Po mnenju predsednika SDS Janeza Janše je ključnega pomena razbremeniti gospodarstvo, ki mora ohraniti delovna mesta, zmanjšati pritisk na naraščanje števila brezposelnih in povečati socialne transferje.
Janša je povedal tudi, da v zadnjih tednih ni imel veliko stikov z novim predsednikom slovenske vlade Borutom Pahorjem, kot stranka pa niso bili zraven, ko se je sestavljala koalicijska pogodba. Prvak SDS meni, da tisti, ki imajo zdaj v rokah 'škarje in platno' pozabljajo v kakšni situaciji se nahajamo.
Ključni 'manko' koalicijske pogodbe je po mnenju Janše ta, da ne vsebuje odgovorov na najbolj aktualna vprašanja povezana z gospodarsko krizo in ukrepov, ki jih je treba sprejeti takoj. Pri tem je opozoril, da ne gre samo za ukrepe, ki jih je njegova vlada že predlagala, ampak za ukrepe, ki jih bo treba predlagati, vendar pa moramo imeti za to vlado s polnimi pooblastili.
'Pahor pripravljen za bolj ambiciozne načrte'
Na vprašanje, kako komentira izvolitev Pahorja za predsednika vlade z dvotretjinsko večino, je Janša odgovoril, da je to podoben rezultat kot pred štirimi ali več leti. Meni, da je Pahor prejel zadostno podporo za bolj ambiciozne načrte, kot jih predvideva koalicijska pogodba.
Novih ministrskih imen prvak SDS ni želel komentirati, pojasnil pa je, da težave vidi v tem, da vlado sestavljajo tisti, ki v njej še nikoli niso bili in imajo zaradi tega določene težave. "Samo eden izmed predsednikov štirih koalicijskih strank ima vladne izkušnje, in še ta je najbolj sporen. Zdajšnja situacija je podobna, kot je bila v našem mandatu, vendar obrnjena. Na vladni ravni smo dobro sodelovali, imeli pa smo težave s poslansko skupino DeSUS, zdaj je ravno obratno," je povedal Janša.
'Potrebujemo partnerstvo za hitre odgovore'
Namesto partnerstva za razvoj bi potrebovali partnerstvo za hitre odgovore na izzive gospodarske krize, ki morajo zagotoviti pogoje, da bomo kmalu spet govorili o hitrem razvoju, pravi prvak SDS. Stranka je po zagotovilih njenega predsednika absolutno pripravljena ne samo sodelovati in podpirati takšne predloge, ampak jih bo tudi dajala.
Janša je prepričan, da bi bila petkova seja DZ lahko sklicana kakšen dan prej. Ob tem je izrazil obžalovanje, da se je ni udeležil, saj je bil udeleženec neformalnega zasedanja Evropskega sveta.
Pripravljeni na sodelovanje
Predsednik SDS je tudi dejal, da je z njihove strani po volitvah obstajala realna pripravljenost za pogovore o sodelovanju z vsemi parlamentarnimi strankami. Janša trenutno ne razmišlja, kakšna bo njegova vloga v naslednjih štirih letih, prav tako ni hotel odgovoriti na vprašanje, ali bo maja prihodnje leto na kongresu stranke ponovno kandidiral za njenega predsednika.
'Slovenija ne blokira Hrvaške'
Kar se tiče hrvaškega vstopa v EU, je Janša zavrnil namige, da bi Slovenija blokirala Hrvaško pri nadaljnjih korakih za vstop v EU. "Šli smo tako daleč, da smo bili pripravljeni pred to zadnjo vladno konferenco, ko se je odločalo o odpiranju novih poglavij v tem predpristopnem procesu ponuditi Hrvaški kompromis, kakršnega smo doslej že uporabili, in sicer, da stvari, ki so sporne in zaradi katerih Slovenija ne more umakniti zadržkov na nek način presežemo na ta način, da zemljevide in dokumente Hrvaška formalno umakne iz procedure do zaključka poglavij. Potem bi vlada predlagala pristojnemu parlamentarnemu telesu v DZ, da dovoli odprtje štirih ali petih novih poglavij. Te zaveze po seji hrvaške vlade nismo dobili in zaradi tega ni prišlo do kompromisa, čeprav smo podoben zaplet lani rešili prav na ta način," je še povedal Janša.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.