19.58 Janez Janša je prispel v zapor. Zaporniki so ga pričakali z žvižgi in kričanjem.
19.43 Janša gre s podporniki proti zaporu. Pot naj bi povprečen človek prehodil v 14 minutah.
19.42 Pričakuje se, da bo Janša stopil do pravosodnih policistov, ki ga bodo odpeljali v zapor. Govornica na odru je dejala, da pričakujejo, da jim bodo dovolili, da bi ga do zapora pospremili vsi zbrani.
19.25 Janez Janša se je zahvalil Urški, nato pa dejal, da je bil skoraj natančno pred 25 leti na podobnem kraju. "Takrat so me obsodili zato, in to so zapisali v sodbo, ker naj bi svoje intelektualne sposobnosti napačno usmeril. Tudi takrat so režimski mediji trobili vsak dan, da je treba takšno sodbo spoštovati". Njegove besede so pospremili vzkliki: "Fuj, banda murgelska".
"Šest let z afero Patria uničujejo ne samo mojo družino in stranko, šest let vsak dan ena in ista laž. Štiri leta traja sodni proces in še vedno ni končan. V štirih letih sem neštetokrat ponovil vprašanje, kaj sem narobe storil. Kaj, kje? Kakšno obljubo nagrade sem dobil. Štiri leta nihče ni povedal preprosto, česa sem kriv. Štiri leta se ni dalo braniti. Štiri leta sta govorila sodnica in tožilec, vsa ostala stroka pa je molčala. Pravna država je nekaj, za kar so naši sobojevniki umirali leta 1991," je dejal Janša.
"V slovenskem javnem prostoru je potrebno vrniti veljavo besedama poštenje in čast. Še posebej v slovenski politiki, kjer smo priča stalnemu preoblačenju.''
Na koncu pa je dejal: "Prihaja nedelja, 13. julija. Na ta dan obarvajte Slovenijo v barve svobode in pravičnosti."
19.19 Urška Bačovnik Janša je dejala, da so Janšo obsodili, ko se jima je pred 10 meseci rodil sin Jakob. "Tik preden je Jakob prišel na svet, so te obsodili, da se ne bi slučajno veselil novega življenja. Jakob in Črt ne smeta spoznati tega sveta bret tebe. Nihče jima nima pravice vzeti očeta." Urška je dodala, da se je v 10 letih njune zveze veliko od njega naučila. ''Tudi to, da nisem srečala nobenega bolj iskrenega in poštenega človeka. Kljub izkušnjam, ki bi te lahko naredile ošabnega.''
19.12 Alenka Jeraj je prebrala razmišljanja Draga Jančarja o Janševi obsodbi. Pravi, da je obsodba pogumna zato, ker kaže, da lahko pravosodje v zapor za dve leti pošlje kogarkoli in kadarkoli. To sojenje ni vzbudilo le suma o nepristranskosti. Obstajajo indici, da gre za politično sodbo, je dejala.
19.05 Damijan Terpin pravi, da je zaskrbljen, kot Slovenec, ki živi in čuti Slovenijo. Pravi, da mu je nerodno, ko ga italijanski kolegi sprašujejo, če je Slovenija še normalna država ... "Tega imamo dovolj. Zato se bomo borili naprej. Borili se bomo za normalno državo in zato, da bo Janez spet prišel čim prej skozi tista vrata."
19:04 Milan Zver je dejal, da se danes začenja nova zgodba. "30-letno trpljenje mora obroditi sadove. Bili smo s tabo in ob tebi, ko si vodil to državo in Evropsko unijo". Sledili so glasni vzkliki "Janša, Janša". "Ko si leta 2004 ustvaril zlato dobo slovenskega naroda in še veliko prijetnih trenutkov je bilo. Bilo smo s tabo tudi, ko ti je bilo in nam je bilo vsem hudo. Na Roški, v Depali vasi in tudi danes smo, ko se končuje ta farsa pravosodnega sistema". Zbrani so to pospremili z besedami "Fuj, fuj".
18.57 Ivan Štuhec je dejal, da so ljudje govorili, da bodo danes na Dob prišle ovce. "Mi nismo nikoli bili ovce in tudi nikoli ne bomo". "Verjamem, da bo tudi tokrat zmagala resnica in verjamem, da bo Janez zajahal konja in ne kozlov," je še dodal, nato pa ljudi pozval, da skupaj molijo, kar so tudi storili.
18.52 Aleš Primc: "Danes ni dober dan, ne za Janeza Janša ne za kogarkoli v Sloveniji. Tudi za tiste ne, ki danes slavijo. Tu smo, ker imamo radi Slovenijo. Smo tu, ker bi radi spoštovali pravosodje, pa ga ne moremo. Tu smo z Janezom Janšo in tudi jutri bomo tu z Janezom Janšo... Največja žrtev tu je Urška Bačovnik Janša." Nato je Primc zagotovil vso podporo Janševi soprogi.
18.46 Nekdanji kulturni minister Vasko Simoniti je svoj govor zaključil z besedami: "Šele, ko bo svoboden Janez Janša, bomo svobodni tudi mi. Svobodna bo vsa Slovenija. Janez mi smo s teboj".
18.41 David Tasič: "Zbrali smo se na žalostnem kraju. Iz vsakega gorja lahko pride tudi nekaj dobrega. Upam, da bo tudi tokrat tako. 25 let nisem hodil na prireditve in na proslave. Verjel sem, da imamo normalno državo. Na žalost ugotavljam, da temu ni tako. Ugotavljam, da se tukaj borimo za svobodo govora, za pravno državo, za tržno ekonomijo in boljšo Slovenijo," je dejal.
"Na žalost ugotavljam, da naša država ni normalna država. Ves čas obstaja neka kontinuiteta, ki je nismo prekinili. Ta sodba je žalitev za zdrave možgane. Niti do obtožnice ne bi smelo priti, ne pa do obsodbe. Prepričan sem, da bo ta sodba padla."
18.40 Damir Črnčec: "Slovenijo so dali ob bok Belorusiji in Severni Koreji. Tri tedne pred volitvami so zaprli vodjo opozicijo. Je to pravično? Slovenijo potiskajo nazaj na pot Beograda in Moskve. Čas je za prebujeno, čas je za prerojeno Slovenijo, čas je za evropsko Slovenijo."
18.36 Damir Črnčec: To ni evropska Slovenija, to je balkanska, nepravična, nepoštena Slovenija. Zgodovina se ponavlja. Tokrat v tragedijah istemu človeku ... Bil je žrtev procesa v totalitarizmu in je zdaj v demokraciji. Hočemo evropsko Slovenijo in čas je za evropsko Slovenijo. Mirno in dostojanstveno, tako bomo čakali konec te zgodbe, je med drugim dejal Črnčec.
18.35 Govornica ponovi besede Milana Zvera: "Ko bo sodba padla, se bo Janša vrnil še močnejši".
18.33 "Kje je spoštovanje človekovega dostojanstva in človekovih pravic? Kje je vladavina prava", se sprašuje govornica, množica pa se je odzvala z glasnimi vzkliki.
18.30 Govornica: "Sodba je nastala zgolj na indicih. Proti obtožnici, ki temelji na neznanem kraju, času in načinu se ne moreš braniti, ..." Sledili so vzkliki: "Janša, Janša, ...". "Prav zaradi takšnih dogodkov Slovenci ne moremo zaupati pravosodju".
18.22 Govornik na odru bere "Majniško deklaracijo 2014". Ob tem so zbrani glasno vzklikali "Janša, Janša".
18.20 Zbrani spet pojejo drugo kitico Zdravljice.
18.19 Janša je stopil na oder.
18.18 Janša je prišel med zbrane na Dobu. Pozdravljajo ga z vzkliki: "Janša, Janša!"
18.15 Zbrani so zapeli "V dolini tihi".
18.07 Konvoj z Janšo je prispel na Dob, na odru pa je pevka zapela "Za Slovenijo živim".
18.02 V oddaji Svet poročajo, da se je na Dobu zbralo med 2000 in 2500 ljudi. Tudi policija je ob tej uri ocenila, da je bilo zbranih okoli dva tisoč ljudi.
18.01 Kuntner je recitiral "intimno slovensko pesem".
17.55 Spet je zapel pevski zbor.
17.52 Janšo na Dobu pričakujejo čez približno 10 minut.
17.42 Pojejo "Polje, kdo bo tebe ljubil".
17.40 Kuntner recitira pesmi Toneta Pavčka.
17.36 Zapel je pevski zbor.
17.27 Govornica na mikrofonu: "Danes slovenske zastave plapolajo za Slovenijo, za življenje brez strahu, da nas lahko danes ali jutri brez razloga zaprejo, zato ker mislimo drugače, za vrednote osamosvojitve, za družbo odgovornosti, za družbo svobode. Svoboda Janši, svoboda Sloveniji!" Nato so vsi zbrani zapeli slovensko narodno pesem "Kje so tiste stezice".
17.26 Po končanem nastopu Kuntnerja so zbrani spet vzklikali: "Slovenija, Slovenija, Slovenija, ..."
17.25 Kolona vozil z Janezom Janšo je nekje pri Grosupljem.
17.16 Govornik na odru Ivan Kuntner citira Ivana Cankarja. Nato je citiral še Ivana Borštnerja, ki je na shodu na Roški leta 1989 dejal: "Jaz bratje, pa vem za domovino." Požel je glasne aplavze. Nato pa je recitiral pesem Franceta Prešerna.
17.14 Zbrani na Dobu so v pričakovanju Janše zapeli Zdravljico.
17.12 Na Dobu spet poziv ljudem, naj naredijo več prostora: "Spoštovani, predsednika bomo pospremili kulturno in dostojanstveno in z dvignjeno glavo. Svoboda Janši, svoboda Sloveniji, enotni za Slovenijo!"
17.01 Janša naj bi na Dob prišel med 17.30 in 18.00.
16.57 Zbrane so po mikrofonu pozvali, naj naredijo prostor še za tiste, ki prihajajo.
16.52 Kolona vozil z Janšo naj bi bila na štajerski avtocesti pri Blagovici. V koloni naj bi bilo okoli 100 vozil.
16.45 Zbrani na Dobu vzklikajo: "Svoboda Janši, svoboda Sloveniji! Janša, Janša, ..."
16.20: Na Dobu so se že zbrali številni podpornik Janše, ki čakajo na njegov prihod. Pripravljen imajo tudi improviziran oder.
16.06: Janša je ob 16. uri, kot je bilo napovedano, krenil iz Šempetra proti Dobu. Skupaj z njim so še njegova žena Urška Bačovnik Janša in podpredsednika SDS Milan Zver ter Zvonko Černač.
Kot je dejal David Tasič v izjavi za medije, je zapor za Janšo slab, saj je znano, kako je v zaporu, za stranko pa pomeni nekaj pozitivnega, saj bo prišlo do mobilizacije. Povedal je še, da bo sodeloval v odboru, ki se ustanavlja v podporo Janši.
Slovenski teolog Janez Juhant je prišel, ker meni, da je obsodba krivična. Prav tako misli, da bo enkrat morala pasti.
Janša je na pot iz Šempetra krenil nekaj minut po 16. uri, na poti pa so ga na nadvozih nad avtocesto s transparenti in slovenskimi zastavami pozdravljali številni podporniki.
URSIKS: Postopek sprejema enak kot pri ostalih
Na Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij so pojasnili, da Janša zaradi svojega statusa ne bo imel nikakršnih privilegijev in da tudi njega čaka postopek sprejema in nadaljnjega prestajanja kazni predviden po zakonu, ki velja za vse obsojence. Kot pravijo, so vsem zaprtim osebam, torej bodo tudi Janši, zagotovljene temeljne človekove pravice in svoboščine, razen tistih, ki so jim odvzete zaradi izvršitve kazenske sankcije. Po sprejemu vsakega obsojenca obravnavajo individualno in zanj izdelajo načrt.
Zaradi nemotenega dela Zavoda za prestajanje kazni zapora Dob danes predstavnikom medijev vstop v varovano območje zavoda ni bil dovoljen. Do nadaljnjega tudi ne bodo omogočali snemanja slikovnega in zvočnega gradiva v zavodu.
Janša ni podal predloga za odlog izvršitve zaporne kazni
Vrhovno sodišče pa je sporočilo, da Janša na pristojno sodišče ni podal predloga za odlog izvršitve zaporne kazni. Takšen predlog bi v primeru odobritve omogočil tudi vsebinsko obravnavanje izrednega pravnega sredstva pred vrhovnim sodiščem v ustreznem časovnem okviru. Tako pa na vrhovnem sodišču ne morejo predvideti časovne dinamike obravnave Janševe zahteve.
Pojasnili so še, da so zahtevo za varstvo zakonitosti, ki jo je vložil zagovornik Janše, odvetnik Franci Matoz, prejeli v sredo, tik pred zaključkom delovnega dne. Skladno s sodnim redom in letnim razporedom dela je bila zadeva sodniku poročevalcu dodeljena naslednji dan.
V četrtek sta dve sodnici kazenskega oddelka, vključno s sodnico, ki ji je bila zadeva dodeljena kot poročevalki, podali predlog za izločitev, a je predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša obe zahtevi zavrnil.
Vodja kazenskega oddelka je nato predsednika vrhovnega sodišča obvestil, da ima sodnica, ki ji je bila zadeva dodeljena, vnaprej prijavljeno odsotnost in je predlagal predodelitev zadeve. Tudi temu predlogu Masleša ni ugodil.
"Predsednik vrhovnega sodišča se je ob odločanju o predlogu za predodelitev strinjal, da je ta zadeva poudarjeno večplastno izjemno pomembna, tudi z vidika sodelovanja obsojenca, ki je eminentni politik, v volilnih aktivnostih," poudarjajo na sodišču. Opozarjajo, da teh okoliščin v okviru presoje zakona o kazenskem postopku ni mogoče presojati, saj se ta striktno nanaša na vsebino zahteve za varstvo zakonitosti.
Zahteve za varstvo zakonitosti lani reševali več kot štiri mesece
Tovrstne in druge okoliščine se po njihovih navedbah lahko upoštevajo v okviru predloga za odlog izvršitve kazni zapora, ki daje obsojencu in nekaterim drugim upravičencem procesno možnost, da s prošnjo sami dosežejo odlog izvršitve kazni zapora.
Obsojenec te možnosti ni izkoristil, saj ni podal predloga na izvršilno sodišče, v konkretnem primeru okrožno sodišče v Ljubljani, pojasnjujejo na vrhovnem sodišču. "Tak predlog za odlog predstavlja ustaljeno možnost in bi, v verjetnem primeru odobritve, omogočil tudi vsebinsko obravnavanje izrednega pravnega sredstva pred vrhovnim sodiščem v ustreznem časovnem okvirju," pišejo na vrhovnem sodišču. Povprečno trajanje reševanja zahtev za varstvo zakonitosti pred kazenskim oddelkom vrhovnega sodišča je sicer v 2013 znašalo 4,3 meseca.
Kot še zagotavljajo na vrhovnem sodišču, postopek v zvezi z zahtevo za varstvo zakonitosti kljub odsotnosti zakonito določene sodnice prihodnji teden ne bo zastal. Zahteva bo skladno z zakonom o kazenskem postopku posredovana vrhovnemu državnemu tožilstvu v odgovor, napovedujejo.
Do nadaljnjega kakršnekoli odločitve poročevalca oziroma kasneje senata, kot tudi nadaljnje časovne dinamike, na vrhovnem sodišču ne morejo vnaprej predvidevati oziroma prejudicirati, so še zapisali na vrhovnem sodišču.
Janša je sicer pred dnevi na vprašanje, ali namerava zaprositi za odlog, odgovoril, da "ne bo nikogar ničesar prosil". "Obsojen sem po krivici brez kakšnih koli dokazov. Na vašem mestu bi se vprašal, kdaj se vi lahko znajdete v takšnem položaju," je dejal.
Spomnimo ...
Kot je znano, je ljubljansko okrajno sodišče Janšo, brigadirja Toneta Krkoviča in prokurista Rotisa Ivana Črnkoviča junija lani obsodilo za kazniva dejanja, povezana z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnih oklepnikov. Janšo, ki je bil v času nakupa patrij predsednik vlade, je sodišče obsodilo na dve leti zapora, Krkoviča in Črnkoviča pa na 22 mesecev.
Višje sodišče je prvostopenjsko sodbo v zadevi Patria potrdilo konec aprila letos, s čimer je sodba postala pravnomočna. Po prejemu poziva na prestajanje kazni je Janša napovedal, da se bo na poziv odzval.
Obenem je na ustavno sodišče vložil pritožbo, a so ustavni sodniki pritožbo zavrgli, ker ni izčrpal ostalih pravnih možnosti.
O Janševem odhodu na Dob tudi v Soočenju na POP TV
O Janševem odhodu v zapor so spregovorili tudi predsedniki strank na včerajšnjem predvolilnem soočenju. Voditeljica je Janšo vprašala, ali mu odhod na Dob politično škoduje. Odvrnil ji je, da se je treba vprašati, zakaj je do tega sploh prišlo in dejal, da mediji o njem niso nikoli korektno poročali. Obsojen je za kaznivo dejanje, ki ga ni, trdi. "Kot državljane bi vas moralo zanimati, kaj je res," je še dodal.
Ko so nekateri ostali predstavniki strank menili, da predsednik vlade ne bi smel voditi iz zapora, jim je Janša odvrnil, da so vsi pismeni, naj si preberejo njegov primer in naj mu povejo, kakšno nagrado je v primeru nakupa Patrij prejel. "Jaz bi se namesto nekaterih kolegov tukaj neprijetno počutil, ker niti ne skrivajo svoje težnje, da političnega nasprotnika izločijo iz volilne tekme na način, ki je značilen za totalitarne sisteme," je še dejal.
KOMENTARJI (9575)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.