Pred štirimi leti je bila volilna udeležba 53,16-odstotna, letos pa je bila po neuradnih podatkih še nižja, 50,10-odstotna. Najvišja, 80,76-odstotna, je bila letos v Hodošu, najnižja, 33,55-odstotna, pa na Jesenicah.
SLS ostaja najbolj uspešna stranka na lokalni ravni
Leta 2006 je bila ''zmagovalka'' SLS z 49 župani. Sledile so ji SDS s 27, LDS s 17, SD s 13, NSi z 10 in SNS z dvema županoma. Koalicije strank so dobile 19 županov, ostale stranke pa šest. Največ sreče so imeli sicer kandidati, ki so jih predlagali volivci ali so bili samostojni, saj jih je med njimi kar 67 postalo županov. Čeprav so imeli v DeSUS 19 županskih kandidatov, ljudstvo ni izvolilo niti enega.
Najmočnejša parlamentarna stranka na lokalni ravni je letos znova SLS z 32 župani, kar je manj kot pred štirimi leti. Po vrsti ji sledijo SDS z 21, SD z 10, LDS z osmimi in DeSUS z enim županom. Iz vrst Zares in SNS ni bil izvoljen noben župan. Med neparlamentarnimi je ''slavila'' NSi–Krščanska ljudska stranka s tremi župani. Trije župani prihajajo še iz ostalih političnih strank, osem jih je predlagalo več strank. Največ, 48, je županov, ki so kandidirali v skupini volivcev ali samostojno.
Pred štirimi leti ni bilo nobene "mestne županje"
Leta 2006 so v šestih od 11 mestnih občin župana dobili v prvem krogu. Drugi krog volitev je bil v Mariboru, Kranju, Velenju, Novem mestu in Novi Gorici, v Ljubljani, Celju, Slovenj Gradcu, Kopru, Murski Soboti in na Ptuju pa so bili župani izvoljeni v prvo. Zoran Janković je slavil z okoli 63 odstotki podpore volivcev, tudi njegova neodvisna lista je dobila večino v ljubljanskem mestnem svetu. Med župani mestnih občin ni bilo nobene županje. Drugi krog je bil tudi v 67 preostalih občinah.
Župani so letos znani v mestnih občinah Celje (Bojan Šrot, 67,62 odstotka), Ljubljana (Zoran Janković, 65,34 odstotka), Maribor (Franc Kangler, 50,42 odstotka), Murska Sobota (Anton Štihec, 54,8 odstotka), Slovenj Gradec (Matjaž Zanoškar, 63,95 odstotka) in Velenje (Bojan Kontič, 57,12 odstotka). Še vedno je možnost za dve županji v mestih, saj se bosta v Kranju v drugem krogu pomerila Mohor Bogataj in Hermina Krt, v Novi Gorici pa Matej Arčon in Darinka Kozinc. V Novem mestu bo 22. oktobra še županska ''borba'' med Bojanom Kekcem in Alojzijem Muhičem, na Ptuju med Štefanom Čelanom in Miroslavom Lucijem. V Kopru zaradi sklepa Ustavnega sodišča ni bilo volitev.
Največ svetnikov iz vrst SDS
Pred štirimi leti so bili pri mestnih in občinskih svetih najuspešnejši v SDS s skoraj 600 svetniki. Sledila je LDS, samostojni in kandidati skupine volivcev, SD, SLS, NSi, DeSUS, ostale politične stranke, SNS, SMS in AS. Tokrat je bila pri svetnikih spet najbolj uspešna SDS, ki ji po vrsti sledijo skupine volivcev in samostojni kandidati, SD, SLS, DeSUS, LDS, NSi–Krščanska ljudska stranka, ostale politične stranke, Zares, SNS, Stranka mladih – Zeleni Evrope in Lipa.
Preberite, kako so se na izide volitev odzvali v strankah in kaj so povedali kandidati.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.