Premier Janez Janša in finančni minister Janez Šušteršič sta predstavila predlog proračuna za prihodnji dve leti.
Po besedah premierja predstavlja predlog jasen signal domačim in tujim partnerjem, da se je Slovenija lotila ukrepov resno in preudarno. V predlog so vključene nujne kratkoročne prilagoditve, ki bodo Sloveniji omogočile izpolnjevanje zavez v okviru postopka presežnega primanjkljaja, na prvem mestu pa je treba nadaljevati s konsolidacijo javnih financ in dolgoročno zajeziti javnofinančni primanjkljaj pod tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP). "To je dokument, ki vodi stran od krize, na pot ponovne rasti," je prepričan Janša.
Boleči ukrepi bodo prizadeli javni sektor
Med predlaganimi ukrepi je nekaj bolečih, je dodal Janša. Vlada se zaveda, da je omejevanje mase plač v javnem sektorju skrajno nepopularen ukrep, je načrtovano petodstotno znižanje obsega sredstev za plače zaposlenih v javnem sektorju pojasnil prvak SDS. A ta ukrep je nujen, javni sektor namreč doslej krize ni občutil tako drastično kot gospodarstvo. Predsednik vlade tako obljublja, da bo vlada vsa svoja prizadevanja usmerila v to, da se bo zmanjševanje mase sredstev za plače nadomestilo z rastjo investicij. Z restriktivno politiko zaposlovanja je treba v prihodnjih dveh letih zmanjšati maso plač, javni sektor pa prilagoditi na racionalno raven.
Obseg sredstev za investicije se tako v predlogu proračunov za prihodnji dve leti bistveno povečuje, kar je po Janševih besedah posledica dejstva, da je Slovenija v času, ko bi jih nujno potrebovali, slabo investirala razpoložljiva evropska sredstva. Veliko teh sredstev je še na voljo, je pojasnil predlagano rast obsega sredstev za investicije.
Brez sanacije bank ne bo rasti
V prihodnjem letu še ne moremo pričakovati hitrega gospodarskega okrevanja, je opozoril Janša. Še vedno namreč zaustavljamo padec, ob tem pa obstaja precejšnja verjetnost, da se bodo morala vsa svetovna gospodarstva zaradi napetosti na Bližnjem vzhodu ponovno soočiti z dvigom cen energentov, kar bo še dodatno poslabševalo gospodarske napovedi
Brez sanacije bančnega sektorja, ki se po Janševih besedah sooča s problemom kapitalske neustreznosti in šibkim kapitalom, si rasti ne moremo obetati. Dosedanje reševanje teh težav se je izkazalo za neučinkovito, banke pa kljub dokapitalizacijam še vedno ustvarjajo izgubo, je dejal. Hkrati s sanacijo bank pa mora potekati tudi sanacija ostalega gospodarstva.
Finančni minister Janez Šušteršič pa je pojasnil, da vlada predlaga sprejem proračunov za leti 2013 in 2014 ob predpostavki, da bodo predlagani pokojninska reforma in ukrepi na trgu dela sprejeti ter da se bo lahko z vso možno hitrostjo lotila reševanja problema bančnih terjatev.
Vlada tudi predlaga zvišanje stopnje davka na dodano vrednost (DDV) za nekatero blago in storitve z zdajšnjih 8,5 odstotka na splošno, 20-odstotno stopnjo. To velja predvsem za nekatere storitve na področju javne higiene, hrano za domače živali, časopise in revije, frizerske storitve in prodajo rezanega cvetja, je naštel minister. Vlada predlaga še uvedbo prometnega davka na finančne storitve, zaostritev pogojev pri davku na bilančno vsoto bank, vrsto sprememb pri okoljskih dajatvah ter večjo obremenitev zmogljivejših motornih vozil.
Vlada je predlog proračunov za leti 2013 in 2014 sprejela 4. oktobra, ko je napovedala zmanjšanje proračunskega primanjkljaja pod tri odstotke bruto domačega proizvoda že prihodnje leto.
KOMENTARJI (250)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.