Premierja Slovenije in Hrvaške Janez Janša in Zoran Milanović sta danes na Mokricah podpisala memorandum glede reševanja vprašanja nekdanje Ljubljanske banke v okviru nasledstva. Janša je po podpisu dejal, da memorandum rešuje še zadnje odprto vprašanje, ki je stalo na poti ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe k EU.
Ratifikacija memoranduma predvidoma že v sredo
Kot je na skupni novinarski konferenci po podpisu memoranduma povedal slovenski premier, ki opravlja tekoče posle, bo slovenska vlada memorandum ratificirala predvidoma že v sredo in še ta teden v DZ poslala predlog zakona o ratifikaciji pristopne pogodbe. Pri tem je še izrazil prepričanje, da bo DZ pogodbo ratificiral še do konca meseca, če bo seveda hrvaška vlada opravila svoj del posla in tudi sama ratificirala danes podpisani memorandum.
Ratifikacija ne more biti ogrožena
Janša je tudi zavrnil strahove, da bi bila ratifikacija hrvaške pristopne pogodbe lahko ogrožena, če mandatarki Alenki Bratušek do roka ne bo uspelo sestaviti nove vlade. Kot je zatrdil, lahko slovenski parlament deluje praktično vse do nastopa novega, tudi če bodo predčasne volitve. Poleg tega se je njegova odhajajoča vlada o vsebini memoranduma še pred podpisom posvetovala z odborom DZ za zunanjo politiko in dobila soglasno podporo vseh poslanskih skupin.
Današnji podpis zelo pomembno dejanje
Janša in Milanović sta danes podpisani memorandum ocenila za zelo pomembno dejanje in za rešitev, s katero dobivata obe strani. Milanović je tudi zagotovil, da se bo delo zdaj nadaljevalo v okviru nasledstva in da bosta hrvaška država in njegova vlada izpolnjevali obveznosti iz danes podpisanega memoranduma.
Bodo sodni postopki po dveh letih znova zaživeli?
Memorandum je za Janšo tudi zadostno zagotovilo, da po dveh letih, kolikor po hrvaški zakonodaji lahko mirujejo sodni postopki, ne bo prišlo do njihove oživitve. "Gre za besedo, ki je in še bo dodatno z ratifikacijo verificirana," je dejal. Z ratifikacijo tega memoranduma s strani obeh vlad bo memorandum postal del pravnega reda obeh držav, je pojasnil.
Do sporazuma prišli brez posrednikov
Janša je še izpostavil pomen, da sta Slovenija in Hrvaška do rešitve prišli brez posrednikov. To dokazuje njuno zrelost, da sta sposobni reševati odprta vprašanja, je poudaril.
Brez preostalih treh držav naslednic – Srbije, BiH in Makedonije – sicer ne bo šlo, a sta Slovenija in Hrvaška optimistični glede reševanja vprašanja v okviru nasledstvenega sporazuma, je poudaril Milanović in izrazil pričakovanje, da bo vprašanje "rešeno v razumnem roku in v obojestransko korist".
Vprašanje se ne bo vleklo "200 let"
Tudi Janša je izrazil prepričanje, da se to vprašanje nasledstva ne bo vleklo "200 let", ampak da se bo rešilo sorazmerno hitro, še posebej ob vstopu naslednic v EU, ko bodo, kot je dejal, odpadle številne ovire, ki zdaj preprečujejo rešitve.
Kako do mirovanja sodnih postopkov?
Kako bo hrvaška vlada konkretno dosegla mirovanje sodnih postopkov, ki jih po pooblastilu hrvaške vlade proti LB oz. NLB vodita Zagrebška banka in PBZ, ne da bi hrvaška vlada umaknila pooblastila, je Milanović dejal, da je to jasno določeno v hrvaškem zakonu o pravnem postopku, kjer je določen tudi institut mirovanja, in da sta se obe vladi z memorandumom zavezali, da bosta vplivali na stranke v pravdi. S kakšnim pravnim aktom bo hrvaška vlada to storila, še ni znal pojasniti, vendar po njegovem mnenju to ni tako pomembno.
Je pa opozoril, da sodni postopki proti LB potekajo tudi pred Evropskim sodiščem za človekove pravice v Strasbourgu. Vendar to teče mimo hrvaške države in nima povezave z danes podpisanim memorandumom, je poudaril Milanović.
"LB je bila zaupanja vredna banka"
Hrvaški premier je tudi izrazil obžalovanje, da LB zadnjih 20 let ni bil prisoten na hrvaškem tržišču. "To je bila zaupanja vredna banka," je dejal hrvaški premier in poudaril, da je imela prihranke v LB tudi njegova družina. "Če bi bili ti problemi rešeni, bi Ljubljanska banka lahko kot prva vstopila na hrvaški trg in bi zaslužila milijarde. To se ni zgodilo in zato se mi zdaj po dolgih 20 letih tu pogovarjamo," je dejal.
NLB bi rad tudi na hrvaški trg
NLB na Hrvaškem še vedno ni prisoten ravno zaradi nerešenega vprašanja LB. Hrvaška centralna banka je to vse do zdaj preprečevala. Janša je glede tega izrazil pričakovanje, da bo do vstopa NLB na hrvaški trg prišlo po vstopu Hrvaške v EU 1. julija, ko bo vstopila na enotni evropski trg, kjer velja prost pretok ljudi, blaga in kapitala.
"Enaka pravila, kot veljajo za bančno poslovanje v kateri koli drugi članici EU za slovenske banke, bodo veljala tudi na Hrvaškem," je dejal Janša.
Memorandum je napisan v angleškem jeziku
Janša in Milanović sta podpisala memorandum v angleškem jeziku. V dokumentu sta državi zapisali, da bosta vprašanje prenesenih deviznih vlog poiskali na podlagi sporazuma o nasledstvu, in sicer priloge C tega sporazuma, ki določa, da naslednice nekdanje Jugoslavije vprašanje jamstva federacije za stare hranilne vloge rešijo na pogajanjih pod okriljem Banke za mednarodne poravnave (Bis).
Zavezali sta se, da bosta čim prej našli celovito rešitev tega vprašanja, zato bosta aktivno pristopili k nadaljevanju pogajanj pod okriljem Bis. Do končne rešitve bo Zagreb zagotovil mirovanje vseh sodnih postopkov, ki potekajo glede prenesenih vlog v imenu in za račun Hrvaške na hrvaških sodiščih, kot tudi, da ne bodo sproženi novi.
Slovenska vlada se v memorandumu zavezuje, da bo nemudoma v državnem zboru sprožila postopek za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe z EU, s ciljem, da se ratifikacija izvede čim prej.
Erjavec je vesel
Podpisa memoranduma se je razveselil tudi zunanji minister Karl Erjavec, ki opravlja tekoče posle. Izrazil je veselje, da je prišlo do podpisa. "Zlasti pa sem zadovoljen, ker je podpisano natančno tisto, kar sva se s hrvaško zunanjo ministrico Vesno Pusić dogovorila na februarskem srečanju na Otočcu," je danes v Ljubljani dejal Erjavec.
Van Rompuy: Dogovor o LB znak zrelosti in zgled za vso regijo
Predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy je predsednikoma vlad Slovenije in Hrvaške čestital za podpis memoranduma o Ljubljanski banki. Način reševanja problema LB in meje je "znamenje zrelosti" in zgled za celotno regijo, je poudaril. "Naj vam čestitam za odločitev o podpisu memoranduma o soglasju, katerega cilj je najti rešitev za vprašanje Ljubljanske banke," je zapisal v sporočilu za javnost. Današnja slovesnost je po njegovih besedah pomemben trenutek za odnose med Hrvaško in Slovenijo ter tudi za odnose obeh držav z EU.
Pri politiki gre za spopadanje z izzivi in pri evropski politiki gre za skupno spopadanje z njimi; z izbiro poti dialoga in kompromisa ste zmogli rešiti izziv kot člani Unije, je še zapisal Van Rompuy. "Vaš konstruktivni pristop k reševanju dvostranskih vprašanj, kot sta spor o meji na morju in zdaj Ljubljanska banka, je znamenje zrelosti. Način spopadanja z njimi je zgled za celotno regijo," je poudaril.
Poleg tega je današnji podpis po Van Rompuyevem mnenju jasno sporočilo, da je mogoče rešiti tudi probleme, ki se zdijo dolga leta nepremostljivi. "Dobri sosedski odnosi in učinkovito regionalno sodelovanje so možni," je še poudaril in zatrdil, da Unija upošteva svoje širitvene zaveze. Današnji podpis je po Van Rompuyevih besedah za Hrvaško "pomemben korak" na poti v EU. Predsednik se zdaj veseli naslednjih korakov: zadnjega poročila Evropske komisije in končanja ratifikacijskih postopkov v vseh nacionalnih parlamentih.
KOMENTARJI (579)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.