"15 let ustvarjamo to, da živimo skupaj, da ni žic v glavah, da ni ograj, govorim o Poti spominov in tovarištva, drugi svetovni vojni, na žalost smo zdaj dobili ograje pred lastnim ljudstvom, pri parlamentu," je Janković prepričan, da s temi protesti največ izgublja Ljubljana, ki je veljala za varno mesto, kjer so se tudi turisti počutili varno: "Mi smo glavno mesto, logično je, da so pri nas protesti, ker imamo tu vlado, parlament. Ampak prosim, ohranimo mirne proteste in svojo voljo izrazimo na volitvah, ki bodo, če ne danes, pa v šestih mesecih," je dejal v pogovoru z voditeljem Urošem Slakom v oddaji 24UR ZVEČER.
Poudaril je, da oporeka nasilju in uničevanju mestne lastnine: "Protestov ne zanikam, protesti so tu. Vsak ima pravico povedati svoje mnenje, ampak pričakujem, da brez nasilja. Če si na Trgu republike ali greš na Slovensko cesto, ni bistvene razlike, ampak dokler je ta protest spoštljiv do vseh ostalih, ki so tam na ulicah in niso del protestov," je bil jasen voditelj Mestne občine Ljubljana.
Poudaril je, da sam ni strokovnjak za ocenjevanje dela Policije, vendar se mu ukrepi ne zdijo sorazmerni, glede na to da so po torkovih izgredih, na katerih je bil večkrat uporabljen vodni top in je središče Ljubljane ovil oblak solzivca, dobili sporočila številnih mam, ki so bile z otroki v Argentinskem parku ali Tivoliju in so tam dobile delež teh sredstev. Opozarja, da se solzivec ne more določiti samo za protestnika, ampak se razširi: "Če smo gledali Slovensko cesto, je mnogo ljudi še sedelo na terasah lokalov, ki so tudi dobili svojo porcijo, ne krivi ne dolžni. Pač so bili tam ob napačnem času na napačnem kraju".
"Po drugi strani pa si Ljubljana tudi ne zasluži, da prihajajo nasilneži z granitnimi kockami. Zlatko je moj meščan in njegovo delo spoštujem, ampak dalo bi se to veliko bolje urediti. Da imamo na obisku 27 držav in se celo zgodi, da eno od varovanih vozil ostane na Slovenski cesti, k sreči ni prišlo do incidenta, ampak dejstvo je, da si Ljubljana tega ne zasluži," je prepričan njen župan: "Dragi Ljubljančani, ne dovolimo tega, ne dovolimo teh ograj na naših cestah in ne dovolimo tudi takih nasilnih protestov."
Kdo je povzročil eskalacijo, kdo je najprej vrgel solzivec in prižgal vodni top, kdo je vrgel granitno kocko, ne ve. "Ampak obe strani se morata vprašati," je poudaril.
Za nastale razmere krivi vlado: "Obsojam vlado, ker vlada ima tisti osnovni kamenček, saj izvaja ukrepe, ki so pripeljali do nerazumnih dejanj in nasilnih protestov."
Prepričan je, da vzrok temu leži že na začetku, ko je premier Janez Janša dovolil Jelku Kacinu, da začne usmerjati način testiranja in cepljenja: "Če bi jaz poslušal Kacina, se nikoli ne bi cepil," se je pridušal. Povedal je, da je sam že cepljen, nasvet pa je poiskal pri stroki, hkrati je naštel nekaj znanih zdravniških imen - tudi dr. Adolfa Lukanovića, ki je zaradi covida-19 na intenzivni negi v umetni komi in odvisen od ventilatorja preživel dva meseca.
Prepričan je, da parlament ne more več delovati, če se bodo taki protesti ponavljali. Prej kot bodo volitve, prej bodo lahko ljudje, ki hodijo na proteste, povedali svoje mnenje: "Naj gredo na volitve, naj povedo svoje mnenje in dobimo vlado – to ali novo – tako bo situacija glede protestov rešena," meni. Za čimprejšnje predčasne volitve se zavzema tudi sam. Meni sicer tudi, da protesti odgovarjajo predsedniku vlade: "Mislim, da je to na eni strani neka želja, da pride do predčasnih volitev z njegove strani, izkoristil bo te proteste kot razlog. Predvsem pa mislim, da se morajo vsi člani državnega zbora zamisliti, ali še podpirajo tako dejanje."
Nasprotuje tudi odločitvi predsednika republike Boruta Pahorja, da je v predsedniški palači sprejel Zorana Stevanovića: "Ker je to njegov zadnji mandat, bi zdaj lahko izkoristil to svojo funkcijo, ki je predvsem funkcija moralne avtoritete, da bi nastopil in povedal svoje mnenje. Nekoga, ki - poudarjam, kot se govori - organizira nasilne proteste, če je to res, predsednik države absolutno ne bi smel sprejeti."
Za konec je Ljubljančanom sporočil, naj protestirajo, če se tako odločijo, ampak naj ob tem ohranijo vljudnost, spoštljivost in prijaznost do vseh. "Policiste pa prosim, da se zavedajo, da so to naši bratje, sestre, očetje in mame, naj z njimi tudi ravnajo tako. Za tiste, ki so nasilni, pa ni prostora na ljubljanskih ulicah in tiste je treba pospraviti drugam," je zaključil. "Tudi naši policisti – ko slečejo uniformo, če bi smeli, bi bili verjetno del tistih, ki protestirajo," še meni ljubljanski župan.
KOMENTARJI (1163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.