
Kljub polemikam, ki so izbruhnile v zadnjem času, se odnosi Slovenije z Avstrijo in Italijo strateško niso spremenili in ne vidimo nobenih razlogov za paniko, je na novinarski konferenci v Ljubljani dejal predsednik vlade Janez Janša. Glede odnosov s Hrvaško pa je ocenil, da bo manevrskega prostora za reševanje odprtih vprašanj več, bliže ko bo sosednja država Evropski uniji, si pa slovenska vlada ne dela iluzij, da bi bilo vse mogoče spremeniti čez noč.
Glede navedb avstrijskih predstavnikov, da Slovenija ne more biti pravna naslednica Avstrijske državne pogodbe - to je nedavno dejal predsednik avstrijskega parlamenta Andreas Khol -, je premier dejal, ne gre za stališče avstrijske vlade, zato ne vidi potrebe po uradnem odzivu slovenske vlade. "Če bo katerakoli vlada sosednje države sprožila karkoli, kar se bo nanašalo na odnose s Slovenijo, pa bo tudi slovenska vlada ustrezno reagirala," je dodal.

Italija ne bo enostransko ukrepala
Glede napovedane italijanske razglasitve ekonomske cone je Janša dejal, da postopek v Italiji še teče, so pa v Rimu obljubili, da ne bodo uvajali nikakršnih enostranskih ukrepov, kot je bilo to v primeru Hrvaške.
Vlada deli skrb slovenskih manjšinskih organizacij v Italiji zaradi neizvajanja pred štirimi leti sprejetega zaščitnega zakona in na to opozarja in bo tudi v prihodnje opozarjala oblasti v Rimu, je dejal premier Janša. Kot je poudaril, vlada ne sprejema predlogov, da bi morala Slovenija delovati enako v odnosu do italijanske manjšine v Sloveniji, saj je Slovenija dolžna spoštovati svoje ustavne obveznosti in tega ni mogoče vezati na vprašanje recipročnosti. "Pričakujemo pa, da bo tudi Italija spoštovala lastno zakonodajo in lastne predpise in jih bo prevedla v prakso," je dodal. Kot je poudaril, bi si morali v Rimu za zgled vzeti ravnanje deželnih oblasti v Furlaniji-Julijski krajini, kjer v zadnjem času prihaja do pozitivnih premikov.

Pukšič se seznanja s položajem manjšine
Vodja urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu, državni sekretar Franc Pukšič je začel dvodnevni obisk v Furlaniji-Julijski krajini (FJK) in se med drugim srečal s predsednikom deželne vlade FJK Riccardom Illyjem, tržaškim županom Robertom Dipiazzo in petimi deželnimi poslanci v parlamentu FJK, ki so pripadniki slovenske manjšine. Kot je dejal Pukšič, je bil obisk izredno delaven in konkreten. Na srečanju z Illyjem sta se dogovorila, da bo ta pred obiskom italijanskega zunanjega ministra Gianfranca Finija v Ljubljani slednjega seznanil z zaščito italijanske manjšine v Sloveniji, kjer je treba dati pravilno informacijo o tem, in z odprtim vprašanjem neizvajanja zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji. Iz tiskovnega urada deželne vlade FJK so sporočili, da bo Illy pisal italijanskemu premieru Silviu Berlusconiju in Finiju pismo z zahtevo po čimprejšnjem izvajanju zaščitnega zakona.