Anketa, ki jo je danes objavil časnik Delo, napoveduje zmagoslavni vstop Zorana Jankovića in Gregorja Viranta v politični prostor. Anketa, ki so jo naredili po tem, ko sta svoj pohod na volitve napovedala tako Janković kot Virant, napoveduje korenite spremembe.
Če bi bile volitve jutri, bi za Listo Zorana Jankovića namreč glasovalo največ, 19,4 odstotka volivcev, za stranko Janeza Janše SDS pa 19,3 odstotka vprašanih. Na tretjem mestu bi pristala Lista Gregorja Viranta (6 odstotkov), na četrtem pa DeSUS Karla Erjavca (5,3 odstotka). Stranka Boruta Pahorja SD bi glede na anketo, ki so jo izvedli med 865 anketiranci, dobila 4,1 odstotka, takoj za njo pa bi se s 3,7 odstotka glasov zvrstila Stranka za trajnostni razvoj TRS Matjaža Hanžka.
S 3,2 odstotka glasov bi na sedmem mestu pristala stranka Zmaga Jelinčiča SNS, za njo pa bi se povzpela NSi (3,2 odstotka), medtem ko bi stranka SLS Radovana Žerjava prejela 3,1 odstotka glasov.
Sledita stranki Katarine Kresal LDS (1,7 odstotka) in Gregorja Golobiča Zares (1 odstotek), medtem ko bi prejšnjo nedeljo ustanovljeno Gibanje za Slovenijo prejelo 0,4 odstotka glasov.
Kateri stranki oziroma listi bi podelili svoj glas še vedno ne ve 20,5 odstotka vprašanih, medtem ko se jih 8,9 odstotka volitev ne bi udeležilo.
Kot kažejo rezultati, je Lista Zorana Jankovića pobrala volivce levih strank, podporo pa ima v celotni Sloveniji, ne samo v Ljubljani ali osrednjeslovenski regiji. Lista Gregorja Viranta pa je, kot kaže, aktivirala volivce, ki so bolj sredinsko usmerjeni, saj SDS ni izgubila podpore. Edini stranki, ki jima naskok novih strank ni škodil, sta SDS in NSi, ki imata tokrat celo nekoliko večji delež glasov, pa morda še Desus, ki je ostal na istem kot prejšnjič.
Prvi slovenski predsednik Milan Kučan je za Žurnal24 povedal, da je bilo več razlogov, zakaj so Jankoviću predlagali, naj vstopi v volilno tekmo. ''Končati je treba agonijo slovenskega političnega prostora, v katerem preigravanje med strankami vodi do blokad odločanja. Najti je treba ljudi, ki bodo sposobni določiti prioriteto nalog in te tudi učinkovito rešiti,'' je povedal. Profesionalno, strokovno alternativo sedanjim ideološkopolitičnim platformam za reševanje Slovenije želi po njegovem ponuditi Virant , ki ''gotovo strokovno obvlada svoje področje''.
Z Janezom Janšo pa se Kučan ne ukvarja, prav tako ga ne zanima njegovo življenje. Kar ga moti, so njegove politične metode. ''Med njimi namreč ni malo takšnih, ki po mojem mnenju ne spadajo v repertoar demokratične politike,'' je še povedal za omenjen portal.
KOMENTARJI (772)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.