Ali gre pri vašem vztrajanju, da se določijo pogoji izstopa iz mednarodnih organizacij, res za bojazen, da bo Slovenija ob prvi krizi izstopila iz Nata, in to brez referenduma?
Ne gre za to, in to vprašanje tudi ni tako pomembno kot se zdi. Ta problem se je pojavil zaradi tega, ker je vladajoča koalicija izglasovala tako imenovani abstraktni pristop. To pomeni, da se ustavo ne bo zapisalo, da Slovenija vstopa v Nato in EU, ampak se bo zapisalo, da vstopa v mednarodne organizacije in obrambne zveze. Mednarodnih organizacij pa je veliko, zato je potrebno v nadaljevanju tega istega člena določiti na tako imenovani abstraktni način tudi mnoge druge stvari, med drugim tudi postopek izstopa iz raznih organizacij. V tem primeru pa je ta pojem bistveno širši kot sta EU in Nato.
V parlamentarnih kuloarjih je velikokrat slišati teze, da imate velik vpliv na strokovno komisijo in da so ustavne spremembe v bistvu narejene po vaši meri, na primer preko nekdanjih ustavni sodnikov. Kaj bi rekli na to?
Lepo bi bilo, če bi kot opozicija imeli odločilen vpliv na ustavno komisijo, kjer nimamo niti tretjino glasov. V primerih, ko se s strokovno komisijo strinjamo, gre za ujemanje argumentov. Vesel sem, da je v strokovni komisiji, tudi pri ljudeh, s katerimi smo se doslej mnogokrat tudi razhajali pri vsebinskih vprašanjih, pravi posluh za soočanje argumentov, medtem ko ga pri nekaterih poslancih koalicije ni. Oni bi samo glasovali.
Politiki ste glede ustavnih sprememb vendarle dosegli neko vsebinsko soglasje. Ali to pomeni, da so s tem možnosti za podporo vstopu Slovenije v Evropsko unijo in Nato na referendumu večje?
Mislim, da so večje, saj je takrat, kadar je politika večinsko enotna, lažje prepričati tudi tiste, ki bodo odločali, volilke in volilce, da neko odločitev podprejo. Prav tako je bilo leta 1990 in verjamem, da bo tako tudi letos.
SMS je pripravila predlog interpelacije zoper zunanjega ministra zaradi pristopa k vilenski deklaraciji. Kratek komentar…
Vsaka stranka ima pravico, da vloži interpelacijo, opozicijska še posebej. Tisto, kar me moti iz obrazložitve v medijih, je, da se zunanjemu ministru očita, da je vzpodbujal in hujskal k vojni in nasilju. To pa je že malo hudo. To je približno tako, kot bi gospodu Černjaku očitali, da podpira diktatorski režim v Iraku.
Kaj pa to, da je bil na obeh bregovih istočasno?
Interpelacija se po ustavi in zakonih vloži zaradi kršitve zakonov in ustave. To, da je nekdo naredil politično napako je eno, to, da je nekdo kršil ustavo ali zakon, pa je druga stvar.
Torej vi ne boste podprli morebitne interpelacije?
Te interpelacije ne bomo podprli zaradi obrazložitve, o kateri sem govoril, pa tudi zato ne, ker se mi zdi, da je v tem času pred ključnimi odločitvami ta interpelacija predvsem orodje v rokah tistih, ki so proti vstopu Slovenije v evroatlantske integracije.