Slovenski premier Janez Janša se je drugi dan uradnega obiska na Kitajskem srečal s kitajskim predsednikom Hu Jintaom, sprejel pa ga je tudi predsednik stalnega komiteja vsekitajskega ljudskega kongresa Wu Bangguo.
Janša je v izjavi za slovenske medije povedal, da je kitajskemu predsedniku predstavil slovenski pogled na dvostranske odnose med državama in prioritete v času slovenskega predsedovanja Evropski uniji, Hu pa je predstavil razvoj Kitajske in težave, ki jih ta prinaša.
Kot je dejal Janša, ga je zelo pozitivno presenetil realističen pogled na težave, s katerimi se sooča Kitajska, ki na eni strani beleži visoko gospodarsko rast, na drugi pa se povečujejo socialne razlike in razlike med razvitimi in nerazvitimi deli države. Sam je kitajskemu predsedniku predstavil načrte unije, ki bodo konkretno podobo dobili že ta mesec v predstavitvi predloga strateškega načrta energetske prihodnosti EU skozi tehnološko inovacijo.
Janša vabi kitajska podjetja
Ob robu obiska predsednika vlade, ki ga spremljajo trije ministri in močna gospodarska delegacija, je bila v Kitajski gospodarski zbornici slovensko-kitajska poslovna konferenca. Konferenca je bila namenjena vzpostavljanju neposrednih stikov med slovenskimi in kitajskimi gospodarstveniki.
Konference se je udeležilo 55 slovenskih in več kot sto kitajskih gospodarstvenikov ter poslovnežev. Udeležence je nagovoril tudi premier Janša, ki je kitajske vlagatelje povabil k naložbam v Sloveniji. "Verjamem, da bodo med 46 podjetji, kjer država trenutno odprodaja svoje deleže, tudi kitajski investitorji našli zanimive priložnosti," je dejal. Med področji, ki so najzanimivejša za tuje vlagatelje, je Janša navedel finančne in poslovne storitve, trgovino, telekomunikacije, informacijsko tehnologijo, logistiko, zabavno industrijo in razne proizvodne dejavnosti.
Slovenija po Janševih besedah predstavlja velik potencial za kitajska podjetja tudi kot vstopna točka za nastop na srednjeevropskih trgih, pri čemer je izpostavil Luko Koper, ki je povezana s petim in desetim evropskim koridorjem, ki se križata na slovenskem ozemlju. Neizkoriščen potencial v gospodarskem sodelovanju se po njegovem tudi kaže tudi v možnostih nastopa na tretjih tržiščih, še posebej tam, kjer imata Slovenija in Kitajska primerjalne prednosti.
Janša je poudaril, da se Slovenija kot bodoča predsedujoča EU zaveda, da si moramo v gospodarskih odnosih s Kitajsko prizadevati za večje trgovinsko ravnovesje. "Pred nami je še dolga pot, toda, kot je dejal Laozi, se tudi tisoč milj dolgo potovanje začne z enim samim korakom," je dejal slovenski premier, ki upa, da bosta strani ta korak naredili na bližnjem vrhu EU-Kitajska v Pekingu in se tako približali dogovoru o sklenitvi sporazuma o partnerstvu in sodelovanju.
Na Kitajskem je trenutno prisotnih več kot 25 slovenskih podjetij, med njimi sta dve neposredni investiciji, pet skupnih vlaganj in 18 predstavništev slovenskih podjetij, ki so pretežno locirani na vzhodni obali in območju delte Biserne reke.
Slovenska delegacija se bo danes udeležila tudi multimedijske predstave z naslovom Mavrica/Hong, na kateri bosta predstavljeni življenje in delo slovenskega jezuita in astronoma Avguština Ferdinanda von Hallersteina, ki je v 17. stoletju živel na Kitajskem.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.