V koaliciji naj bi poleg levega trojčka tako sodelovali še DeSUS in Slovenska ljudska stranka (SLS). Neformalni pogovori o morebitni novi vladi naj bi se začeli že ta teden, Pahor pa se bo najprej sestal z Gregorjem Golobičem (Zares) in Katarino Kresal (LDS), potem pa do konca tedna še s Karlom Erjavcem (DeSUS). Kako bo z SLS+SMS, je ta hip še neznanka. Kot kaže pa ne zato, ker si Pahor SLS ne bi želel videti v vladi, pač pa zato, ker so ta hip razmere v SLS zaradi slabega volilnega izida negotove. Ni namreč jasno, ali bo Bojan Šrot ostal na čelu stranke.
Če bi Pahorju uspelo sestaviti koalicijo z levim trojčkom, DeSUS-om in SLS-om, bi imela vlada v parlamentu udobno večino 55-ih glasov. Neuradno pa iz strank prihajajo tudi informacije, kako naj bi se razdelili resorji. SD bi jih imela sedem, Zares tri, dve ministrstvi bi dobila LDS, prav tako dve DeSUS, enega pa SLS.
Janković pričakuje boljše odnose z novo vlado
Zgodilo se je tisto, "kar sem napovedoval, kar sem si želel", je dejal ljubljanski župan Zoran Janković. Poudaril je, da pričakuje mnogo boljše odnose z novo vlado in boljši odnos do glavnega mesta. Glede vračila denarja, ki ga je Ljubljana izgubila z zakonom o financiranju občin, pa Janković pričakuje rešitev v začetku naslednjega leta.
"Spremembe so dosežene. Nedvomno je zmagala levosredinska opcija. Ima skupaj 43 sedežev," je ocenil Janković. Koalicijo pa morajo po njegovih besedah sestaviti sami, saj so za to kompetentni in odgovorni do države in volivcev.
Glede nove koalicije župan meni, da vanjo sodi tudi DeSUS. Preden je izrekel podporo levemu trojčku, SD, Zares in LDS, se je namreč pogovarjal tudi s predsednikom DeSUS Karlom Erjavcem. V oblikovanje koalicije pa se ne namerava vmešavati, je zagotovil Janković in dodal, da je svoje naredil s pozivom Ljubljančanom na volitve in izraženo podporo levemu trojčku.
Med njimi je župan omenil zakon o glavnem mestu, izvensodno poravnavo in odstop od tožbe, s katero Ljubljana in še tri občine od države zahtevajo povračilo "krivično" odvzetega denarja. Janković sicer pričakuje tako povračilo odvzetih 60 milijonov evrov kot tudi popravo zakona o financiranju občin. "Vesel bom, če bomo z novo vlado to uredili v začetku naslednjega leta," je pojasnil.
Ljubljana je izkazala veliko pripadnost levici, prav tako Primorska, je župan komentiral volilno udeležbo in izide. Janković je čestital vsem, ki so bili izvoljeni v državni zbor. Velikih sprememb po preštetju glasov iz tujine pa po njegovem mnenju ne bo. Kot dobro je ocenil, da nobeden od ljubljanskih mestnih svetnikov ni bil izvoljen za poslanca, saj se bodo lahko bolj posvetili delu v mestnem svetu.
Ali lahko tesen izid volitev še spremenijo glasovnice iz tujine?
Razlika med dvema najmočnejšima strankama je namreč dobrih 12 tisoč glasov, v tujino pa je bilo poslanih natančno 47.761 glasovnic. Od tega največ na Hrvaško, skoraj 10 tisoč, v Nemčijo slabih sedem tisoč, v Srbijo štiri tisoč, Argentino 3.500, Avstralijo 2.500 in v ZDA slabih 1.700. Ker pa se je na lanskih predsedniških volitvah v Slovenijo vrnilo le okoli sedem tisoč glasovnic, analitiki napovedujejo, da možnosti, da bi glasovnice vplivale na zmagovalca, skoraj ni.
KOMENTARJI (554)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.