V opoziciji so tako danes ponovili svoje stališče, da premier Janez Janša škoduje ugledu naše države na mednarodnem parketu in slabša mednarodne odnose naše države. Dogajanje je po njihovem "sramotno in nepotrebno", je ocenil Nik Prebil iz LMŠ. Skrbi jih tudi približevanje "paktu problematičnih držav" – višegrajski skupini.
V opoziciji sicer menijo, da Janša vse to počne tudi zato, da bi odvrnil pozornost od dogajanja doma, saj je njegova vlada povsem neučinkovita pri obvladovanju novega koronavirusa.
Po mnenju opozicije je zdaj na potezi DZ – "ko se samovolja in osebni interesi prelevijo v zunanjo politiko države, ne moremo biti tiho", pravijo.
K sodelovanju, da se "zoperstavijo Janševi samovolji", so pozvali tudi koalicijske stranke, ki se za zdaj samo z besedami, ne pa tudi z dejanji, distancirajo od premierja. Koalicijske stranke se tako do zdaj pod opozicijske zahteve niso podpisale.
"Janez Janša je ugrabil državo," pravi Matjaž Nemec iz SD. Zato v opoziciji menijo, da bi morala politika nastopiti enotno. "Naš namen je, da naredimo prvi korak k enotnosti slovenske politike kot odgovor na osebne frustracije enega samega voditelja," je še dejal Nemec.
Luka Mesec iz Levice pa ocenjuje, da je Janša državo osramotil kot še nihče do zdaj: "Ne smemo in ne moremo privoliti v to, da Janša nastopa v imenu nas vseh. Od tega se moramo ograditi." Dejal je tudi, da Janša kar pred Evropo zavzema stališče, da zakoni za nekatere veljajo, za druge pa ne. "Tega človeka je treba čim prej umakniti z oblasti, niti ne more voditi predsedovanja EU," je še dejal Mesec.
V SAB pa menijo, da Janševa politika pomeni zunanjepolitični samomor: "Postavlja nas v druščino neuglednih držav, ki bodo z blokado sredstev morda povzročile celo gospodarsko krizo," je dejal Andrej Rajh.
Sporno pismo
Kot je znano, je Janša po spodrsljaju s prenagljeno in neosnovano čestitko aktualnemu ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu mednarodni politični prostor razburkal še s pismom predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu, v katerem pogojevanje evropskih sredstev z vladavino prava označuje za "odmik od realnosti", ki si ga navadno privoščijo v totalitarnih sistemih.
Janša je danes v dodatnem pojasnilu zapisal, da Slovenija na ponedeljkovi seji stalnih predstavnikov članic pri EU ni vložila oziroma napovedala veta, ampak zgolj predlagala kompromis na podlagi julijskega dogovora. "Predlagali smo, da si pred končnim odločanjem v predlagani smeri in posledično neizogibno blokado EU-sredstev za vse vzamemo dodaten čas in poiščemo kompromis na podlagi julijskega dogovora," je sporočil.
Na vsebino pisma so se včeraj ostro odzvali v vseh opozicijskih strankah, od njega pa so se distancirali tudi v koalicijskih partnericah SMC, NSi in DeSUS.
V koalicijski SMC so dejali, da je "vladavina prava za SMC eden temeljnih postulatov delovanja Evropske unije", zato podpirajo vsa prizadevanja članic EU in evropskih institucij za uveljavitev tega načela v vseh državah članicah EU in širše. Ob pismu premierja pa je vodja stranke Zdravko Počivalšek izrazil željo, da bi se znali v Sloveniji "vsi nekoliko umiriti in si priznati, da zdaj niso časi za pogrevanje kakršnihkoli strasti".
Predsednik koalicijske NSi Matej Tonin je medtem povedal, da pismo evropskim voditeljem predstavlja mnenje predsednika vlade Janeza Janše, saj "vlada o vsebini ni odločala".
Začasni zastopnik koalicijske stranke DeSUS in minister za zdravje Tomaž Gantar pa je opozoril, da se EU spopada z največjo zdravstveno in ekonomsko krizo po drugi svetovni vojni, ko je enotnost držav članic bistvenega pomena. "Pismo predsednika vlade evropskim voditeljem zagotovo ne koristi interesom Slovenije, postavlja nas med problematične države, kamor nikoli nismo sodili. To terja resno razpravo," meni.
Ima pa Janša podporo Zmaga Jelinčiča. "Sodim, da je odgovor premierja predsedniku Evropskega sveta pravilen. Vladavina prava, kot jo hoče Evropski svet, je zgolj preoblečen socialistični marksizem, iz katerega smo se Slovenci izvili ob osamosvojitvi, sedaj pa nas hočejo spraviti nazaj. Novi marksistični totalitarizem, ki ga zganja EU, ni v nobeni zvezi z dejansko vladavino prava," meni predsednik SNS.
KOMENTARJI (2134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.