Izvršilni odbor SDS je na današnji seji sprejel sklep, da pozove novo vlado, naj se čim prej opredeli do davčnih ukrepov za razbremenitev gospodarstva, ki jih je predlagala že vlada Janeza Janše. Poleg tega poziva vlado, naj skrajša plačilne roke, v primerih, kjer je plačnik oziroma naročnik država, s 60 na 15 dni.
"Skrajšanje teh plačilnih rokov na 15 dni bi predstavljalo zelo pomembno finančno injekcijo za slovensko gospodarstvo, še posebej za majhna in srednje velika podjetja ter obrtništvo v tem času, ko je likvidnost podjetij velik problem," je po seji izvršilnega odbora v Ljubljani povedal predsednik SDS in nekdanji premier Janša. To je po njegovih besedah ukrep, za katerega ni potrebno veliko, bi pa predstavljal veliko pomoč slovenskemu gospodarstvu v tem trenutku.
Janševa vlada je v odhajanju, kot je znano, predlagala noveli zakonov o davku od dohodkov pravnih oseb ter o dohodnini, s katerimi bi država uvedla nekaj ukrepov za razbremenitev gospodarstva. Znižala naj bi davčne stopnje, povečala olajšave za vlaganja v raziskave in razvoj ter znova uvedla splošno investicijsko olajšavo.
"Pričakovali smo, da se bo nova vlada prej opredelila do njih – jih bodisi nadgradila bodisi delno spremnila bodisi podprla takšne, kot so bili predlagani," je dejal Janša. "Vendar se ni nič zgodilo, zato bomo, kljub temu da na nek način novi vladi priznavamo potreben časa za to, da se spozna s situacijo in jo analizira, vendarle vztrajali na tem, da so tukaj postopki hitrejši, ker čas hitro teče," je dodal.
Predlogi, ki jih je dala prejšnja vlada, se namreč nanašajo že na letošnje leto, poudarja predsednik SDS. Zato je izvršilni odbor največje opozicijske stranke danes sprejel poziv vladi, da se čim prej opredeli do teh davčnih ukrepov za razbremenitev gospodarstva, da jih sprejme po nujnem postopku in da je seja državnega zbora še letos, tako da bodo imeli ti ukrepi takojšen učinek na razbremenitev gospodarstva.
"To je tisto, kar je potrebno takoj sprejeti glede na to, da so to ukrepi, ki lahko veljajo takoj oziroma nekateri celo za nazaj, torej za leto 2008. Bo pa potrebno sprejeti tudi še nekatere druge," je še povedal prvak SDS. Pri tem je dodal, da je na primer stanovanjska olajšava, ki so jo koalicijski partnerji dali v koalicijsko pogodbo, dobrodošel ukrep, zato upa, da bo ta zaveza iz koalicijske pogodbe uresničena.
Na vprašanje, ali pričakuje, da bo nova vlada v nadzorne svete podjetij v državni lasti povabila tudi koga iz SDS ali ki je blizu SDS, pa je nekdanji premier odgovoril, da je bil v prejšnjem mandatu postavljen nek standard, ki je po njegovem mnenju "dober in prispeva k temu, da je nadzor tam, kjer ljudje sprejemajo odločitve v imenu države oziroma davkoplačevalcev, popoln".
Pri tem je imel v mislih možnost, da opozicija predlaga ljudi v nadzorne svete v podjetjih ali ustanovah, kjer ima vlada vpliv oziroma večino. "Mi smo ta princip uveljavili in je veljal do konca mandata. Pričakujemo, da bo to politično kulturo in ta princip ohranila tudi nova vlada, vendar je v njihovih rokah, ali bodo tako ravnali ali ne," pravi Janša.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.