi kandidati za mesto na vrhu policije predlagala šest imen. Janšo moti predvsem nekdanji direktor policije Borut Likar, ki je moral odstopiti, ker ga je zavrnil sam policijski korpus v času afere Vič-Holmec. "Zdi se, kot da bi se zgodovina ponavljala," pravi Janša, ki tudi ne razume odločitve, da se za mesto generalnega direktorja policije še naprej poteguje Drago Kos, nekdanji kriminalist, sedaj zaposlen na uradu za preprečevanje korupcije, ali po Janševih besedah človek, ki je "prisluškoval telefonskim pogovorom novinarja". Sicer pa o šestih kandidatih za mesto predsednika računskega sodišča v poslanski skupini še niso razmišljali.