Poročila o financiranju volilne kampanje, ki sta jih oddala volilna štaba neodvisnih županskih kandidatov v Ljubljani Zorana Jankovića in Franceta Arharja, kažejo, da so porabljena sredstva znotraj zakonsko določenih omejitev. Po sklepu mestnega sveta Mestne občine Ljubljana (MOL) je Janković upravičen do povračila 13.708 evrov (okoli 3,3 milijona tolarjev), njegova lista pa do 13.175 evrov (približno 3,2 milijona tolarjev). Arhar dobi povrnjenih 4537 evrov (okoli 1,1 milijona tolarjev).
V Ljubljani so organizatorji volilne kampanje upravičeni do povračila stroškov volilne kampanje v višini 60 tolarjev na dobljen glas na volitvah v mestni svet in 40 tolarjev za dobljen glas na županskih volitvah. Višina dovoljenih sredstev za financiranje volilne kampanje je odvisna od velikosti občine. Organizatorji kampanje lahko tako največ sredstev porabijo v Ljubljani, in sicer 8,9 milijona tolarjev za županske kandidate ter 13,3 milijona za volitve v mestni svet.
Skupna porabljena sredstva
Janković je zbral in porabil 37.019 evrov (okoli 8,8 milijona tolarjev), njegova lista pa 55.528 evrov (približno 13,2 milijona tolarjev), kar pomeni, da je Jankovićev volilni štab v obeh primerih skoraj do zadnjega tolarja izkoristil zakonske možnosti. Arhar pa je zbral in porabil 28.871 evrov (približno 6,9 milijona tolarjev).
Janković je z zbranimi sredstvi plačal račune nekaterim vinarjem, podjetju za oddajo plakatnih površin Europlakat in podjetju Electa, katerega direktor je Damijan Janković. Arhar pa je zbrana sredstva porabil za plačilo podjetjem Pan, Kompas in Europlakat.
Računsko sodišče bo pregledalo poročila
Računsko sodišče je do 27. decembra prejelo 220 poročil o financiranju volilne kampanje za lokalne volitve 2006, zadnji rok za oddajo poročil po drugem krogu županskih volitev pa se izteče 11. januarja, so povedali na računskem sodišču. Ob prejšnjih lokalnih volitvah leta 2002 je na računsko sodišče prispelo 375 poročil o financiranju volilne kampanje, zato jih na računskem sodišču pričakujejo tudi tokrat vsaj toliko.
Na računskem sodišču bodo po 11. januarju začeli pregledovati oddana poročila, vendar jim zakon o volilni kampanji ne nalaga roka, v katerem so dolžni poročila pregledati. V primeru ugotovljenih nepravilnosti lahko po besedah predsednika računskega sodišča Igorja Šoltesa računsko sodišče opravi revizijo pri organizatorju volilne kampanje. A se doslej za revizijo na lokalni ravni na računskem sodišču še niso odločili, saj sedanji zakon o volilni kampanji od organizatorjev zahteva premalo podatkov za ugotavljanje nepravilnosti.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.