Podjetje Gratel je po včerajšnji napovedi danes z ljubljanskih ulic, na katerih je vzpostavljalo optično telekomunikacijsko omrežje, že odstranilo vso gradbeno mehanizacijo. "Umaknili smo kompletno mehanizacijo in jo prepeljali na drugo gradbišče izven Ljubljane," je za 24ur.com povedal vodja projekta optičnih telekomunikacij za Ljubljano pri Gratelu Tomaž Kržišnik. "Delavci odstranjujejo le še gradbeni material in zemljo, skratka pospravljajo traso," je dodal.
Gratel bo zahteval odškodnino
Kot je znano, je podjetje umik strojev napovedalo včeraj zvečer, potem ko je še čez dan direktor Gratela Drago Štrefela zatrjeval, da bodo z deli nadaljevali. Pojasnili so, da ne želijo "merjenja na ulici" ter da so se odločili, da bodo stroje umaknili in na Mestno občino Ljubljana vložili odškodninske zahtevke. Po besedah direktorja podjetja naj bi mesečna odškodnina znašala 1,5 milijona evrov.
Ljubljanski župan Zoran Janković je umik gradbene mehanizacije označil kot razumno dejanje, saj bi v nasprotnem primeru lahko prišlo tudi do prekinitve pogodbe, in poudaril, da so v občini dolžni skrbeti za koristi mesta in red v njem. Ponovil je, da dela Gratel za Ljubljano dober projekt, vendar pa se ne držijo pogodbe, in dejal, da se je pripravljen sestati s predstavniki podjetja takoj, ko bo mogoče. Na njem se bodo dogovorili o pogojih, pod katerimi bo mogoče nadaljevanje del.
Župan postavlja pogoje
Poudaril je, da v pogodbi jasno piše, da je treba skupaj z oddelkom za gospodarske in javne službe zakoličiti potek omrežja, in dejal, da v mestni občini pričakujejo, da bodo vedeli, kje Gratel dela in kje ne. Gratel mora oddati vlogo za zaporo cest, na podlagi katere bo določena trasa, po kateri bodo delali, skupaj pa bodo izvedli tudi nadzor nad že izvedenimi deli, je dejal.
Glede napovedi direktorja Gratela, da bo podjetje na Mestno občino Ljubljana (MOL) vložilo odškodninske zahtevke, je župan dejal, da Gratel to pravico ima in da bo o tem odločilo sodišče.
"Do današnjega dne smo vložili vsa pravna sredstva zoper odločbo o odpravi soglasja k izvedbi del," je povedal Štrafela in dodal, da je tudi odškodninska tožba v pripravi. Na Gratelu so se sicer pripravljeni že ta teden sestati z županom, vendar še proučujejo, ali bodo dali pobudo za srečanje.
Merjenje moči na ulicah
Spor med delavci podjetja in mestom Ljubljana se je začel, ko je v začetku marca ljubljanski župan preklical soglasje mesta za izvedbo del pri gradnji optičnega omrežja do leta 2009, ki ga je ob izteku mandata podjetju dala nekdanja županja Danica Simšič. Potem ko podjetje del ni ustavilo, je ljubljanski župan ukazal fizično odstranitev strojev ter na gradbišče poslal mestne inšpektorje in ljubljansko komunalno podjetje, ki je začelo odstranjevati gradbene stroje in opremo podjetja.
V Gratelu so prepričani, da je odločba mesta, s katero je župan razveljavil soglasja občine, nezakonita, direktor podjetja pa je odstranitev strojev, ki jih je Gratel pred inšpektorji umaknil na zasebna zemljišča, označili za krajo.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.