Potem, ko so takratnemu šolskemu ministru Igorju Lukšiču očitali, da so na ministrstvu ljubljanskim Stožicam prilagodili razpis za sofinanciranje športnih objektov, v višini 9,4 milijone evrov, je leto kasneje šolsko ministrstvo pri ponovnem pregledu ugotovilo, da je občina pri prijavi na razpis storila dve napaki.
Pri prvi je MOL izkop jame, vreden 1,3 milijona evrov plačala dvakrat. Najprej SCT Ivana Zidarja, ki izkopa ni izvedel, nato pa še GREP, ki je dela sicer izvedel. Torej je občina na razpisu prikazala dvojni znesek. Poleg tega pa za sofinanciranje gramozne jame iz evropskih sredstev MOL sploh ni bil upravičen, ker je bil to projekt javno-zasebnega partnerstva med občino in GREP. Druga napaka pa so bili previsoko navedeni stroški, povezani z obnovo Stožic, razlika je znašala kar 600.000 evrov. Po domače, Jankovič naj bi Evropski uniji zaračunal nekaj, kar je že imel plačano - ponaredil naj bi za dva millijona evrov vmesnih računov za dela, ki sploh niso bila opravljena.
Zaradi goljufije in ponarejanja listin so kriminalisti NPU po informacijah oddaje 24UR ovadili tudi oba takratna direktorja Grepa - Uroša Ogrina in Zlatka Srako. Zaradi sodelovanja pri kaznivih dejanjih pa se bo moral zagovarjati tudi vodja oddelka za šport na MOL, Marko Kolenc in še nekaj nadzornikov del, pravijo viri. Na NPU temu pritrjujejo - zapisali so, da so avgusta zaradi kaznivih dejanj, povezanih s poslovanjem MOL, vložili kazenske ovadbe zoper sedem fizičnih oseb in pravno osebo zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja Goljufije na škodo Evropske skupnosti. Odgovorna pravna oseba je MOL, ki bo tudi odškodninsko odgovorna, če se nepravilnosti potrdijo.
Janković kmalu na zatožno klop
Senat ljubljanskega okrožnega sodišča pa je medtem zavrnil ugovor ljubljanskega župana Zorana Jankovića in soobtoženih na obtožnico, ki je bila vložena zaradi poslov Mercatorja v Nišu. Senat je ugovore zavrnil kot neutemeljene. Z zavrnitvijo je obtožnica postala pravnomočna, obtoženi pa bodo morali sesti na zatožno klop.
Okrožno tožilstvo v Ljubljani je obtožnico zoper ljubljanskega župana Zorana Jankovića vložilo zaradi poslov Mercatorja v Nišu leta 2005, ko je Janković vodil Mercator. Očitali naj bi mu zlorabo položaja, ljubljanski župan pa se bo moral zaradi domnevno spornih poslov zagovarjati na ljubljanskem okrožnem sodišču.
Obtožnica naj bi bila, kot je v začetku aprila dejal Janković, vložena še zoper njegova nekdanja sodelavca Mitjo Marinška in Stanislava Brodnjaka ter ustanovitelja ljubljanskega nepremičninskega podjetja BSD Borisa Milevoja.
Okrožno sodišče v Ljubljani je preiskavo zoper ljubljanskega župana in soobdolžence začelo zaradi suma zlorabe položaja v Mercatorju v času, ko je Mercator v Nišu kupoval zemljišče za trgovski center.
Ovadba zoper vse omenjene naj bi sicer temeljila na reviziji, ki jo je v Mercatorju leta 2006 opravila revizijska hiša Deloitte in se je nanašala na poslovanje Mercatorja v času, ko ga je še vodil Janković. Obtoženi naj bi preko prijateljskih podjetij pri nakupu zemljišča pridobili protipravno premoženjsko korist v višini 100.000 evrov.
V času, ko je Janković prvič kandidiral za ljubljanskega župana, so revizorji opozorili, da je ciprsko podjetje Fakim, ki ga je zastopal Milevoj, porabilo 20.000 evrov za stroške ter še 80.000 evro za pridobitev gradbenega dovoljenja. Janković je takrat zatrdil, da Mercator še ni začel graditi in da s posli ciprskega podjetja ni seznanjen, češ da ima Mercator za milijardo evrov investicij.
Janković je sicer doslej že večkrat zatrdil, da pri omenjenemu nakupu ni šlo za sporne posle niti ni prišlo do zlorabe položaja ali kaznivega dejanja. Kot je pojasnil, se sam ni dogovarjal za sklenitev pogodbe za nakup omenjenega zemljišča, prav tako pa je ni podpisal.
Ljubljanski župan je danes pojasnil, da gre v zadevi Niš za pogodbo izpred desetih let, ki je sam ni ne podpisal ne videl, dokler se ni začela preiskava, zanjo pa da je izvedel šele dve leti po tem, ko je že zapustil Mercator in je bilo pripravljeno revizijsko poročilo. "In jaz naj bi bil kriv, ker nisem preprečil podpisa pogodbe, ki je nisem videl," je bil kritičen. "To je podobno, kot če greste v trgovino, naročite kilogram banan in je od tega pol gnilih, potem pa sem jaz kriv kot predsednik uprave Mercatorja," je ponazoril.
Po njegovih besedah je pogodbo podpisal Marinšek, vendar sam verjame, da je bila dobra za slovenskega trgovca. Z njo se je najelo podjetje, ki je zagotovilo spremembo namembnosti zemljišča oz. omogočilo izgradnjo 25 milijonov evrov vrednega Mercatorjevega centra v Nišu, je pristavil.
Janković je za Radio Slovenija danes še pojasnil, zakaj so denar za gradbeno dovoljenje za trgovski center v Nišu plačali še pred njegovo izdajo. "Pisalo je, da mora Mercator za gradbeno dovoljenje narediti projekt, ki stane približno milijon evrov. In ker Mercator tega projekta ni naredil in ker je bila vse ostala dokumentacija na občini Niš že urejena za pridobitev gradbenega dovoljenja, se je kolega Marinšek odločil in plačal še preostalih 80.000 evrov," je dejal Janković. "Srčno bi upal, da bom že ta mesec dobil vabilo na sodišče, da bi bila sodba izdana pred koncem volilne kampanje," je še poudaril ljubljanski župan.
Čeferin: Za očitano kaznivo dejanje Jankovića ni dokazov
Jankovićev zagovornik Aleksander Čeferin je prepričan, da pred nekaj leti takšna obtožnica sploh ne bi mogla priti na sodišče, sedaj pa je do tega po njegovem mnenju prišlo tudi zaradi medijske odmevnosti zadeve. Dodal je, da obtožnica, ki je postala pravnomočna, ne vsebuje nikakršnega dokaza, ki bi dokazovala Jankovićevo krivdo, saj ta domnevno sporne pogodbe, ki je predmet obtožnice, sploh ni podpisal.
KOMENTARJI (964)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.