Janez Janša se je z vrsto tvitov odzival na dogajanje v ZDA po volitvah, na katerih je bil za zmagovalca razglašen demokrat Joe Biden. V minulih dneh je bil slovenski premier deležen nemalo začudenih odzivov, pa tudi kritik, tako iz Slovenije kot iz tujine, potem ko je aktualnemu predsedniku ZDA Donaldu Trumpu že v sredo pripisal zmago.
Janša je eden redkih voditeljev, ki Bidnu ni čestital, temveč je v soboto zapisal, da so zmagovalca volitev v ZDA razglasili osrednji mediji, in dodal, da so vložene pritožbe, sodišča niti odločati še niso začela.
V nedeljo je Janša na družbenih omrežjih zapisal, da so ZDA strateški partner Slovenije, ki bo tudi v prihodnje z Washingtonom gradila tesne prijateljske odnose. V njegovem kabinetu so danes na vprašanje STA, ali je Janša morda medtem že poslal čestitko v Washington, odgovorili, da "kar se tiče ameriških volitev, k temu, kar ima predsednik vlade na svojem računu na družbenem omrežju, zaenkrat nimajo kaj dodati".
Kritike (o)pozicije: Navijaštvo se za predsednika vlade ne spodobi
Do Janševega tvitanja ob ameriških volitvah so se kritično odzvale tudi koalicijske partnerice, ki so sicer že v soboto čestitale Bidnu. Vodja poslanske skupine SMC Janja Sluga ocenjuje, da so zapisi predsednika vlade nedostojni in nepotrebni. "Naši državi zagotovo ne prinašajo prav nobenih koristi. Predčasno razglašanje zmagovalca je nekaj, kar se ne počne. V demokratičnem procesu namreč vsak glas šteje in vsak je pomemben. Navijaštvo pa se za funkcijo predsednika vlade ali katerekoli visoke javne funkcije ne spodobi," je v današnji pisni izjavi navedla Sluga.
Tudi v NSi menijo, da tviti predsednika vlade v zvezi z volitvami v ZDA trenutno Sloveniji ne koristijo. Ali bodo škodovali, bo pa pokazal čas, so dodali. Omenjeni Janšev zapis oziroma pripisovanje zmage Trumpu še pred razglasitvijo zmagovalca na volitvah je po ocenah vodje poslancev DeSUS Franca Jurše zdrs predsednika vlade. Po njegovi oceni bi bilo prav, da predsedniki koalicijskih strank spregovorijo o tem.
Tomaž Gantar je v pisni izjavi navedel, da mu je način komuniciranja predsednika vlade na družbenih omrežjih tuj in ga težko razume. "Čestitka ob zmagi kateremukoli kandidatu je stvar politične kulture. Objave politikov na najvišjih funkcijah, četudi gre za osebno mnenje, se v mednarodni politiki berejo kot mnenje države, zato je treba biti še toliko bolj previden," je opozoril Gantar.
Izvoljenemu ameriškemu predsedniku so že v soboto čestitali skoraj vsi voditelji članic EU kot tudi vodilni v evropskih institucijah. Bidnu je kmalu po razglasitvi zmage čestital tudi predsednik republike Borut Pahor, kot evropski komisar iz Slovenije pa je čestitko poslal Janez Lenarčič.
Odzval pa se je tudi nekdanji predsednik republike Danilo Türk, ki je po dolgem času stopil pred kamere. "Mislim, da so bili tviti predsednika vlade zelo neprimerni, bili so nepremišljeni in škodljivi za Slovenijo, prizadeli so ugled Slovenije, in to je treba vzeti resno. Slovenija namreč nima tako čvrstega mednarodnega ugleda, kot si mi radi pripovedujemo," je dejal in dodal, da bi se Janša moral za tak zapis opravičiti tako Bidnu kot slovenski javnosti.
Skupina slovenskih intelektualcev je medtem po poročanju slovenskih medijev veleposlanici ZDA Lyndi C. Blanchard poslala dopis, v katerem obžalujejo in se ograjujejo od pisanja slovenskega premiera. Podpisani so Jože Mencinger, Slavko Splichal, Vito Turk, Stane Pejovnik, Ivan Svetlik, Rado Bohinc, Dušan Keber, Rudi Rizman, Darko Štrajn in Niko Toš.
S pismom so se obrnili tudi na poslance državnega zbora, v katerem so med drugim zapisali, da od njih pričakujejo, da na izredni seji državnega zbora obsodijo nesprejemljivo, nedemokratično delovanje predsednika vlade in da njemu in vladi izrečejo nezaupnico.
Na zunanjem ministrstvu medtem glede dogajanja molčijo. Na vprašanje, ali Slovenija priznava izid volitev v ZDA oziroma ali te volitve priznava kot legitimne, danes niso odgovorili. Z urada vlade za komuniciranje (Ukom) pa so sporočili, da so volitve v ZDA potekale 3. novembra, rezultati pa uradno še niso znani.
Na MZZ danes tudi niso odgovorili na vprašanje, kdo vodi veleposlaništvo v Washingtonu. Dosedanji veleposlanik Stanislav Vidovič je bil namreč konec oktobra predčasno odpoklican in poslan za novega veleposlanika na Irsko, novi pa še ni bil imenovan. Na spletnih straneh vlade oziroma zunanjega ministrstva je kot veleposlanik sicer še vedno naveden Vidovič.
KOMENTARJI (1053)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.